Biyoloji Terimleri Sözlüğü - XML
Biyoloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
12271temel katı yağlarMemeliler tarafından sentezlenmeyen ve besinle alınması gereken yağ asitleri. Örnek: linoleik asit, linolenik asit.
12272temel kemiği(Yun. sphen: kama eidos: şeklinde) Bazı omurgalılarda kafatasının, şakak kemikleri arasında kalan, birkaç kemiğin birleşmesinden meydana gelen kaide kemiği. Sfenoyit kemik.
12273temel olmayan amino asitlerOrganizmada sentezlenebilen ve besinde bulunması gerekmeyen amino asitler. Örnek: İnsan için alanin, asparagin, aspartik asit, sistein, glutamik asit, glutamin, glisin, prolin, serin, tirozin amino asitler. Erginler için arjinin de bu gruba girer.
12274temel sıvı yağlarBitkilerde bulunan, karakteristik kokuları olan, böcek çekiciler ya da mantar bulaşmasını önleyici olarak da görev yapan, terpenlerden ve benzenlerden çıkarılan uçucu sıvı yağ karışımları.
12275Temnodon saltatorbk. lüfer, çinakop, sırtıkara, defneyaprağı
12276temporal kemiklerbk. şakak kemikleri
12277temporal lopBeyin yarım kürelerinin yarı lopları.
12278TEMSCANbk. taramalı geçirmeli elektron mikroskobu
12279tendonbk. kiriş
12280Tenebrio molitorbk. un böceği
12281Tenon kapsülüGöz yuvarını arkadan saran telsi, elâstik membran.
12282tentakülbk. dokunaç
12283tenyalarbk. şeritler
12284TEPABir aziridin mutageni olan ve böcek kısırlaştırıcısı olarak kullanılan, üç aziridin (R) grubu bulunan bir fosfin oksit, tris (1-aziridinil) fosfin oksit.
12285tepeli akbabaKuşlar (Aves) sınıfının, kartallar (Falconiformes) takımının, Yeni Dünya akbabasıgiller (Cathartidae) familyasından, 102 cm kadar uzunlukta, tüyleri kara, boynu beyaz olan, uçan kuşların en büyüğü ve en kuvvetlilerinden biri. Kondor.
12286tepeli baştankaraÖtücü kuşlar (Passeriformes) takımının, baştankaragiller (Paridae) familyasından, 13 cm kadar uzunlukta, sırtı kül kahverengi, karnı beyaz, erkeğinin kara tepelik tüyleri bulunan, Avrupa'da çam ormanlarında yaşayan bir tür.
12287tepeli batağanbk. bahri
12288tepeli bülbülÖtücü kuşlar (Passeriformes) takımının, Arap bülbülügiller (Pycnonotidae) familyasından, başında tepeliği olan bir tür.
12289tepeli dalgıçbk. bahri
12290tepeli deve kuşlarıKuşlar (Aves) sınıfının, karinasızlar (Ratitae) bölümünden, kanatları oldukça körelmiş, ayakları üç parmaklı, boyunları kısa bir takım. Avustralya deve kuşları.
12291tepeli deve kuşuKuşlar (Aves) sınıfının, tepeli deve kuşları (Casuariiformes) takımından. Yeni Gine ve Avustralya ormanlarında sürüler hâlinde yaşayan, Afrika deve kuşundan biraz daha küçük, tüyleri dikene benzeyen, baş ve boynu çıplak, uçamayan fakat hızlı koşabilen bir
12292tepeli deve kuşugillerKuşlar (Aves) sınıfının, tepeli deve kuşları (Casuarii) takımından, başlarında boynuz maddesinden yapılmış, miğfere benzeyen bir ibik bulunan, tüyleri ince ve koyu renkli, başları ve boyunları tüysüz, iyi koşan, Avustralya ve Yeni Gine'de ormanlarda yaşay
12293tepeli gugukKuşlar (Aves) sınıfının, guguksular (Cuculiformes) takımının, gugukgiller (Cuculidae) familyasından, 41 cm kadar uzunlukta, kül, kahverengi tüyleri olan, Avrupa ve Asya'da orman ve bahçelerde yaşayan, Türkiye'de yazın kuluçkaya yatan, böcek ve böcek larva
12294tepeli karabatakKuşlar (Aves) sınıfının, kürek ayaklılar (Pelecaniformes) takımının, karabatakgiller (Phalacrococidae) familyasından, 26-28 cm kadar uzunlukta, kara tüylü, Avrupa ve Kuzey Amerika'da göl ve ırmak kenarlarında yaşayan bir tür.
12295tepeli köstebekBöcekçiller (Insectivora) takımının, köstebekgiller (Talpidaee) familyasından, 20 cm kadar uzunlukta, 9 cm kadar kuyruğu olan, Kuzey Amerika'da toprak altında yaşayan bir tür.
12296tepeli ördekbk. tarakdiş
12297tepeli patkaKuşlar (Aves) sınıfının, kazlar (Anseriformes) takımının, ördekgiller (Anatidae) familyasından, 43 cm kadar uzunlukta, erkeklerde baş ve boyun mor parıltılı siyah renkte olan, Türkiye'nin her tarafında kışlayan, kuluçka zamanı durgun ve ağır akan sularda,
12298tepeli pelikanKuşlar (Aves) sınıfının, kürek ayaklılar (Pelecaniformes) takımının, pelikangiller (Pelecanidae) familyasından, 72-80 cm kadar uzunlukta, Güneydoğu Avrupa'da toplu hâlde bitkisi bol göl, nehir ve bataklıklarda yaşayan, tüyleri beyaz kül rengi, tepe ve ens
12299tepeli tarla kuşubk. tepeli toygar
12300tepeli tavukTavuksular (Galliformes) takımının, tepeli tavukgiller (Opisthocomidae) familyasından, 62 cm kadar uzunlukta, Güney Amerika'da yaşayan, ağaçlara tırmanan bir tür.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir