Zooloji Terimleri Sözlüğü - XML
Zooloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
181alınYüzün gözler ve kaşlar üzerindeki saçsız bölgesi.
182alın kemiği(karşılık: frontal kemik, Lat. frons = alın): Kafatasının ön üst kemiği tek ya da çift sayıda yassı bir kemik olup yan kafa kemiklerine bağlıdır.
183alimentasyonbk. beslenme
184allantoyis(Yun. allas=sucuk): Amniyonlu olan omurgalı hayvanlarda (sürüngen, kuş, memeli) sindirim kanalının ard ucundan meydana gelen zarımsı bir kese olup bir embriyon organıdır. Embriyona ait solunum ve beslenmede görevi olduğu gibi sidik kesesi görevi de vardır.
185Alligator mississippiensisbk. Misisipi alligatoru
186Alopias vulpesbk. sapan balığı
187Alosa alosabk. tirsi balığı
188Alosa fintabk. dişli tirsi
189Alouatta seniculusbk. uluyan maymun
190Alp dağ keçisi(Capra ibex): Çift-parmaklılar (Artiodactyla) takımının boynuzlugiller (Bovidae) familyasının bir memeli türü. Uzunluğu 150, yüksekliği 80 cm. Büyük, kıvrık boynuzları vardır. Dölü tükenmektedir
191Alp semenderi(Salamandra atra): Kuyruklular (Urodela) takımının semendergiller (Salamandridae) familyasıdan bir amfibyum türü. Uzunluğu 12-14 cm. Avrupada nemli orman ve dağlarda yaşar.
192Alp şarkıcı kuşu(Prunella collaris): Ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının şarkıcıkuşugiller (Prunellidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 18 cm. Sırtı ve karnı külrengi, yanları kahverengidir. Avrupa ve Asyada çok çıplak olmayan yamaçlarda yaşar.
193alpaka(Lama glama pacos): Çift-parmaklılar (Artiodactyla) takımının devegiller (Camelidae) familyasından bir memeli türü. Deveden küçüktür. Tüyleri çok uzun ve yün gibidir. Guanako' dan evcilleştirilmiştir. Peru ve dolaylarında yaşar.
194alt ana toplardamarı(vena cava inferior, Lat. vena = damar, Lât.cavus = boşluk, Lât.inferior = alt) : Vücudun alt (ard) bölgesine ait toplardamarların birleşerek meydana getirdiği bir damar olup yüreğin sağ-kulakçığına açılır.
195alt mukoza katıMukoza katının altında bulunan telli bağ dokusundan yapılmış bir kat.
196alt-âlem(karşılık: subregnum, Lat. sub = altında, Lat. regnum = dominyon): Canlıların sınıflandırılmasında kullanılan bir terim olup âlemden daha küçük gruplar topluluğu anlamındadır.
197alt-çene kemiği(karşılık: mandibuia kemiği, Lat. mandibulum = çene) Yüzün en büyük kemiği olup yay biçiminde bir gövde ile şakak kemiklerine uzanan iki koldan meydana gelir. Alt dişleri taşır.
198alt-dal(karşılık: subkladus, Lât. sub = altında, Yun. klados = dal): Canlıların sınıflandırılmasında kullanılan bir terim olup daldan (kladus) daha küçük gruplar topluluğu anlamındadır.
199alt-deri(karşılık: koryum, kutis) (Lat. corium=deri, Lât. cutis = deri): Omurgalı hayvanlarda derinin üst-deri (epidermis) altında bulunan ikinci katı.
200alt-dudak(karşılık: labyum), (Lat. labiurn = dudak): Böceklerde birleşmiş halde bulunan ikinci maksil parçası.
201alt-familya(karşılık: subfamilya), (Lat. sub = altında, Lât. familia = ev halkı): Canlıların sınıflandırılmasında kullanılan bir terim olup familyadan daha küçük gruplar topluluğu anlamındadır.
202alt-filum(karşılık: subfilum, (Lat. sub = altında, Yun. phylon = kabile), Canlıların sınıflandırılmasında kullanıları bir terim olup filumdan daha küçük gruplar topluluğu anlamındadır.
203alt-sınıf(karşılık: subklasis), (Lat. sub – altında, Lât. clasis = bölüm): Canlıların sınıflandırılmasında kullanılan bir terim olup sınıftan daha küçük gruplar topluluğu anlamındadır.
204alt-takım(karşılık: subordo), (Lat. sub = altında, Lat. ordo = takım) : Canlıların sınıflandırılmasında kullanıları bir terim olup takımdan daha küçük gruplar topluluğu anlamındadır.
205altı-kemerli tatu(karşılık: poyu, Dasypus sexcinetus) Dişsizler (Edentata) takımının kemerli-hayvangiller (Dasypodidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 80, kuyruğu 20 cm. Hareket edebilen altı kemeri vardır. Güney Amerikada yaşar.
206altı-yarıklı balık(Hexanchus griseus): Köpek-balıkları (Selachii) takımının altı-yarıklıgiller (Hexanchidae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 6-8 m. Atlantik, Batı Hint Okyanusu ve Akdenizde yaşar.
207altın balıkbk. havuz balığı
208altın böcek(anlamdaş. gül böceği, Cetonia aurata, Böcekler (İnsecta) sınıfının kınkanatlılar (Coleoptera) takımından bir eklembacaklı türü. Yeşil-kırmızı janjanlı olur ve çiçekler üzerinde yaşar.
209altın guguk(Chrysococcyx cupreus,Guguksular (Cuculiformes) takımının gugukgiller (Cuculidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 19 cm. Tüyleri bakır yeşili olup ak çizgilidir. Tropik ve Güney Amerikada dağlık ormanlarda yaşar.
210altın köstebek(Chrysochloris aurea) Böcekçiller (İnsectivora) takımının altın-köstebekgiller (Chrysochloridae) familyasmdan bir memeli türü. Uzunluğu 12 cm. Kürkü parlak altın renklidir. Afrikada yaşar.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir