Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
27901tavşan kenesiVahşi hayvanlar arasında Rocky dağlarının noktalı ateşi ve tularemiyi taşıyan kene, Haemaphysalis leporispalustris.
27902tavşan miksomatozisiBulaşıcı miksomatozis.
27903tavşan treponematozisTavşan frengisi.
27904tavşanların bulaşıcı nezlesiTavşanların sümüksü-irinli burun akıntısı, orta kulak ve beyin zarlarının yangısıyla seyreden bulaşıcı hastalığı. Neden olarak virüsler, Pasteurolla multocidea, Bordetella bronchiseptica gibi bakteriler ve amonyak gibi irkiltici gazlar sorumlu tutulur.
27905tavşanların kalisivirüs enfeksiyonuTavşanların kanamalı hastalığı.
27906tavşanların kanamalı hastalığıAvrupa tavşan ırklarında görülen, akut seyirli, birçok organda yaygın kanamalar, şiddetli ve yaygın karaciğer nekrozuyla belirgin bir viral hastalık, tavşanların kalisivirüs enfeksiyonu. Yaban tavşanları ve diğer ırklar duyarlı değildir.
27907tavşanların zührevi spiroketozisiTavşan frengisi.
27908tavuk akarıKanatlı akarı.
27909tavuk bağırsak unuMezbahada kanatlıların karaciğer, kalp ve böbrek vb. iç organlarının toplanarak basınç altında pişirilmesiyle elde edilen ve yemlere protein kaynağı olarak katılan ürün.
27910tavuk bitiTavuklarda enfestasyona neden olan ısıran bitlerin herhangi biri.
27911tavuk çiçeğiBaşta tavuklar ve hindiler olmak üzere güvercin, kanarya, serçe, bıldırcın ve diğer kanatlıların çiçek virüsünden ileri gelen, sakal, ibik, yüz, ağız ve göz kenarlarında, derinin tüysüz bölgelerinde, tüy foliküllerinde küçük lezyonlar ve siğil benzeri kab
27912tavuk dışkısıGeviş getiren hayvanlarda sindirim sisteminin fizyolojik özellikleri nedeniyle protein gereksiniminin ekonomik bir biçimde karşılanması için kullanılan, ayrıca silaj katkısı olarak da değerlendirilen, yapısında sindirilmeyen yağ, karbonhidrat, proteinle m
27913tavuk etiBeyaz et.
27914tavuk gövde unuYumurta verimi düşmüş veya ölmüş tavukların olduğu gibi mezbaha rendering ünitesinde basınç altında pişirilmesi, kurutulup öğütülmesiyle elde edilen ve yemlere protein kaynağı olarak katılan ürün.
27915tavuk kolerasıPasteurella multocida tarafından evcil ve yabani kanatlılarda meydana getirilen, akut, septisemik, kronik olarak yüksek hastalandırma ve ölüm oranıyla seyreden bulaşıcı ve öldürücü hastalık.
27916tavuk nezlesiKanatlı nezlesi.
27917tavuk nörolenfamatozisiMarek hastalığı.
27918tavuk unuMezbahada kanatlı artıklarından tüy, baş, ayak ve iç organlarının toplanarak basınç altında pişirilmesiyle elde dilen ve yemlere protein kaynağı olarak katılan ürün.
27919tavuk vebası1. Newcastle hastalığı. 2. Kuş gribi.
27920tavuk yağıTavuk mezbahasında artık ürünlerden rendering yoluyla alınan, iç yağa oranla doymamış yağ asitleri bakımından daha zengin yağ.
27921tavukkarasıhlk. Gündüz görüşte azalma veya görüş kaybı, hemorolopi.
27922tavukların enfeksiyöz anemisiTavuklarda aplastik anemi, genel lenfoid atrofiyle birlikte bağışıklık sisteminin baskılanması ve birçok organda çekirdek içi, eozinofilik inklüzyon cisimciklerinin varlığıyla belirgin bir sirkovirüs enfeksiyonu.
27923tavus kuşuSülüngiller familyasında Pavo cinsinde yer alan ve kur yapma döneminde erkek tavusun kuyruğunu açıp sergilemesiyle tanınan iki tür kuşa verilen ad.
27924tayBir yaşından küçük her iki cinsiyetteki genç atlara verilen ad.
27925tay dalabıTay kızgınlığı.
27926tay gonotrohlozu2-9 aylık çok az olarak da 1-2 yaşlarındaki taylarda görülen diz ekleminin kronik nitelikli deforme yangısı.
27927tay kızgınlığıKısraklarda doğumu izleyen 9-10. günlerde görülen ve çiftleştirildiğinde gebe kalma şansı yüksek olan kızgınlık, kanlı dalap, kan dalabı, tay dalabı.
27928taze kümes kanatlısı etiTüyler, baş, ayak ve bağırsaklar hariç, kümes kanatlıları karkasının tümü, bir kısmı veya bunların bir birleşimleri olan ürün, kanatlı eti, tavuk eti.
27929taze yemÇok kısa bir süre önce üretilmiş veya toplanmış fakat depolanmamış, kurutulmamış veya konsarve edilmemiş yem.
27930tazıİngiltere’den köken alan, tarihi çok eski, yüzyıllar önce geyik ve ayı avında avı yakalayıp yere yıkmak için kullanılan, göğsü derin, omurgası çok esnek ve hızlı hareket için çok uygun, başı uzun ve sivri, kulakları küçük, geriye doğru katlanmış, gözleri

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir