Biyoloji Terimleri Sözlüğü - XML
Biyoloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
10921sarı gagalı dağ kargasıKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, kargagiller (Corvidae) familyasından, 38 cm kadar uzunlukta, tüyleri kara, kanatları uzun, gagası sarı olan, Avrupa ve Asya'da vadi ve dağlarda yaşayan, Türkiye'nin Marmara, Doğu Akdeniz ve
10922sarı gagalı dalgıçKuşlar (Aves) sınıfının, dalgıç kuşları (Gaviiformes) takımının, dalgıç kuşugiller (Gaviidae) familyasından, kafa, boyun ve gırtlağı erguvanî renkte olan, besininin önemli kısmını balıklar oluşturan bir tür.
10923sarı gagalı keten kuşuKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ispinozgiller (Fringillidae) familyasından, 13.5 cm kadar uzunlukta, sırtı sarı kahverengi, karnı beyazımsı, gagası sarı olan, Asya ve Kuzey Avrupa'da kayalıklarda yaşayan bir tür.
10924sarı gagalı tropik kuşuLeyleksiler (Ciconiiformes) takımının, tropik kuşugiller (Phaethontidae) familyasından, gagası sarı, denizlerin olduğu bölgelerde yaşayan bir tür.
10925sarı gagalı yelkovanFırtına kuşları (Procellariiformes) takımının, yelkovan kuşugiller (Procellariidae) familyasından, 30 cm kadar uzunlukta, tüyleri beyaz, kahve, kül rengi karışık, Kuzey Atlantik Okyanusu ve Akdeniz'de yaşayan bir tür.
10926sarı haniKemikli balıklar (Teleostei) takımının, hanigiller (Serranidae) familyasından, 25 cm kadar uzunlukta, Akdeniz'de yaşayan bir tür. Orfoz balığı.
10927sarı ırkHindistan ve islâm ülkeleri hariç, Asya halkını içine alan ve Doğu Avrupa'ya kadar yayılmış olan, derileri sarımsı, saçları kara ve düz, sakalları seyrek, yüzleri yassı, burunları küçük, yanak kemikleri çıkık, gözleri çekik, kısa yapılı, insan (Homo sapie
10928sarı kamışçınKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ötleğengiller (Sylviidae) familyasından, 12. 5 cm kadar uzunlukta, sırtı ve karnı sarı kahverenkli, Orta ve Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'nın bataklıklarında yaşayan, böceklerle beslenen bir
10929sarı kaya balığıKemikli balıklar (Teleostei) takımının, kaya balığıgiller (Gobiidae) familyasından, sarı renkli, kara benekli bir tür. Saz kayası.
10930sarı kıkırdakbk. elâstik kıkırdak
10931sarı kiraz kuşuKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasından, sırtı koyu kırmızı kahverengi, karnı sarı olan, Avrupa'da dağ ve ovalarda yaşayan bir tür. Sarı yelve.
10932sarı kuyruksallayanKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, kuyruksallayangiller (Motacillidae) familyasından, sırtı zeytin yeşili, karnı sarı olan, Palearktik bölgede, Ön Asya'da çayır ve bataklıklarda yaşayan, Türkiye'nin her tarafında yazın kuluçk
10933sarı mantarŞapkası soluk sarı, esmer benekli ve zehirli olmayan bir mantar türü.
10934sarı mukallitKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ötleğengiller (Sylviidae) familyasından, sırtı sarı, kül rengi, yeşil, karnı kükürt sarısı olup, Avrupa, Ön ve Kuzey Asya'da bahçelerde yaşayan, Türkiye'de Marmara bölgesinde yazın kuluçkaya
10935sarı noktaGözde ağ katının art duvarının ortasında bulunan ve simgenin en net olarak oluştuğu, bolca koni hücreleri kapsayan sarı renkli bölge. Sarı benek, fovea.
10936sarı şebboybk. adî şebboy
10937sarı tellerbk. elâstik teller
10938sarı yelvebk. sarı kiraz kuşu
10939sarı yılanPullu sürüngenler (Squamata) takımından, 160 cm kadar boyda, taşlık alanlarda yaşayan, kemiricilerle beslenen bir tür.
10940sarıağızKemikli balıklar (Teleostei) takımının, gölge balığıgiller (Sciaenidae) familyasından, 2 m kadar uzunlukta, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan bir tür.
10941sarıasmaÖtücü kuşlar (Passeriformes) takımının, sarıasmagiller (Oriolidae) familyasından, Palearktik bölgede ormanlarda yaşayan, Türkiye'nin her yerinde yazın kuluçkaya yatan, erkeği parlak sarı tüylü, kanatları ve kuyruğu siyah, dişinin sırtı zeytin yeşili, karn
10942sarıasmagillerKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımından, gagaları koni biçiminde, kanatları uzun ve sivri, böcek ve meyvelerle beslenen türleri olan bir familya. Sarıasma (Oriolus oriolus) en iyi bilinen türüdür.
10943sarıgözKemikli balıklar (Teleostei) takımının, izmaritgiller (Sparidae) familyasından, 40-60 cm kadar uzunlukta, altın sarısı renginde, Atlantik Okyanusu ve Akdeniz'de yaşayan bir tür.
10944sarımsakZambakgiller (Liliaceae) familyasından, çiçekleri uçta şemsiye şeklinde olan, taze ya da kuru olarak yenen, soğanlı, çok yıllık bir kültür bitkisi.
10945sarımsak kurbağasıKuyruksuz iki yaşamlılar (Anura) takımının, çamursal kurbağagiller (Pelobatidae) familyasından, 6 cm kadar uzunlukta, çamurlara gömülü olarak yaşayan bir tür.
10946sarısabırZambakgiller (Liliaceae) familyasından, yaprakları etli, sarı çiçekli, yapraklarından elde edilen sıvı müshil olarak kullanılan, ülkemizde Akdeniz Bölgesi'nde yetişen, çok yıllık bir tür.
10947sarkodbk. sarkot
10948sarkolemmabk. kas zarı
10949sarkomMezoderm kökenli bağ dokusu kanserlerinin genel adı. Örnek: Fibrosarkoma (fibroblastlarda oluşan kanser), kondrosarkoma (kıkırdak doku kanseri), osteosarkoma (kemik kanseri). Sarkoma.
10950sarkomabk. sarkom

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir