Zooloji Terimleri Sözlüğü - XML
Zooloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
5701Uromastix spinipesbk. diken-kuyruklu ağama
5702Uropeltidaebk. zırhkuyruklugiller
5703Uropeltis grandisbk. zırh-kuyruklu yılan
5704Ursidaebk. ayıgiller
5705Ursus americanusbk. kara ayı
5706Ursus arctosbk. boz ayı
5707Ursus arctos syriacusbk. Suriye ayısı
5708Ursus horriblisbk. korkunç ayı
5709Ursus malayanusbk. Malaya ayısı
5710Ursus maritimusbk. kutup ayısı
5711Ursus thibetanusbk. Tibet ayısı
5712urzon(Erethizon dorsatus) Kemiriciler (Rodentia) takımının oklu-ağaç-kirpisigiller (Coêndidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 80, kuyruğu 19 cm. Kanadada ağaç kovuklarında yaşar. Eti yenir.
5713uskumru(Scomber scomber), Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının uskumrugiller (Scombridae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 20-25 cm. Sırtı mavimsi ve > biçiminde çizgilerle süslüdür. Eti çok beğenilir. Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadenizde yaşar. Göçeder.
5714uskumru turnası(Scombresox saurus), Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının uskumrumsugiller (Scombresocidae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 40 cm. Sırtı mavi-yeşil, karnı beyazdır. Su dışına sıçrar. Kuzey Avrupa denizlerinde yaşar.
5715uskumrugiller(Scombridae), (Lat. scomber = uskumru), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının dikenliyüzgeçliler (Acanthopterygii) alt-takımına giren bir familyası. Biçim ve renkleri çok zariftir. Çoğunluk pulları bulunmaz. Bazıları göçeder. Sürüler yapar. Yırtıcıdırlar. Taşılları çoktur. Uskumru (Scomber scomber), kolyoz (S. colias), torik (Sarda sarda), istavrit (Trachurus trachurus), Malta palamudu (Naucrates ductor), yazılı orkinos (Thynnus alalonga), ton balığı (Th. vulgaris), kızıl orkinos (Orchynus thynnus), akya (Lichia amia) iyi bilinen türleridir.
5716uskumrumsugiller(Scombresocidae, (Lat. scomber = uskumru, (Lat. esox = turna balığı), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli balıklar(Teleostei) takımının kefaller (Percesoces) alt-takımına giren bir familyası. Üzerleri sikloyid pullarla kaplıdır. Göğüs yüzgeçleri büyüktür. Sıcak denizlerde su yüzeyinde yaşarlar. Su dışına sıçrarlar. Yüzgeçleri yumuşaktır. Uskumru turnası (Scombresox saurus), kırlangıç balığı (Exonautes exiliens), zargana (Belone acus) iyi bilinen türleridir.
5717ustura midyesi(Solen ensis), Yassı solungaçlılar (Lamellibranchiata) sınıfından bir yumuşakça türü. Uzun, dar ve hafifçe kıvrık olan kabukları vardır.
5718ustura-gagalı alk(Alca torda), Yağmurkuşları (Charadriiformes) takımının dalıcımartıgiller (Alcidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 44 cm. Daima tek yumurta yumurtlar. Kuzey Atlantik Okyanusu kıyılarında yaşar.
5719uterusbk. döl yatağı
5720uyaran(anlamdaş.uyartı), (Lât.stimulus=dürtme) Canlı protoplazmanın çalışmasında etki yapan herhangi bir faktör ya da ortam değişikliği, örnek: Bir bezin salgısını ya da bir kasın büzülmesini doğuran ya da bir sinirde impuls meydana getiren faktör.
5721uyartıbk. uyaran
5722uyluk kemiği(karşılık: femur), (Lat. femur=kasık, Lat. femur = kasık) : Omurgalı hayvanlarda ard bacakların kalça kemeri ile diz kapağı arasında bulunan uzun bir kemik.
5723uyma(karşılık.adaptasyon) (Lât.ad=yönelme gösteren ön ek Lat. aptare=uymak): Bir organizmanın çevresindeki şartlarda yaşayabilmesi için kendini değiştirmesi
5724uyuşturan balıkbk. torpil balığı
5725uyuşturanbalığıgiller(Torpedinidae), (Lat. torpedo=uyuşukluk) Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının köpek-balıkları (Selachii) takımının örtülü-omurlular (Tectospondyli) alt-takımına giren bir familyası. Vücutları geniştir. Derileri düz olur. Ağızları karın bölgesindedir. Kuyrukları kısa ve kalındır. Göğüs ve sırt yüzgeçleri arasında elektrik organları vardır. Doğururlar. Torpil balığı (Torpedo marmorata) türü iyi bilinir.
5726uyuşturma(karşılık.narkotizasyon, anestezi), (Yun.narke=uyuşukluk, Yun.anaisthesia=duygusuyluk, Yun.narke=uyuşukluk): Canlıyı, uyuşturucu maddeler vererek bilinçsiz ya da baygın hale getirme.
5727uyuşturucu madde(karşılık: narkotik), (Yun. narke = uyuşukluk) Uyuşukluk ve bilinçsizlik meydana getiren kimyasal maddeler.
5728uyuz böceği(Sarcoptes scabei) Örümceğimsiler (Arachnoidea) sınıfının keneler (Acarina) takımından bir eklembacaklı türü. Sırt bölgesinde, sivri uçlu diken ve tüyler bulunur. Dişisi insanların üst-derisinde 1 cm uzun olan tüneller açarak uyuz hastalığına sebep olur. Çok küçüktür.
5729uzak olan(karşılık: distal), (Lat. distare=uzak durmak) Bir organizmanın, orta eksenine ya da bir parçasının bir bağlanma noktasına göre uzak olan parçası.
5730uzak-görmez(karşılık.miyop), (Yun.myopos=göz kapamak): Uzak bir cisimden göze gelen ışınların ağ kata ulaşamadan imge meydana getirerek bulanık bir biçimde görmeye sebep olan göz hastalığı.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir