Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
15841kurutulmuş arpa biracılık posasıMalt kuru posası.
15842kurutulmuş arpa malt kökçükleriMalt çili.
15843kurutulmuş balık çözünürleriBalık unu elde edilirken meydana gelen sıkma suyunun kurutulmasıyla elde edilen, en az % 60 ham protein içeren bir ürün.
15844kurutulmuş balık eriyiğiKonsantre balık eriyiği.
15845kurutulmuş buğday malt kökçükleriMalt çili.
15846kurutulmuş buğday malt sürgünleriMalt çimi.
15847kurutulmuş domates posasıDomatesten salça üretimi sırasında elde edilen, zarı, iç kısmı ve parçalanmış tohumları karışımı posasının kurutulmuşu.
15848kurutulmuş fırıncılık ürünleriTüketilmeyen materyalden mekanik olarak ayrılıp yapay olarak kurutulan ekmek, çörek, pasta, kraker, un ve hamur karışımı, fırıncılık ürünleri.
15849kurutulmuş gıda artığıTemel gıda işleme kaynaklarından veya gıda işlenen kuruluşlardan alınan hayvansal ve sebze gibi bitkisel ürünlerin hepsi veya herhangi biri.
15850kurutulmuş hidrolizlenebilir balık proteiniTemiz ve bozulmamış bütün balığın veya balık parçalarının enzim hidrolizi işlemi uygulanarak elde edilen, kemik, pul ve yağı alınmış veya alınmamış hazmedilmeyen katı maddeler içermeyen, en az % 80 ham protein ve en çok % 10 su içermesi gereken bir ürün,
15851kurutulmuş hidrolizlenebilir peynir altı suyuLaktaz enzimiyle hidrolize edilen peynir altı suyunun kurutulmasıyla elde edilen ve en az % 30 toplam glikoz ve laktoz içeren bir kalıntı.
15852kurutulmuş işkembe içeriğiİşkembe içeriğinin patojen mikropları da öldürecek şekilde 100°C'in üzerinde bir sıcaklıkta, % 12 veya daha az neme kadar kurutulmasıyla elde edilen ürün, işkembe içeriği.
15853kurutulmuş mısır şurubuDekstroz eş değeri 20 veya daha fazla olan nişastadan elde edilen ve besleyici sakkaritlerin saflaştırılıp yoğunlaştırılmış sulu bir çözeltisi olan mısır şurubunun kurutulmasıyla elde edilen bir ürün.
15854kurutulmuş mutfak artığıPorselen kırıkları, cam kırıkları, metal, plastik, ip vb. hayvana zararlı yabancı maddelerden arındırılmış hayvan ve bitki artıklarının, hayvan sağlığına zararlı bütün organları tahrip edebilecek sıcaklıkta kurutulmuşu.
15855kurutulmuş pancar melasıMelas ile melaslı kuru pancar posasının ve/veya ürenin uygun bir biçimde kurutulmuş karışımı.
15856kurutulmuş pancar posası ürünüBaş ve yaprakları alınmış ve temizlenmiş şeker pancarının şekeri alındıktan sonraki posasına, pancardan şeker çıkarılırken ele geçen yoğunlaştırılmış süzüntünün eklenmesiyle elde edilen kurutulmuş ürün.
15857kurutulmuş peynir altı suyuPeynir altı suyundan elde edilen en az % 11 protein ve % 61 laktoz içeren bebek mamaları, süt ürünleri, dondurma ve sütlü tatlılar gibi besin maddelerinin yapımında ve hayvan beslemede yem katkı maddesi olarak kullanılan bir ürün.
15858kurutulmuş süt albüminiPeynir altı suyundan ayrılan pıhtılaştırılmış protein kalıntısının kurutulmasıyla elde edilen ve kuru maddesinde en az % 75 ham protein içeren bir ürün.
15859kurutulmuş süt proteiniYağı alınmış sütten kazein, laktalbümin ve küçük miktarlardaki süt proteinlerinin çökeltilmeleri ve kurutulmasıyla elde edilen bir ürün.
15860kurutulmuş şerbetçi otu posasıŞerbetçi otu çiçekleriyle birlikte kaynatılmış olan malt şırasının süzülmesinden kalan materyalin kurutulmasıyla elde edilen bir yan ürün.
15861kurutulmuş turunçgil posasıTurunçgil familyası meyvelerinin kabuklarının, iç kısımlarının, kalıntılarının ve bazen ıskarta meyvelerin doğranıp kurutulmasıyla elde edilen çeşidi veya cinsine göre adlandırılan yan ürün.
15862kuruya çıkarmaSağmal bir inekte doğuma iki ay kala sağımın durdurulması süreci.
15863kurvaturaanat. Kemer, büklüm, kavis, kıvrıntı.
15864kurvatura mayoranat. Mide büyük büklümü.
15865kurvatura minoranat. Mide küçük büklümü.
15866kusmaMide-bağırsak kanalın üst bölümünde herhangi bir yerini aşırı irrite olması, gerilmesi ve uyarılması durumunda, bu kanalın içeriğinden kurtulmak için gerçekleştirilen ve böylece kanalı zararlı etkenlerden ve organizmayı zehirlenmelerden koruyan, bir dizi
15867kusma ve bitkinlik hastalığıSinirsel veya sindirim kanalı bozukluklarıyla belirgin, süt emen domuzlarda görülen korona virüs tarafından oluşturulan bir enfeksiyon, domuzların hemaglütine edici ensefalomiyelitis virüs enfeksiyonu, Ontarino ensefalitisi.
15868Kusmaull-MaierhastalığıPoliarteritis nodoza.
15869KusmaullhastalığıPoliarteritis nodoza.
15870kuspidalisanat. Uçlu, uçlu olan.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir