Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü - XML
Sinema ve Televizyon terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
1051ek yeriSinema İki film parçasının birbirine yapıştırıldığı bölüm.
1052eklemli başlıkSinema/TV. Bir üçayağın yuvar biçimindeki ucunun buna uygun bir dişli yuva içinde her yöne döndürülebilen başlığı.
1053eklemli resimSinema Canlandırmada kullanılan, genellikle Karagöz biçimleri gibi kol, bacak, baş eklemleri bulunan, bundan dolayı aynı resmi yeniden çizmeğe gerek kalmaksızın, bu eklemlerden vücut ergenlerini yavaş yavaş devindirerek canlandırmayı sağlayan ufak boy resim.
1054eksiuçSinema/TV. Negatif elektrikucu. (Özellikle radyo ışıtaçlarında negatif yüklü olan ve elektron üreten elektrikucu).
1055eksiuç ışınlarıTV. Havası boşaltılmış bir ışıtaçta elektrik boşalması olduğu vakit, eksiuçtan yayılan elektron akısı.
1056eksiuç ışıtacıTV. Eksiuç ışınlarının devinimini doğrudan doğruya gözlemeyi sağlayabilen, havası boşaltılmış ışıtaç. (Eksiuç ışıtaçları, almaç ışıtaçlarının temelini oluşturur).
1057eksiuç ışıtaçlı göstericiTV. İçbükey bir aynanın karşısına yerleştirilmiş bir eksiuç ışıtacından oluşan, çok yüksek gerilimde çalışabilen, dolayısıyla uygun bir optik dizgeyle yansıtılan çok parlak bir görüntü sağlayabilen televizyon göstericisi.
1058eksiuçlu salınımçizerTV. Temel bölümü eksiuç ışıtacından oluşan ve değişen elektrik niceliklerinin gözle izlenebilir görüntüsünü veren aygıt.
1059EktachromeSinema ABD'deki Eastman Kodak üretimliğinin geliştirdiği tek kuşaklı, evrilir, renkli film işlemi.
1060EktacolorSinema ABD'de Eastman Kodak üretimliğinin 1948'de piyasaya sürdüğü ve Kodacolor'la aynı özellikleri taşıyan, negatif, renkli film.
1061el alıcısıSinema 1. Elde taşınabilir ve kullanılabilir boy ve ağırlıktaki alıcı. TV. 2. Canlı yayında kullanılan ya da bir mıknatıslı görüntü aygıtına bağlı olarak çalışan, bir alıcı yönetmeninin taşıyıp kullanabileceği boy ve ağırlıktaki televizyon alıcısı.
1062el imiTV. Bir yapım sırasında, yönetmen yardımcısının oyunculara, uygulamanlara elle verdiği komut.
1063el televizyonuTV. Genellikle iç dalgalıklı, transistorlu, kent akımı ya da pil, akımtoplar, bataryayla çalışan, elde kolaylıkla taşınabilir boy ve ağırlıktaki almaç. (Boyu genellikle 13, 28, 32, 38 cm'dir).
1064el telsiziSinema/TV. Özellikle güvenlik güçleri, trafik otomobilleri, bildirmenlerce ya da sinema ve televizyon yapım çalışmalarında kullanılan, elde taşınabilecek boy ve ağırlıkta alıcı-verici aygıt.
1065Electronic Filming Systembk. Add-A-Vision, Electronic Filming System
1066Electronic Video Recording, EVRTV. ABD'de Dr. Peter Goldmark'ın CBS deneyliklerinde geliştirdiği bir elektronik film saptama işlemi.
1067Electronicam, Electronic-CamSinema/TV. Sinema ile TV alıcılarının birlikte kullanılmasına dayanan bir yapım yöntemi.
1068elekTV. Elektron demetlerinin rengine göre, görüntülükteki üçlü noktalardan gerekenlerin uyarılması sonucu, katmalı renk işleminin gerçekleştirilmesi için renkli almaçlarda görüntülüğün iç çeperinin önünde yer alan, üzerinde yaklaşık 400.000 delik bulunan çelik örtü.
1069elekli ışıtaçTV. Eleği bulunan renkli televizyon almacı.
1070elektrikSinema/TV. Elektrik yükünün yol açtığı bütün olaylar için kullanılan genel terim.
1071elektrik akımıbk. akım
1072elektrik devresibk. devre
1073elektrik erkesiSinema/TV. Elektrik yükleri ve bunların devinimlerine bağlı erke Vat-saniye (jul) ya da kilovat-saat ile ölçülür.
1074Elektrik İşleyimleri BirliğiTV. ABD'de elektrik işleyimindeki ölçünleri saptayan kurul.
1075elektrik kordonuSinema/TV. Elektrik akımıyla beslenen sinema ve televizyon aygıtlarının yuvaya sokulan kordonu.
1076elektrik motorlu alıcıSinema Pil, batarya, akımtoplar, üreteç ya da kent akımıyla beslenen elektrik motoruyla çalıştırılan alıcı çeşidi.
1077elektrik motoruSinema/TV. Elektrik akımıyla beslenen, elektrik erkesini mekanik erkeye çeviren, sinema ve televizyon alanında çeşitli araç ve aygıtların çalıştırılmasını sağlayan aygıt.
1078elektrik yüküSinema/TV. Elektrik yükünün niteliği açıklanamamıştır. Ancak, elektrik yüklü özdeğin özellikleri az çok bilinmektedir. Elektron adı verilen elemansel tanecik, negatif elektrik yüklü proton ise pozitif yüklüdür. Bunlar, elektriksel olarak yüklü özdeğin temel birimleridir. Bundan dolayı, eşit sayıda elektron ile protonları olan özdek, elektriksel yönden yansızdır. Elektronları daha fazla olan özdek, negatif yüklü elektronları daha az olan özdek, pozitif yüklüdür. Aynı yüklü olanlarda birbirlerini itici, karşıt yüklü olanlarda da birbirlerini çekici bir kuvvetin ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu kuvvetlerin yer aldığı bölgeye elektrik alanı adı verilir. Elektrik yükü, SI birimlerinde kulonla ölçülür.
1079elektrikucuSinema/TV. 1. Gaz, sıvı ya da yalıtkan bir gereçte elektrik akımının girip çıkmasını sağlayan iletken. (Pozitif elektrikucuna artıuç, negatife eksiuç denir). 2. Yarı iletken bir aygıtta, elektron yayan, toplayan ya da bir mıknatıslı alan yardımıyla bunların devinimlerini düzenleyen parça.
1080elektromıknatısSinema/TV. Üzerine sarılan iletken telden elektrik akımı geçirilince mıknatıslılık kazanan demir.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir