Biyoloji Terimleri Sözlüğü - XML
Biyoloji terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
181aerob(Yun. aer: hava bios: hayat) Oksijen varlığında yaşayabilen herhangi bir organizma. Bütün yüksek yapılı hayvan ve bitkiler mecburî aerob, birçok bakteri ve bazı mantarlar anaerob veya fakültatif anaerob canlılardır. Aerobik.
182aerob organizmaAncak oksijenli ortamda yaşayabilen organizma.
183aerobikbk. aerob
184aerobik solunumbk. oksijenli solunum
185aerobiyoloji(Yun. aer: hava bios: hayat logos: bilim) Havada taşınan organizmaları inceleyen bilim dalı.
186aerobiyoz(Yun. aer: hava biosis: yaşama şekli) Canlıların oksijen varlığında yaşaması.
187aeropil(Yun. aer: hava phyle: kapı) Böcek yumurta kabuğundaki küçük delikler.
188aeroplânkton(Yun. aer: hava plangktos: dolaşan) Havada dolaşan polenler, sporlar, mikroorganizmalar.
189aerosistAlglerin hava kesesi.
190aerotaksiOksijene veya oksijenden uzağa doğru organizmanın hareketi.
191aerotropizmBitkilerin köklerinin ve diğer kısımlarının oksijen basıncının değişmesinde oksijene ve genel olarak gazlara karşı tepkisi.
192Aesculus hippocastanumbk. at kestanesi
193afferentbk. getirici
194afferent damarbk. getirici damar
195affinité kromatografisibk. çekim kromatografisi
196affinité sabitibk. çekim sabiti
197aflatoksinC7H10O6 Aspergillus flavus tarafından meydana getirilen kanser yapıcı ve karaciğere zararlı bir mikotoksin.
198aflatoksin B1Bozulmuş yer fıstığı ve Şam fıstığında bulunan kanserojen bir madde.
199afolatBöcek kısırlaştırıcısı olarak kullanılan bir aziridin mutajeni.
200afotik zonIşığın uzanamadığı derin deniz bölgesi. Abisiyal zon.
201Afrika ceylânıbk. keseli antilop
202Afrika cırtlak sıçanıKemiriciler (Rodentia) takımının, sıçangiller (Muridae) familyasından, 35-40 cm kadar uzunlukta, Afrika'da yaşayan, hububat depolarına zarar veren bir tür.
203Afrika deve kuşuKuşlar (Aves) sınıfının, deve kuşları (Struthioniformes) takımından, Afrika steplerinde yaşayan, uçamayan ancak uzun bacaklarıyla çok hızlı koşan, en büyük yapılı tür. Deve kuşu.
204Afrika eşeğiTek parmaklılar (Perissodactyla) takımının, atgiller (Equidae) familyasından, 115 cm kadar yüksekliği olan ve Afrika'da yaşayan bir tür.
205Afrika filiHortumlu memeliler (Proboscidea) takımının, filgiller (Elephantidae) familyasından, 3 m kadar yükseklikte, kulak kepçesi yelpaze gibi, Afrika'da yaşayan bir tür.
206Afrika gergedanıTek parmaklılar (Perissodactyla) takımının, gergedangiller (Rhinocerotidae) familyasından, 3-4 m kadar uzunlukta, 1-2 m kadar yükseklikte, iki boynuzu olan, Afrika'da yaşayan bir tür.
207Afrika göçmen çekirgesiBöcekler (Insecta) sınıfının, düz kanatlılar (Orthoptera) takımından, duyargaları uzun olan göçmen bir eklem bacaklı türü.
208Afrika manatıDenizinekleri (Sirenia) takımının, manatigiller (Trichechidae) familyasından, 3 m kadar uzunlukta, Afrika'da yaşayan, kül rengi derisi olan bir tür.
209Afrika mandasıÇift parmaklılar (Artiodactyla) takımından, Afrika'da yaşayan, çok iyi koku alan, yaşlı erkeklerinde l metreden uzun boynuzlar bulunan bir tür. Manda.
210Afrika menekşesiGesneriaceae familyasından, yaprakları rozet, çiçekleri çan şeklinde ve mor, mavi renklerde, ana vatanı Afrika olan, sera ve evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilen, çok yıllık, otsu, gövdesiz bitkiler.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir