Biyoloji Terimleri Sözlüğü - XML
Biyoloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
1651beyin korteksiBeyin yarım kürelerinin boz maddesinin, sinir hücresi gövdelerinden oluşan birkaç tabaka hâlinde, 2 mm kalınlığındaki en üst tabakası. Serebral korteks.
1652beyin oluşumuÖn beynin oluşumuna doğru olan evrimsel gelişme. Ansefalizasyon.
1653beyin yarım küresiÖn beyni meydana getiren iki yarım küreden her biri.
1654beyin zarlarıMemelilerde beyin ve omuriliği, dıştan içe doğru, sert zar (dura mater), örümceksi zar (araknoid zar) ve ince zar (pia mater) olmak üzere üç tabaka hâlinde örten zarlar.
1655beyincikBeynin gerisinde ve omuriliğin ön kısmında bulunan, birbirine bağlanmış iki küçük yarım küreden oluşan, histolojik olarak korteks (gri madde) ve medulla (beyaz madde) olmak üzere iki kısımdan meydana gelen, ince kıvrımlı ve beynin ikinci büyük kısmı. Sere
1656bezOrganizmada kullanılmak ya da dışarı çıkarılmak üzere salgı yapan özelleşmiş bir hücre (tek hücreli bez) ya da özelleşmiş hücreler topluluğu (çok hücreli bez). Salgılarını bir kanalla boşaltan (dış salgı bezleri: ekzokrin bezler) ya da doğrudan kana veren
1657bez epiteliKandan aldıkları bazı temel maddeleri kullanarak oluşturdukları salgı maddelerini depolayan ya da salgılayan, çok köşeli, kübik ya da silindirik hücre ya da hücrelerden oluşan epitel. İç salgı bezleri (endokrin) ve dış salgı bezleri (ekzokrin) olmak üzere
1658bezelyeBaklagiller (Leguminosae) familyasından, beyaz, leylâk ve kırmızımsı çiçekleri olan, legümen tipte meyveli, 3-10 tohumlu, bir yıllık otsu bitki.
1659bezli mide(Lat. ab: uzaklaştırma gösteren ön ek omasum: kese) Geviş getiren hayvanların dört gözlü midelerinin, çiğnenmiş besinin tekrar mide suları ile sindirildiği dördüncü gözü. Abomasum, şirden.
1660bıldırcınTavuksular (Galliformes) takımının, sülüngiller (Phasianidae) familyasından, 20 cm kadar uzunlukta, Avrupa, Asya ve Afrika'da yaşayan göçmen bir tür.
1661bıldırcın ördeğiKazsılar (Anseriformes) takımının, ördekgiller (Anatidae) familyasından, 40 cm kadar uzunlukta, tüyleri ak, kara, yeşil, kahverengi karışık, Orta ve Kuzey Avrupa ve Kuzey Asya'da yaşayan bir tür.
1662bıyık1. Memelilerin üst dudağının üzerinde yer alan özel kıllar. 2. Bazı balıklarda ağız çevresinde sayılan, yerleri ve büyüklükleri türlere göre değişen, dokunmaya ve tat almaya yarayan sinir uçları taşıyan derinin dışarı doğru yaptığı uzantı.
1663bıyıklı ardıç kuşubk. bıyıklı kamışçın
1664bıyıklı balıkKemikli balıklar (Teleostei) takımının, sazangiller (Cyprinidae) familyasından, 60 cm kadar uzunlukta, diğer türlerden bıyıkları olmasıyla ayrılan, Avrupa ve Türkiye tatlı sularında yaşayan bir tür.
1665bıyıklı baştankaraKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, bıyıklı baştankaragiller (Timalidae) familyasından, 16 cm kadar uzunlukta, karnı ak, sırtı tarçın rengi olan, Avrupa ve Asya'da sazlıklarda yaşayan, Türkiye'nin Batı, Güneybatı, Orta ve Doğu
1666bıyıklı baştankaragillerKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımından, bıyıklı baştankara (Panurus biarmicus) türü iyi bilinen bir familya.
1667bıyıklı kamışçınÖtücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ötleğengiller (Sylviidae) familyasından, 13 cm kadar uzunlukta, sırt tarafı hafif kırmızımsı, siyah boyunu lekeli, böceklerle beslenen, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz sahillerinde kışlayan, Anadolu'nun batı kısımlarında
1668bıyıklı ötleğenÖtücü kuşlar (Passeriformes) takımının ötleğengiller (Sylviidae) familyasından, 12 cm kadar uzunlukta, ergin erkeklerinde tepe, yanaklar, ense ve sırt koyu gri, gerdan, göğüs ve gövdenin yanları pas rengi, kuyrukaltı ve karın beyaz renkte olan, böcekler v
1669bıyıklı yarasaMemeliler (Mammalia) sınıfının, yarasalar (Chiroptera) takımının, fare kulaklı yarasagiller (Vespertilionidae) familyasından, böceklerle beslenen, küçük mağaraların duvar çatlakları arasında ve çatı örtüsü altında 10-40 fertlik koloniler oluşturan bir tür
1670biberPatlıcangiller (Solanaceae) familyasından, uzun bakka tipinde meyvesi olan, ülkemizde kültürü yapılan, tek yıllık, otsu bitkiler.
1671biberiyeBallıbabagiller (Labiatae) familyasından, çalımsı, yapraklarını dökmeyen, mor çiçekli, yaprakları baharat olarak kullanılan bir bitki. Kuşdili, puren.
1672biberlicebk. acı mantar
1673Bibos bantengbk. banteng
1674Bibos gaurusbk yaban sığırı
1675bifasiyalÜst ve alt yüzeyi belirgin şekilde farklı, yassılaşmış yaprak.
1676biküsbit kapakçıkbk. mitral kapak
1677bilekbk. el bileği, ayak bileği
1678bileşikBirkaç elementden yapılmış madde.
1679bileşik başakAna eksen üzerindeki dalların spikula denen küçük spikalar taşıması. Bileşik spika.
1680bileşik bezlerOrganizmada kullanılmak ya da dışarı çıkarılmak üzere salgı yapan, salgılarını birden fazla kanalla boşaltan bileşik tübüler (böbrek ve testiste), bileşik asinar (akciğerde), bileşik tübüloasinar (pankreasta) bezler.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir