Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
27571şekersiz şeker hastalığıDiyabetes insipidus.
27572şelasyonMetal iyonlarının bağlayıcı maddelerle halka oluşturarak bağlanması.
27573şelatMetal iyonlarını bağlama yeteneği olan klorofil, sitokrom, hemoglobin, B12 vitamini gibi bir organik molekül ve heterosiklik bileşikler.
27574şelat iz elementlerEmilimini arttırmak için nötr bir molekülle birleştirilmiş iz elementler.
27575şelatinKaraciğerde fazla bakırı depolayan protein.
27576şelignatopalatoşizisÜst dudak, üst çene ve üst damağın doğuştan yarık olması.
27577şelignatusÜst dudak ve üst çene diş eti bölgesinin doğuştan yarık olması.
27578şeliserÖrümcek, akrep ve diğer arahnidlerin başının ön kısmında bulunan bir çift kıskaç benzeri oluşum.
27579şelitisDudak veya dudakların yangısı, şilitis.
27580şeliyectomiDudağın bir kısmının veya tümünün ameliyatla çıkarılması.
27581şeliyografiPozitif veya negatif kontrast maddenin karın boşluğuna enjekte edilmesinden sonra radyografi alınması.
27582şeliyoplastiDudaklardaki biçim bozukluklarının ameliyatla düzeltilmesi.
27583şemozisKonjunktivalarda aşırı ödemlerin oluşumu sonucunda göz konjunktivasının kapakların dışına taşmış bir biçimde görülmesi.
27584şer’aKurdeşen.
27585şerbetçi otuDişi çiçekleri, meyveleri üzerinde bulunan bezli kısımları ve köklerinin yapısında, oleoreçine, alkaloit, trimetilamin, uçucu yağ, acı maddeler, lupilik asit, zamk, tanen içeren tıpta iştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, yatıştırıcı ve afrodizyak olarak
27586şerbetçi otu posasıŞerbetçi otundan bira üretimi sırasında elde edilen, yapısında yüksek düzeyde tanen bulunması ve acı lezzete sahip olması nedeniyle kurutulup melas veya diğer yemlerle karıştırılarak geviş getiren hayvanlara az miktarlarda verilen yan ürün.
27587şerbetçi otu yoncasıBaklagil yem bitkisi, şerbetçi otu.
27588şercAnüs, makat.
27589şeritlerCestoidea sınıfında gerçek şeritleri içeren alt sınıf, Eucestoda, Cestoda. Bu alt sınıfta bulunan türlerin erişkinleri alttan üstten basık, genellikle beyaz opak görünüme sahip, omurgalıların sindirim sisteminde yaşayan (Archigetes türleri hariç), polizoi
27590Şevyot koyunuİngiltere ve İskoçya’da bulunan, beyaz ve yapağısız yüze sahip, bacaklarda ve yüzde yapağı bulunmayan, kulakları dik ve merme siyah renkte, bu özellikleriyle kolayca diğer ırklardan ayrılan, boynuzsuz, uzun yapağı tipinde etçi bir ırk olmasına rağmen yapa
27591şeyletiellozisCheyletiella cinsi akarların genellikle köpek, kedi ve tavşanlarda ara sıra insanlarda oluşturduğu, kaşıntılı deri yangısıyla belirgin enfestasyon.
27592şeytan değirmeniÇiçeklenmiş tepe kısımlarında son derece acı bir glikozit, potasyum ve magnezyum tuzları içeren iştah açıcı, idrar söktürücü, genel güçlendirici ve şeritleri uzaklaştırıcı olarak kullanılan bileşikgiller familyasından bir bitki.
27593şeytan kösteğiİki ön bacak ve arka bacaklardan birine veya iki arka bacak ve ön bacaklardan birine uygulanan Y harfi biçimindeki köstek.
27594şeytan şalgamıYapısında bulunan bryoninle kusturucu ve şiddetli sürgün yapabilen dışarıdan irkiltici, içeriden küçük dozlarda mideyi uyarıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı, orta dozlarda idrar söktürücü, sürgüt, kusturucu ve balgam söktürücü olarak etkiyen kabakgiller fam
27595şeytantersiYapısında oleogom-reçine içeren, spazm çözücü, sancı giderici, balgam söktürücü, gaz giderici, böcek kovucu ve antelmintik etkili bir halk ilacı olarak kullanılan, maydanozgiller familyasından bir bitki, çakşır.
27596şez’a1. Omartritis. 2. Tendoların ezilmesi.
27597şıvanomPerifer sinir kılıflarındaki Schwan hücrelerinden köken alan tümör. Tek veya çok sayıda, en fazla sığırlarda, perifer sinirler, brahiyal pleksus, otonom gangliyonlar, kaburgalar arası sinirler ve kalp sinirlerinde görülür, nörilom.
27598şiddetli akut respiratorik sendromSARS.
27599şiddetli anemiAlyuvar sayısı ve hemoglobin miktarında normale göre % 50’den fazla azalmanın olduğu anemi.
27600şifaOrganizmanın kendi kuvvet ve koruma sistemleriyle kendisindeki bir hastalığı yok etmesi veya hastalık yapıcı etkilerden korunmaya gayret etmesi.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir