Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
16321Leicester koyunuİngiltere’de uzun yapağılı yerli bir ırkın 18. yüzyıl ortalarında et verimi yönünden ıslah edilmesiyle elde edilmiş, vücut rengi beyaz ve vücudu iri, yapağı verimi yüksek lüle uzunluğu fazla olan fakat yapağı kalitesi iyi olmayan koyun ırkı.
16322Leifson flagella boyama yöntemiBakteriyel flagellaların ortaya konmasında kullanılan bir boyama yöntemi. Sürme veya yayma frotiler havada kurutulduktan ve alkol-pararosalin çözeltisinde muamele edildikten sonra yıkanır. Bakteri flagellaları şeffaf bir zemin üzerinde ortaya konur.
16323Leineschaf koyunuAlmanya’da bulunan, et verimi ve vücut formunun geliştirilmesi için İngiliz Leicester ve Costwold ırklarıyla melezlenen, yapağı rengi beyaz ve orta irilikte, uzun ve narin kafa yapısına sahip, boynuzsuz, yapağısı çok kısa kulaklar ise uzun ve hafifçe sark
16324LeischmanboyasıMetilen mavisi ve eozin karışımından oluşan kan hücreleri ve kimi kan parazitlerinin saptanmasında kullanılan bir boya.
16325Leishman-Donovan cismiAmastigot.
16326LeishmaniaTrypanosomatidae ailesinde insanlar için patojenik olan kimi türleri içeren kamçılı protozoon cinsi. Bu cinste bulunan türlerin yaşam sikluslarında amastigot ve promastigot evreleri bulunmaktadır. Enzimatik çalışmalar sonucunda bu cins Leishmania Leishman
16327Leishmania braziliensisLeishmania Viannia alt cinsinde bulunan, insan ve hayvanlarda enfeksiyona neden olan Lutzomyia cinsine bağlı kum sinekleri tarafından taşınan kan kamçılısı. Alt türüne bağlı olarak kutanöz, diffuz ve mukokutanöz layşmanyozise neden olur. Leishmania brazil
16328Leishmania donovaniLeishmania Leishmania alt cinsinde bulunan insan ve hayvanlarda iç organ layşmanyozisine neden olan Phlebotomus ve Lutzomyia soyuna bağlı sinekler tarafından taşınan kan kamçılısı.
16329Leishmania enriettiiBrezilya’da Gine domuzlarında doğal enfeksiyonlara neden olan Leishmania Leishmania alt cinsinden kan kamçılısı.
16330Leishmania guyanensisLeishmania Viannia alt cinsinde bulunan, insan ve hayvanlarda mukokutanöz layşmanyozise neden olan Lutzomyia cinsine bağlı kum sinekleriyle taşınan kan kamçılısı.
16331Leishmania infantumLeishmania Leishmania alt cinsinde bulunan insan ve hayvanlarda iç organ layşmanyozisine neden olan Phlebotomus cinsine bağlı tatarcık sinekleriyle taşınan kan kamçılısı. Genellikle köpek başta olmak üzere etçillerde enfeksiyona neden olur. Domuz ve insan
16332Leishmania majorLeishmania Leishmania alt cinsinde bulunan insan ve hayvanlarda Eski Dünya deri layşmanyozisine neden olan Phlebotomus cinsine bağlı tatarcık sinekleriyle taşınan kan kamçılısı.
16333Leishmania mexicanaLeishmania Leishmania alt cinsinde bulunan insanlarda ve kemiriciler dâhil hayvanlarda enfeksiyona neden olan, hem deri hem de yaygın layşmanyozise neden olan L. amazonensis, L. garnhami, L. mexicana, L. pifanoi ve L. venezuelensis gibi alt türleri buluna
16334Leishmania tropicaLeishmania Leishmania alt cinsinde bulunan insanlarda ve kemiricilerde enfeksiyona neden olan Eski Dünya deri layşmanyozisinin bir biçimi olan şark çıbanı adlı hastalığa neden olan kan kamçılısı.
16335lekeDeride başka bir değişiklik olmadan kalıcı veya geçici olarak oluşan derideki renk değişiklikleri, makula.
16336lekitusDişi cinsiyet hücresi olan ovumdaki vitellus maddesi.
16337lektinBaklagil tane yemleri proteinlerinde ortalama % 2-10 düzeyinde bulunan, glikoprotein yapısında, ince bağırsakta sindirim son ürünlerinin emilmesini engelleyerek antibesleme özellik gösteren ve bir karbonhidrata yaygın olarak da bir oligosakkaride çok yüks
16338Lembert dikişiİğnenin yara dudaklarında tunika seroza ve tunika muskularis katından geçtiği submukozaya kadar inmeden yara dudaklarına dikey olarak sürekli veya basit ayrı dikiş biçiminde uygulanan dikiş yöntemi.
16339lemmingYaban sıçanı.
16340lemniskus1. Şerit, fiyonk. 2. Akantosefalaların apikal kutbunda boynunun iç ve arka kısmına yapışmış olan, vücut boşluğuna uzanan, fonksiyonu bilinmeyen, çiftler hâlinde bulunan sicim biçimindeki organ.
16341lemniskus lateralisanat. 1. Corpus trapezoideum’un ön tarafa doğru olan kesimi. 2. İşitme yolunun colliculus inferior’a giden ve kısmen çaprazlaşan kısmı.
16342lemniskus mediyalisanat. Funiculus dorsalis’in çekirdekleriyle thalamus arasındaki çaprazlaşan birleştirici.
16343lemniskus trigeminalisanat. Sensibl trigeminus çekirdekleriyle thalamus arasındaki çaprazlaşan lif şeridi.
16344lenfLenfatik damarlar içinde akan renksiz sıvı.
16345lenf damarıanat. Lenf sıvısı denilen renksiz veya sarımtırak renkteki sıvıyı toplardamarlara taşıyan damar, vaz limfatikum.
16346lenf düğümüanat. Lenf yumrusu.
16347lenf folikülüanat. Sindirim, solunum, üriner ve genital sistemlerin mukozasında yer alan, sentrum germinale adı verilen orta ve korona adı verilen dış kısmında B-lenfositlerin bulunduğu yuvarlak veya yumurta biçimli yoğun lenfosit kümelenmesi.
16348lenf kanallarıSağ lenf kanalı ve torasik kanal olmak üzere iki adet olan, lenfi taşıyan ve toplardamarlara karışan borucuklar.
16349lenf ödemiLenf suyunun sızarak doku arasında birikmesinden meydana gelen ödem.
16350lenf sarnıcıanat. İkinci-üçüncü bel omurlarıyla aorta abdominalis arasında, ductus thoracicusun başlangıcında yer alan lenf rezervuarı, arka bacak, pelvis ve karın boşluklarının duvarlarıyla bu boşluklardaki organların lenfinin toplandığı yer, sisterna kili.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir