Biyoloji Terimleri Sözlüğü - XML
Biyoloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
1411bakteroitUzun süre meristematik bölge olarak kalan ve içi bakteri ile dolu olan nodüller.
1412bal arısıBöcekler (Insecta) sınıfının, zar kanatlılar (Hymenoptera) takımından, bir arı beyi (kraliçe), birçok işçi ve birçok erkek bireyden oluşan sosyeteler (cemiyet) hâlinde yaşayan ve bal üreten bir eklem bacaklı türü.
1413bal midesiBazı böceklerde abdomenin ön kısmında yutulan sıvının gerekince tekrar ağza çıkarılmak üzere depolanmasına yarayan özofagusun genişlemiş bir bölgesi.
1414bal özü bezibk. nektar bezi
1415balabanKuşlar (Aves) sınıfının, leyleksiler (Ciconiiformes) takımının, balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından, sırtı siyah, diğer bölgeleri sarı, siyah, kahverengi karışık renkte olan, Palearktik bölge ve Güney Afrika'da yaşayan, Türkiye'nin pek çok yerinde yıl
1416Balaena glacialisbk. buzul balinası
1417Balaena mysticetusbk. balina
1418Balaeniceps rexbk. papuç gagalı
1419Balaenidaebk. gerçek balinagiller
1420Balaenoptera borealisbk. kuzey balinası
1421Balaenoptera musculusbk. gök balina
1422Balaenoptera physalusbk. Fin balinası
1423Balaenopteridaebk. çatal kuyruklu balinagiller
1424Balanoglossusbk. balanoglosus
1425balanoglosusİlkel kordalılardan yarım kordalılar (Hemichordata) sınıfından, solucan biçiminde olan, denizlerde yaşayan ve dipte oyuklar kazan türlere sahip bir cins.
1426Balbiani halkalarıChironomus larvalarının yapısal bir protein olan koza ipeğini sentezleyip salgılayan tükrük bezlerindeki dev kromozomlarda DNA'nın çözülüp ilmikler şeklinde açılması ile teşekkül eden büyük şişkinlikler.
1427balcıgiller(Yun. meli: bal phagein: yemek) Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, öz ötücüler (Oscines) üst familyasından, gagaları ince ve kıvrık, dillerinin ucu fırça gibi, kuyrukları uzun ve geniş, Avustralya'dan Güney Afrika'ya kadar ya
1428balçık balığıAkciğerli balıklar (Dipnoi) takımının, balçık balığıgiller (Lepidosirenidae) familyasından, Nil'den Senegal'e kadar olan bölgede yaşayan türleri olan bir balık cinsi.
1429balçık balığıgiller(Yun. lepidotos: pulsu seiren: siren) Balıklar (Pisces) sınıfının, akciğerli balıklar (Dipnoi) takımının, çift akciğerliler (Dipneumona) alt takımından, solungaçları körelmiş, vücutları yılan biçiminde türleri olan bir familya.
1430balçıkyiyenKemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçligiller (Acanthopsidae) familyasından, 20-30 cm kadar uzunlukta, Orta ve Doğu Avrupa'nın durgun sularında balçıklarda yaşayan bir tür.
1431baldır kemiğibk. kamış kemiği
1432baldıranMaydanozgiller (Umbelliferae) familyasından, beyaz çiçekli, kurumuş dalları süpürge olarak kullanılan bir ya da iki yıllık, otsu bitki. Şemsiye otu, yılan otu.
1433baldırıkarabk. karabaldır
1434balık baykuşuKuşlar (Aves) sınıfının, baykuşlar (Strigiformes) takımının, baykuşgiller (Strigidae) familyasından, Türkiye'nin Doğu Akdeniz sahil bölgesinde her mevsim görülen, köylerin civarındaki ağaçlık yerlerde yaşayan, gündüz sık yapraklı ağaçlar içinde gizlenen,
1435balık kartalıKartallar (Falconiformes) takımının, balık kartalıgiller (Pandionidae) familyasından, karnı ak, diğer tarafları kahverengi ve çizgili, Palearktik böge, Afrika, Avustralya ve Güney Amerika'da su kenarlarında yaşayan bir tür.
1436balık kartalıgillerKuşlar (Aves) sınıfının, kartallar (Falconiformes) takımının, gündüz yırtıcıları (Accipitres) alt takımından, kanatları çok uzun, balıklarla beslenen türlere sahip bir familya.
1437balık pulubk. pul
1438balık tenyasıYassı solucanlar (Platyhelminthes) sınıfının şeritler (Cestodes) takımından, gelişmelerinde üç konak bulunan (bir kabuklu, bir tatlı su balığı, bir memeli), balık etinin iyi pişirilmeden yenmesiyle insana geçen ilkel bir solucan türü.
1439balık yiyen yarasagillerMemeliler (Mammalia) sınıfının, yarasalar (Chiroptera) takımının, küçük yarasalar (Microchiroptera) alt takımından, kulakları uzun ve dik, sırtlarında açık renk bir çizgi bulunan, Amerika ve Antil adalarında yaşayan türleri olan bir familya.
1440balıkçılgillerKuşlar (Aves) sınıfının, leyleksiler (Ciconiiformes) takımından, çoğunlukla uzun bacaklı ve uzun gagalı olan, gri balıkçıl (Ardea cinerea), erguvanî balıkçıl (A.purpurea), alaca balıkçıl (Ardeola ralloides), büyük ak balıkçıl (Egretta alba), küçük ak balı

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir