Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
17461materya albaAk madde.
17462matres dikişiDikey U dikişi.
17463matriks1. Kemik dokuda bulunan hücre içi madde. 2. Kendisinden kıl, tırnak, bazal zar veya hücre iskeleti gibi yapı veya unsurların şekillendiği dokuların genel adı. 3. Döl yatağı. 4. Bir nesneye biçim veren veya dayanak olan şey. 4. Bir hücre veya organelin jel
17464matriks metalloproteinazlarHücre dışı matriksi parçalayan, çinko ve kalsiyum içeren, organların ve damarların oluşumunda, yara iyileşmesinde ve tümör metastazında rol oynayan bir grup endopeptidaz.
17465matriks pilianat. Kılın papilla pilisinin üst kısmını çevreleyen ve mitotik aktiviteli hücrelerden oluşan yapı.
17466matriks proteiniBazı virüs ailelerinde zarf yapının altında bulunan ve zarfa ek bir dayanıklılık sağlayan glikolize olmamış protein.
17467Matrouh tavuğuYumurta verimi için Mısır’da geliştirilen ve Beyaz Leghorn ve Dokki 4 arasında yapılan melezleme sonucu elde edilmiş, vücut formu bakımından beyaz Leghorn’a, tüy rengi bakımındansa Barred Plymounth Rock’a benzeyen, balta ibikli ve beyaz kulak lobları bulu
17468Maurer cisimleriPlasmodium falciparum ile enfekte alyuvarların yüzeyinde görülen lekeler.
17469mavi ayrıkMeralar için elverişli, çok yıllık, otlak ayrığından daha uzun boylu, kışa ve kuraklığa dayanıklı bir serin iklim bitkisi.
17470mavi benDeride, dermisin orta kesimlerinde melanosit ve melanofajların gruplar hâlinde birikimi sonucu oluşan koyu mavi şişkinlik ve leke.
17471mavi böcekKerpiç kenesi.
17472mavi çizgiEklem plağının kemikleşen derin katlarını yüzeydeki ışınsal kattan ayıran, kemikleşmeyen, ancak kireçlenebilen, ondüla görünümünde gelgitler oluşturan, zigzaklı çizgi, gelgit çizgisi. Hematoksilenle maviye, Masson üçlü boyasıyla kırmızıya boyanır.
17473mavi Danimarka peyniriİnek sütünden küf kültürleriyle üretilen, yumuşak, kremimsi bir yapıya ve oldukça güçlü bir tada sahip olan Danimarka peyniri.
17474mavi DobermansendromuRenk açılma alopesisi.
17475Mavi Du Maine koyunuBatı Fransa’nın Mayenne bölgesinden köken alan, Leicester Longwool ve Wensleydale ırklarının melezlenmesiyle geliştirilmiş, vücut rengi beyaz, baş ve bacaklar ise siyah renkte, başta ve bacaklarda yapağı bulunmayan, her iki cinsiyette de boynuz bulunmayan
17476Mavi Endülüs tavuğuYumurta veriminin yüksekliğinden ziyade vücut tüylerinin rengindeki kalıtım şeklinin özelliğinden dolayı yetiştirilen, değişik tonlarda görülen mavi tüyleriyle tanınan, ana vatanı İspanya olan yumurtacı bir tavuk ırkı.
17477mavi gözKornea ödemi.
17478mavi ibik hastalığıHindilerin koronavirüs enteritisi.
17479mavi kanat hastalığıHindilerde, Clostridium septicum, Clostridium perfringens tip A ve Staphylococcus aerus etkenlerinin beraberce veya tek başlarına oluşturdukları kangrenli deri yangısı, toksemi ve yüksek ölüm oranıyla seyreden hastalık, kangrenli deri yangısı.
17480Mavi kanatlı ördekAna vatanı Güney Amerika olan, ormanlarla çevrili göl ve nehir kıyılarında yaşayan, çiftler hâlinde beslenen, en küçük yapılı ördek ırkı.
17481Mavi kulaklı sülünAna vatanı batı ve orta Çin olan, 3000m yükseklikte dağlardaki ormanlarda yaşayan, oldukça kazıcı, insanlara çok kolay alışan, çiftler hâlinde beslenen sülün ırkı.
17482mavi lüpenAcı bakla.
17483mavi peynirMavi renkte küf içeren peynir.
17484mavi şişe sineğiLarvaları burun boşluğuna veya bağırsaklara yerleşerek miyazise neden olabilen sinek türü, Calliphora vomitoria, Musca vomitoria.
17485mavi toynakBazı ırk atların toynaklarında bulunan mavi-siyah renkteki boynuzumsu yapı.
17486mavi yeşil yosun zehirlenmesiGöl ve göletlerde yetişen yosunların tüketimi sonucu karaciğer yıkımlanmasına bağlı hiperestezi, konvülziyonlar ve birkaç dakika içerisinde ölümle belirgin zehirlenme.
17487mavidilGenellikle yaz sonlarında ve sonbahar aylarında koyun, keçi ve sığırlar görülen, ağız ve burun mukozasında virüsün endotel hücrelerinde oluşturduğu yıkım sonucu yerel trombozlar ve geçirgenlik artışından kaynaklanan hiperemi, salivasyon, burun akıntısı, g
17488Maximow yöntemiHematoksilen-eozin-azur II boya yöntemi.
17489May spor boyama yöntemiBakteri sporlarının ortaya konmasında kullanılan bir boyama yöntemi. Sporlar kırmızıya, çoğalma durumunda olmayan bakteriler ise mavi renkte boyanır.
17490May-Grunwald boyasıMetilen mavisi ve eozinin karışımından oluşan alkol içeren asit veya baz olmayan bir boya.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir