Zooloji Terimleri Sözlüğü - XML
Zooloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
871büyük testere-gagalı ördek(Mergus merganser) Kazsılar (Anseriformes) takımının ördekgiller (Anatidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 70 cm. Genel olarak kara-külrengidir. Ayakları ve gagası kırmızı olur. Kuzey Amerika, Kuzey Avrupa ve Asyada yaşar.
872büyük tırtıl-yiyen kuş(Pericrocotus flammeus) Ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının tırtıl-yiyengiller (Campephagidae) familyasından bir kuş türü. Erkeğin sırtı kara, karnı kırmızı, dişinin sırtı külrengi, karnı sarı olur. Hindiçinide ağaçlarda yaşar.
873büyük toy kuşu(Otis tarda) Bataklık-kuşları (Grallae) takımının toygiller (Otidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 100 cm. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrikada yaşar. Ekin tarlalarına zarar verir.
874büyük yosun balığıbk. yırtmaçlı balık
875büyük-ağızlı balık(Chauliodus sloanei): Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının büyük-ağızlıgiller (Stomiatidae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 18 cm. Akdeniz, Atlantik ve Hint Okyanuslarında yaşar.
876büyük-ağızlıgiller(Stomiatidae), (Yun. stomion = ağız): Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının yumuşak-yüzgeçliler (Malacopterygii) alt-takımına giren bir familyası. Pulları yoktur. Ağızları ve gözleri büyük olur. Çenelerinde dişler vardır. Uzun ya da kısa boyludurlar. Çoğunluk göğüs yüzgeci yoktur. Karın yüzgeci geridedir. Işık organlarına sahiptirler. Yaygın olarak bütün denizlerde raslanırlar. Büyük-ağızlı balık (Chauliodus sloanei) türü iyi bilinir.
877büyük-mus(Alces gigas): Çift-parmaklılar (Artiodactyla) takımının geyikgiller (Cervidae) familyasından bir memeli türü. Geyiklerin en büyüğüdür. Erkek boynuzludur. Alaskada yaşar.
878büyük-yarasalar(Megachiroptera (Yun. megas = büyük, Yun.kheir=el, ptero- = kanat): Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının yarasalar (Chiroptera) takımının bir alt-takımı. Öne doğru uzamış, köpeklerinkine benziyen bir başları vardır. Kuyrukları körelmiştir, ya da yoktur. Gözleri büyük, kulakları küçüktür. Afrika, Hindistan ve Avustralyada ormanlarda yaşarlar. Kanat-ayaklıgiller (Pteropodidae) familyası vardır.
879cadı maki(Tarsius tarsius): Maymunlar (Primates) takımının uzunbacaklıgiller (Tarsiidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu, 17, kuyruğu 24 cm. Kül-kahverengi kıllı olur. Gece hayvanıdır. Ard bacakları daha uzundur. Doğu Hindistanda ve Malai adalarında ağaçlarda yaşar.
880Caecilia gracilisbk. kertenkelemsi
881Caeciliidaebk. kertenkelemsigiller
882Caiman latirostrisbk. bataklık kaymanı
883Calandra granariabk. buğday böceği
884Calandrella brachydactylabk. kısa-parmaklı tarla kuşu
885Calandrella rufescensbk. küçük tarla kuşu
886Calcareabk. kalkerlisüngerler
887Callicebus personatusbk. titi
888Callichtis asperbk. zırhlı yayın
889Callionymidaebk. üzgün-balığıgiller
890Callionymus lyrabk. üzgün balığı
891Calliphora vomitariabk. gök et sinaği
892Callithrichidaebk. ipektüylü-maymungiller
893Callithrix jacchusbk. ipek maymun
894Callocephalon galeatumbk. miğferli kakadu
895Calothermesbk. sarı-boyunlu termit
896Calothorax luciferbk. Meksika yıldızı
897calsisbk. topuk kemiği
898Calyptamus italicusbk. İtalyan çekirgesi
899Calyptomena viridisbk. yeşil geniş-gaga
900Camelidaebk. devegiller

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir