Biyoloji Terimleri Sözlüğü - XML
Biyoloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
7291küçük sinekkapanÖtücü kuşlar (Passeriformes) takımının, sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasından, Avrupa ve Orta Asya'da ovalarda yaşayan, Türkiye'nin Trakya ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yazın kuluçkaya yatan, 12 cm kadar uzunlukta, sırtı soluk kahverengi, karnı b
7292küçük söğüt bülbülüKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ötleğengiller (Sylviidae) familyasından, 10 cm kadar uzunlukta, üst kısmı zeytin yeşili, alt kısmı beyazımsı renkte, dağlık yerlerde, yapraklı ve karışık ormanlarda yaşayan, böcek ve böcek l
7293küçük şinşilyaKemiriciler (Rodentia) takımının, şinşilyagiller (Chinchillidae) familyasından, 25 cm kadar uzunlukta, 13 cm kadar kuyruğu olan, mavi, beyaz, kırçıllı, uzun ve yumuşak tüylü, kürkü değerli, Peru ve Şili'de dağlarda yaşayan bir tür.
7294küçük tarla kuşubk. çorak toygarı
7295küçük tavus kelebeğiEklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, pul kanatlılar (Lepidoptera) takımından, 5-7 cm kadar genişlikte, vücudu kalın ve yün gibi tüylü olan bir tür.
7296küçük testere gagalı ördekbk. sütlâbi
7297küçük toy kuşuBataklık kuşları (Grallae) takımının, toygiller (Otididae) familyasından, 50 cm kadar uzunlukta, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yaşayan bir tür. Mezgeldek.
7298küçük yarasalar(Yun. mikros: küçük kheir: el pteron: kanat) Memeliler (Mammalia) sınıfının, yarasalar (Chiroptera) takımından ağızları kısa, gözleri küçük, kulakları büyük, böceklerle beslenen, bazı türleri kan emen bir alt takım.
7299küçük yeşil ağaçkakanKuşlar (Aves) sınıfının, gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, ağaçkakangiller (Picidae) familyasından, yaprağını döken ve karışık ormanlarda, dağların ağaç sınırına kadar olan yüksek yerlerinde yaşayan, Kuzeybatı Anadolu ve Trakya bölgelerinde görü
7300küçük yüzgecli yunus balığıgiller(Lât Delphinapteridae, delphinus: yunus balığı, Yun. a: ..sız pteron: kanat) Memeliler (Mammalia) sınıfının, balinalar (Cetacea) takımının, dişli balinalar (Odontoceti) alt takımından, küçük boylu, başları yuvarlak, sırt yüzgeçleri olmayan, kuzey yarım kü
7301küesalGökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, kemirgen gagalılar (Trogonidae) familyasından, Orta Amerika'da yaşayan, 42 cm kadar uzunlukta, kırmızı, beyaz, sarı, yeşil renkli, uzun kuyruk tüyleri kara olan bir tür.
7302kül rengi ağaçkakanbk. küçük yeşil ağaçkakan
7303kül rengi balıkçılbk. gri balıkçıl
7304kül rengi et sineğiEklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, iki kanatlılar (Diptera) takımından larvalarını hayvan ölüsü ya da et üzerinde doğuran (pupipar) bir tür.
7305kül rengi guguk kuşubk. guguk
7306kül rengi kargabk. leş kargası
7307kül rengi ördekbk. boz ördek
7308kül rengi ötleğenbk. ak gerdanlı ötleğen
7309kül rengi sağanbk. boz sağan
7310kültürHücrelerin, dokuların ya da mikroorganizmaların, laboratuvarlarda besi yerinde yetiştirilmesi.
7311kültür ırkıEkonomik açıdan önemli bazı hayvan ve bitkilerin özel koşullar alanda yetiştirilmesiyle oluşturulan ırklar.
7312kültür kopyalamaBir petri kabında üretilen kolonilerin steril bir aracı ile diğer bir petri kabına aseptik olarak aktarılması.
7313kültürel evrimBir toplumda kültür değerlerinin dölden döle geçmesiyle daha gelişmiş bir toplum oluşması.
7314kültürel kalıtımBazı karakter ve davranışların, genlerle kalıtım olmaksızın, dölden döle taşınması.
7315kümes hayvanlarıTavuklar (Galli) alt takımına giren, bahçe ve çiftliklerde kümeslerde yetiştirilen evcil türler.
7316küpeli yılanPullu sürüngenler (Squamata) takımının, su yılanıgiller (Colubridae) familyasından, 50 cm kadar uzunlukta, sıra boyunca kara lekeleri bulunan, karnının ortası boydan boya kara ve başının iki yanında açık sarı lekeleri bulunan, Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı
7317kürarBitkilerden elde edilen ve Afrika yerlileri tarafından oklara zehir olarak sürülen, alkaloit madde içeren ve sinir uçlarında impuls iletimini engelleyerek felçlere sebep olan bir nörotoksin.
7318kürdan otubk. diş otu
7319kürek ayaklılarKuşlar (Aves) sınıfından, ayak parmaklarının dördü bir deriyle birleşmiş, balıklarla beslenen, su kuşlarını içine alan bir takım. Sümsük kuşugiller (Sulidae), pelikangiller (Pelecanidae), karabatakgiller (Phalacrocoracidae) familyalarını içine alır. Pelik
7320kürek burunlu üyesiz kertenkelegillerSürüngenler (Reptilia) sınıfından, Kuzey Amerika'nın kıyı bölgelerinde yaşayan, vücutları şekil balonundan küçük bir yılana benzeyen, dış kulak delikleri olmayan, dilleri çatallı türleri olan bir familya.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir