Zooloji Terimleri Sözlüğü - XML
Zooloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
5491tırmaşık-kuşugiller(Certhiidae) (Lat. certhia = tırmaşık kuşu) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının ötücü-kuşlar(Passeriformes) takımının öz-ötücüler (Oscines) üst-sınıfından bir familya.İnce uzun gagaları olan küçük kuşlardır. Tırnakları büyük ve kıvrık olur. Kuyrukları orta uzunluktadır. Böcek v.b. yerler. Bahçe tırmaşık kuşu (Certhia brachydactyla), orman tırmaşık kuşu (C. familiaris), duvar tırmaşık kuşu (Tichodroma muraria) iyi bilinen türleridir.
5492tırnakParmakların ucunda bulunan ve boynuz (keratin) maddesinden yapılmış olan bir üst-deri salgısı.
5493tırnak kemikleri(anlamdaş.lakrimal kemikler) (Lât.lacrima=göz yaşı): Gözlerin iç yanlarında göz çukurları içine yerleşmiş olan çift kemikler.
5494tırpana(anlamdaş. rina, Raja batis) Köpek-balıkları (Selachii) takımının özkedibalığıgiller (Rajidae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 2.5 m, ağırlığı 75 kgr. Sırtı kurşuni renkli olup dikensiz ve pulsuzdur. Kuma gömülür. Eti lezzetlidir. Kuzey denizlerinde yaşar.
5495tırtılKelebeklerin kurt biçiminde olan larvalarına verilen özel bir ad.
5496Tırtıl-yiyengiller(Campephagidae), (Yun. kampe-tırtıl, Yun.phagein = yemek) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının öz-ötücüler (Oscines) üst-familyasından bir familya.Kuyrukları uzun, gagaları çengellidir. Tırtıl v.b. yerler. Eski Dünyanın tropik bölgelerinde, ağaçlar üzerinde toplu olarak yaşarlar. Büyük tırtıl-yiyen kuş (Pericrocotus flammeus) iyi bilinen türüdür.
5497Tibet atı(Equus hemionus kiang): Tek-parmaklılar (Perissodactyla) takımının atgiller (Equidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 2, yüksekliği 1.30 m. Koyu renklidir. Tibette sürüler halinde yaşar.
5498Tibet ayısı(Ursus thibetanus) Etçiller (Carnivora) takımının Ayıgiller (Ursidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 125 cm. Tüyleri kara olup göğsünde beyaz ve Y şeklinde bir süsü vardır. Kuzey ve Orta Asyada yaşar.
5499Tibet sığırı(karşılık: yak, Bos grunniens) Çift-parmaklılar (Artiodactyla) takımının boynuzlugiller (Bovidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 425, yüksekliği 190 cm. Ağırlığı 750 kgr. Rengi karamsıdır. Ttüyleri sırtda kısa, yanlarda çok uzun ve dalgalıdır. Binek ve çekim hayvanı olarak kullanılır. Süt, et ve derisinden de faydalanılır. Orta Asyada yaşar.
5500tibya(tibia), (Lat. tibia = kaval kemiği) 1. Kaval kemiği (bk.), 2. Böcek ve örümceklerde bacakların dipten dördüncü bölütü.
5501Tichodroma murariabk. duvar tırmaşık kuşu
5502tiftik keçisibk. Ankara keçisi
5503tilki(Vulpes vulpes, anlamdaş. Canis vulpes): Etçiller (Carnivora) takımının köpekgiller (Canidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 90, kuyruğu 30 cm. Irklarına göre çeşitli renklerde olurlar. Kuyruk tüyleri uzundur. Kümeslere saldırır. Toprakta in açar. Kürkü çok beğenilir. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrikada yaşar.
5504tilki balığıbk. sapan balığı
5505tilki kuskusu(Trichosurus vulpecula): Keseliler (Marsupialia) takımının kuskusgiller (Phalangeridae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 60, kuyruğu 45 cm. Kalın ve fırça biçiminde bir kuyruğu, uzun bacakları vardır. Kürkü beğenilir. Avustralyada ağaçlarda yaşar.
5506timalyakuşugiller(Timellidae, Endonezyaca: timalia=bir kuş adı) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının öz-ötücüler (Oscines) üst-familyasına giren bir familyası. Gagaları kuvvetli ve çengellidir. Kanatları yuvarlak olur. Tüyleri yumuşaktır. Böcek, meyve v.b. yerler. Güney ve Doğu Asyada ve Tropik Afrikada yaşarlar. Japon bülbülü (Liothrix lutea) iyi bilinen türüdür.
5507Timeliidaebk. timalyakuşugiller
5508timpanal organ(Yun. tympanon = davul) Böceklerin birinci karın bölütü, üçüncü gövde bölütü ya da birinci bacak tibyasında yerleşmiş bulunan özel işitme organı.
5509timsah bekçisi(Pluvianus aegyptius) Yağmurkuşları (Charadriiformes) takımının bataklık-kırlangıcıgiller (Glareolidae) familyasından bir kuş türü. Batı ve Kuzey Afrikada su kıyılarında yaşar.
5510timsahgiller(Crocodilidae), (Yun. krokodeilos = timsah) Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının timsahlar (Crocodilia) takımına giren bir familyası. Bacakları çok kuvvetlidir. Suda yaşarlar. Nil timsahı (Crocodilus vulgaris), Amerika timsahı (C. americanus), Hint timsahı (C. palustris), Misisipi alligatoru (Alligator mississippiensis) iyi bilinen türleridir.
5511timsahlar(Crocodillia), (Yun. krokodeilos = timsah) Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının bir takımı. Bazılarının soyu tükenmiştir. Yaşayanlar büyük boylu, uzun kuyruklu, kertenkeleye benzeyen, ayakları yüzmeye ve yürümeye elverişli ve üzerleri kemik safiha ya da keratin pullarla örtülü hayvanlardır. Dişleri vardır. Timsahgiller (Crocodilidae) tek familyasıdır.
5512timüsbk. boyun-altı bezi
5513Tinamidaebk. tinamugiller
5514Tinamiformesbk. tinamular
5515tinamugiller(Tinamidae, Güney Amerika yerli dili: tinamu = bir kuş adı) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (
5516tinamular(Tinamiformes, Güney Amerika yerli dili: tinamu=bir kuş adı),(Lât.formis=biçim): Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının tinamular (Tinamiformes) takımının bir familyası. Tavuklara benzerler. Güney Amerikada yaşarlar. Tao (Tinamus tao), inambu (Rhynchotus rufescens), gizli-kuyruklu tinamu (Crypturus cinereus) iyi bilinen türleridir.
5517Tinamus taobk. tao
5518Tinca vulgarisbk. tatlı su kayası
5519Tinea granellabk. buğday güvesi
5520Tinea pellionellabk. kürk güvesi

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir