Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
26251situsanat. Durum, vaziyet.
26252situs inversusTers durum.
26253situs transversusTers durum.
26254sitüriİdrarda hücre bulunması.
26255sivilceGenellikle Stafilakoklar’a bağlı olarak biçimlenen, derinin yüzlek, irinli yangısı, impetigo, yüzeysel bakteriyel piyoderma. Yeni doğan domuzlarda yüz bölgesinde, ineklerde ise meme başlarında görülür.
26256sivri tatlı su salyangozuKarından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, akciğerli salyangozlar (Pulmonata) takımından, kabuğu ince, tepesi sivri, son kıvrımı büyük olan türleri içine alan yumuşakça cinsi. Birçok türü trematodlara ara konaklık yapar, Limnaea.
26257sivrisinekCulicidae ailesinde yer alan, birçoğu insan ve hayvanlardan kan emen, birçok hastalığa vektörlük yapan, kimileri zehirli, tatarcık sineklerine benzeyen sinekler, sıtma sivrisineği. Bunların larvaları sularda yaşamakta olup erişkinleri karakteristik damar
26258sivrisinek ısırığı dermatitisiAtlarda Culicoides cinsine dâhil ısırıcı sineklere karşı gelişen kaşıntılı kıl dökülmesiyle ve eozinofillerden zengin perivasküler infiltrayonla belirgin kronik deri yangısı, yaz egzaması, yaz pamukçuğu, alerjik kurdeşen.
26259sivrisinek kontrolüFiziksel, kimyasal, biyolojik vb. yöntemlerle sivrisinek sayısın azaltılması ve kontrol altına alınması.
26260sivrisinek siklusuMalarya parazitlerinin sivrisinek vücudunda geçirdiği yaşam dönemi.
26261siyah akrepGüney Avrupa ve Kuzey Afrika’da bulunan akrep türü, Euscorpius italicus.
26262siyah bacaklı keneOtra Amerika’nın Batı ve Kuzey bölgelerinde lime hastalığının temel vektörlüğünü yapan ara sıra tularemi hastalığına vektörlük yapan kene türü, Ixodes scapularis.
26263Siyah başlı acem koyunuAfrika’nın kurak bölgelerinden köken alan, günümüzde Somali’de bulunan, but yağı en fazla olan, kuyruğu kısa, boynuzsuz, vücut renkleri beyaz olmasına karşın baş boyun tamamen siyah renkte ve bu iki renk birbirinden çok düzgün biçimde ayrılan koyun ırkı
26264siyah başlı sivilceDeride kıl folikülünün genişlemesi, içerisinde keratin, deri yağı ve çoğunlukla bakteri içeren tıkaç, komedon.
26265Siyah hindiNorfolk hindisi
26266Siyah İspanya hindisiNorfolk hindisi
26267Siyah kemerli domuzArka kısımları genellikle siyah renkteyken belden sonra kalan ön kısımları beyaz ve bu beyazlık kemer gibi ön beden kısmını çevreleyen, baş ise siyah renkte ve düz, büyük, sarkık kulaklara sahip, döl verimi, büyüme yeteneği ve et gelişme yeteneği oldukça
26268siyah kıl folikül displazisiDerinin siyah pigmentli olduğu alanlarda kıl folikülerinin hatalı veya eksik gelişimiyle belirgin bir yapılış bozukluğu. Köpeklerde, ailevi olarak ve doğuştan görülür.
26269siyah korteksli böbrekKeçilerde, seyrek olarak koyun ve sığırlarda böbrekte klinik bir bulguya yol açmaksızın, kortekste proksimal tubulusların konvolut kısımlarında bazal zarların âdeta emay işlenmişcesine kahverengi veya siyah renkte boyanması ve kalınlaşmasıyla belirgin pig
26270Siyah Orman TavuğuJava ve komşu adalarda yaşayan, horozları halka şeklinde kırmızı, yeşil, pembe ve mavi renklerden oluşmuş ibiğe sahip, tüy renkleri sülüne benzeyen yabani tavuk, Yeşil Orman Tavuğu.
26271siyah oyuklu keneBatı sahil humması etkeni Theileria parva’ya vektörlük yapan kene türü, Rhipicephalus simus.
26272Siyah Portekiz MerinosuPortekiz’in orta kısımlarında yetiştirilen, vücudu normal ve koyu kahverengi, baş ve kuyruk ucunda benekler görülen tarak yapağı merinosu.
26273siyah tarantulaPanama’da bulunan Orthognatha alt takımında, Theraphosidaea ailesinden siyah renkli ve zehirli insanlar için tehlikeli tek örümcek türü, Sericopelma communis.
26274Siyah ve sarımsı kahverengi teriyerManchester teriyeri.
26275Siyah yüzlü Leicesterkoyunuİngiltere’den köken alan, Border Leicester ırkına seleksiyon uygulanmasıyla geliştirilmiş, öncelikli olarak Kuzey İngiltere’de ve İskoçya’da bulunan, yapağı rengi sütlü kahverengi olmasına karşın yüz ve bacakları beyaz ayrıca yüzde ve bacaklarda yapağı bu
26276siyah-granüllü misetomCurvularia türü pigmentli mantarların sebep olduğu misetom. Makroskobik olarak siyah veya kahve renkli granüllere rastlanır.
26277siyaladenitisTükürük bezi yangısı.
26278siyalik asitN-asetilnöraminik asit.
26279siyalismusAşırı tükürük salgısı.
26280siyaloadenitisTükürük bezi yangısı.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir