İktisat Terimleri Sözlüğü - XML
İktisat terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
9721yoksulluk sınırıMutlak yoksulluk konumundakilerin gelir düzeyi. Türkiye'de yoksulluk sınırı dört kişilik aile için hesaplanmaktadır.
9722yoktan satıcıSahip olmadığı halde değerinin düşeceğini tahmin ettiği hisse senedi veya dövizi ödünç alarak satan kişi.
9723yoktan satışBorsa oyuncusunun sahip olmadığı ama değerinin düşeceğini tahmin ettiği hisse senedi veya dövizi ödünç alarak satması.
9724yollukSürekli ya da geçici olarak resmen görevlendirilen kişilere yolculuk ve konaklama giderleri için yapılan ödeme.
9725yönetilebilir dalgalanmabk. gözetimli dalgalanma
9726yönetilen dikey pazarlama sistemiÜrünün dağıtım kanalının, piyasadaki egemen firmanın denetimi altında bulunduğu dikey pazarlama sistemi türü. krş. birleşik dikey pazarlama sistemi, sözleşmeli dikey pazarlama sistemi
9727yönetim ekonomisibk. işletme iktisadı
9728yönetimli dalgalanmabk. gözetimli dalgalanma
9729yönetimli dikey pazarlama sistemibk. yönetilen dikey pazarlama sistemi
9730yönetimsel fiyatGenellikle kamu yetkeleri tarafından piyasa mekanizması dışında belirlenen fiyat.
9731yönlendirilmiş sabit aralıkbk. aralıkta sürünen dalgalanma
9732yönlendirim1. Piyasadaki iktisadi karar birimlerinin kararlarını belli bir sonucu elde etmek amacıyla etkileme. 2. Menkul değerler piyasasında bir kişi veya grubun diğer yatırımcıları genellikle yasa dışı yöntemlerle yanlış yönlendirerek normalüstü kazançlar elde et
9733yöntem bilgisiBir firmanın üretim teknolojisi veya işletme yönetimiyle ilgili olarak edindiği bilgi ve beceriler bütünü.
9734YTLbk. Yeni Türk Lirası
9735YTL interbank işlemleribk. bankalararası para piyasası
9736yukarı çıkışbk. toparlanma
9737yurtdışı alacaklandırmabk. uluslararası alacaklandırma
9738yurtdışı kiralamabk. uluslararası kiralama
9739yurtiçi alacaklandırmaAynı ülke sınırları içerisinde etkinlikte bulunan alıcı, satıcı ve alacaklandırıcı arasında gerçekleştirilen alacaklandırma.
9740yurtiçi gelirBir ülkenin sınırları içerisinde genellikle bir yıl olmak üzere belli bir dönemde gerçekleştirilen sonul mal ve hizmet üretimi karşılığında üretim faktörlerine yapılan ödemeler toplamı. krş. yurtiçi hasıla
9741yurtiçi hasılaNet yurtiçi hasıladan dolaylı vergilerin düşülmesi ve sübvansiyonların eklenmesiyle bulunan, yurtiçi gelirle özdeş olan millî gelir büyüklüğü. krş. safî yurtiçi hasıla, yurtiçi gelir, millî hasıla
9742yurtiçi ilk günah hipotezibk. yurtiçi ilk günah önsavı
9743yurtiçi ilk günah önsavıYurtiçi finansal piyasalarda ulusal para birimi ile uzun vadeli ve sabit faizli borç ilişkilerinin yürütülememesi durumu.
9744yurtiçi kiralamaKiralama kuruluşu ile kiralayanın aynı ülke sınırları içinde bulunduğu kiralama.
9745yurtiçi poliçeBir ülke içinde çekilen ve aynı ülkede ödenen poliçe.
9746yurtiçi senetbk. yurtiçi poliçe
9747yük senediTaşınan malın türü, miktarı, ambalajının biçimi, gönderenin ve alıcının isim ve adresleri gibi bilgilerin yer aldığı ve demiryolu taşımacılığında düzenlenen taşıma senedi.
9748yük taşıyıcısıbk. taşıyıcı
9749yüksek fiyat stratejisiPiyasaya benzeri olmayan ya da yeni bir mal çıkarıldığında ya da malın yüksek kaliteli olduğuna ilişkin bir kanı oluşturulmak istendiğinde firmanın fiyatı, piyasa fiyatının üstünde belirlemesine yönelik fiyatlama stratejisi.
9750yüksek riskli fonlarRiskten korunma yerine daha fazla risk alıp, daha çok kâr elde etmeyi amaçlayan yatırım fonları. krş. sakınma fonları

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir