Biyoloji Terimleri Sözlüğü - XML
Biyoloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
7201kurtEtçiller (Carnivora) takımının, köpekgiller (Canidae) familyasından, 122 cm kadar uzunlukta, 45 cm kadar kuyruğu olan, kara, kül kahverengimsi değişebilen renkli, karnı daha açık renkte, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da yaşayan bir memeli türü.
7202kurt baklasıbk. domuz baklası
7203kurtçukbk. larva
7204kurtkıyanÖtücü kuşlar (Passeriformes) takımının, sığırcıkgiller (Sturnidae) familyasından, 21 cm kadar uzunlukta, Afrika'da sürüler hâlinde yaşayan bir tür.
7205kurtumbk. aspir
7206kuskusgillerMemeliler (Mammalia) sınıfının, keseliler (Marsupialia) takımının, iki ön dişliler (Diprotodontia) alt takımından, ince yapılı ve uzun kuyruklu, ağaçlarda yaşayan, bazısı kış uykusuna yatan türlere sahip bir familya.
7207kuş benzeri sürüngenlerTrias'tan Kretase'ye kadar yaşamış, pelvis kemikleri kuşlara benzeyen, diapsit tipte kafatasına sahip sürüngenler.
7208kuş bilimi(Yun. ornis: kuş logos: bilim) Zoolojinin kuşlarla uğraşan bir bölümü. Ornitoloji.
7209kuş örümceğiEklem bacaklı hayvanlardan, örümceğimsiler (Arachnoidea) sınıfının, örümcekler (Araneida) takımından, Güney Amerika'da yaşayan 5 cm kadar büyüklükte, tüylü bir tür.
7210kuş piresiEklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, pireler (Siphonaptera) takımından, güvercin, tavuk ve birçok kuşların kanını emen bir tür.
7211kuş tüyüKuşların vücutlarını örten çeşitli yapı ve renkteki üst deri uzantıları.
7212kuş yemişibk. alıç
7213kuşburnuGülgiller (Rosaceae) familyasından, ülkemizde yaygın olarak bulunan, yapraklarını döken, beyaz ya da pembe çiçekli, dikenli, çalı şeklinde bir bitki.
7214kuşdilibk. biberiye
7215kuşlarOmurgalı hayvanlardan, vücutları tüylerle örtülü, yürekleri dört odalı, sıcakkanlı, ön ayakları kanatlara değişmiş, bazı kemiklerinin içi boş ve deri altında hava keseleri bulunan, dişi ve erkek bireyleri bazen ayrı renkte olabilen türlere sahip geniş bir
7216kutisbk. alt deri
7217kutup ayısıEtçiller (Carnivora) takımının, ayıgiller (Ursidae) familyasından, 260 cm kadar uzunlukta, 10 cm kadar kuyruğu olan, beyaz renkli, iyi yüzen, postu kullanılan, bellek bakımından ayıların en gerisi olan bir tür.
7218kutup fırtına kuşuFırtına kuşları (Tubinares) takımının, fırtına kuşugiller (Hydrobatidae) familyasından, 50 cm kadar uzunlukta, buzlu denizlerde yaşayan bir tür.
7219kutup hücresi1. Mayoz bölünmesi sırasında yumurta hücresinin yanında oluşan ve sonra körelen hücreler. 2. Halkalı solucanların ya da yumuşakçaların embriyolarında olduğu gibi küçük hücrelerden tomurcuklanan büyük hücre. 3. Böcek embriyolarının çok erken safhasında kuy
7220kutup kedisiEtçiller (Carnivora) takımından, Güneydoğu Avrupa'dan Kuzey Çin'e kadar yayılış gösteren, genellikle yerleşim alanları yakınındaki bahçelerde, yan kurak alanlarda ve su kenarlarında yaşayan bir memeli türü.
7221kutup tilkisiEtçiller (Carnivora) takımının, köpekgiller (Canidae) familyasından, 60 cm kadar uzunlukta 30 cm kadar kuyruğu olan, tüyleri yazın mavimsi kırçıl, kışın beyaz olan, Kuzey Kutbu'nda toplu olarak yaşayan bir tür.
7222kutuplulukMakromoleküllerin, hücrelerin, embriyoların, organların veya organizmaların bir ucunun morfolojik veya işlevsel olarak diğerinden farklı olması durumu. Polarite.
7223kutupsuz grupbk. hidrofob
7224kuyrukArt uç ya da bir hayvanın arda doğru uzayan kesimi.
7225kuyruk sokumu kemiğiGenel olarak birkaç omurun birleşmesi ile meydana gelen ve kalça kemerini taşıyan omurganın son parçası. Sakrum kemiği.
7226kuyruk yüzgeciBalıklarda vücudun kuyruk bölgesinde bulunan yüzgeç. Kaudal yüzgeç.
7227kuyrukkakanKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ardıç kuşugiller (Turdidae) familyasından, 15 cm kadar uzunlukta, karnı beyaz, sırtı erkekte kül rengi, dişide kahverengi olan, Palearktik bölgede kayalık yerlerde yaşayan, Türkiye'nin tamam
7228kuyruklu iki yaşamlılar(Yun. oura: kuyruk delos: görülebilir) İki yaşamlılar (Amphibia) sınıfından, uzun vücutlu ve uzun kuyruklu, bacakları zayıf olan çeşitli semender türlerini içine alan bir takım. Semendergiller (Salamandridae), denizkızı semendergiller (Sirenidae), mağara
7229kuyruklu kelebekEklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, pul kanatlılar (Lepidoptera) takımından, 4-5 cm kadar uzunlukta, sarı, kara, mavi olan kanatlarının art uçları kuyruk gibi uzamış bir tür.
7230kuyruklu kurbağaİki yaşamlılar (Amphibia) sınıfının, kuyruksuz iki yaşamlılar (Anura) takımından, Kuzey Amerika'da soğuk dağ sularında yaşayan bir tür.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir