Veteriner Terimleri Sözlüğü - XML
Veteriner terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
29641uzunluğuna önden gelişDoğum sırasında yavrunun uzun ekseni boyunca, baş ve ön ayaklarla doğum kanalına gelişi, anteriyor presentasyon.
29642üç ayakSacayağı.
29643üç gün ateşiKum sineği ateşi.
29644üç gün hastalığıSığır ve mandaların vücut sıcaklığında ani yükselme, seröz zarların serofibrinli yangısı, topallık, süt veriminde ani azalmayla belirgin, ılıman bölgelerde, yaz ve sonbahar aylarında rastlanan, Rhabdoviridae ailesinde vezikülovirüs cinsinde yer alan ve si
29645üç tünel ağlı örümcekZehirli bir Avustralya örümceği, Atrax formidabilis.
29646üçgen sağım tesisiÜç kenarlı balıksırtı biçiminde ineklerin daha küçük gruplarla sıralandığı sağım tesisi. Bu tesiste sağım nispeten yavaş gerçekleşir. Kapasitesi balıksırtı tesislerine göre % 20-25 daha küçüktür.
29647üçgülBaklagiller familyasından, en önemlileri çayır üçgülü, ak üçgül, İran üçgülü, yeraltı üçgülü, İskenderiye üçgülü, kırmızı üçgül, çilek üçgülü ve melez üçgülü olan, bir çeşit yonca, tırfıl.
29648üçlü belirtiÜç belirtinin oluşturduğu durum, trioloji.
29649üçüncü çeyrekDağılımın, 3. çeyrek veya 75. yüzdeliğini gösteren değer, üst kartil.
29650üçüncü derece atriyoventriküler kalp blokajıBeyin iskemisi nedeniyle, sinüs düğümünden çıkan uyarıların karıncıklara hiç ulaşamaması durumu, Adam-Stokes hastalığı, total blokaj.
29651üçüncü derece yanıkSıcaklığın yakıcı etkisi epidermisin tüm tabakalarında, bağ dokuda, kan damarlarında ve deri eklentilerde pıhtılaşma nekrozunun oluştuğu yanık. Nekrotik dokunun dökülmesi sonucu oluşan kayıp granülasyon dokusuyla doldurulur kalıcı nedbeleşme eklentilerin
29652üçüncü göz kapağı atardamarıanat. Atta a. ophthalmica externa'dan, diğerlerinde a. malaris'ten çıkan ve üçüncü göz kapağını vaskularize eden atardamar, arterya palpebra tersiya.
29653üçüncü göz kapağı bezinin prolapsusuÜçüncü göz kapağı bezinin yangısal nedenlerle göz kapağının altından çıkarak büyük ve görülebilir duruma gelmesi.
29654üçüncü kuşak sefalosporinlerMoleküllerinin 7-amino grubunda daha kopmleks radikaller içeren ve beta laktamazlara ikinci nesile göre daha dayanıklı olan antibiyotik.
29655üçüncü yutak kavisianat. Yutak gelişimi sonucu ortaya çıkan oluşum. Üçüncü ve dördüncü yutak kavisinden timüs ve paratiroit gelişir.
29656üçüncül folikülEtrafı korona radiatayla çevrili kumulus ooforus içinde oosit bulunan, dış yüzeyi teka eksterna, iç yüzeyi teka interna tarafından kuşatılmış, folikülogeneziste ikincil folikülden sonraki Graaf folikülü oluşumundan bir önceki evre, antral folikül, tersiye
29657üçüncül yapıDoğal katlanmış durumdaki bir polimerin veya makromolekülün uzayda sahip olduğu üç boyutlu yapı.
29658üçüz siniranat. Pons’tan çıkan ve üç kola ayrılan beşinci çift beyin siniri, nervus trigeminus.
29659üfleyici doğrama makinesiTaze veya kuru yem bitkilerini sabit veya tarlada hareket ederek biçip doğrayarak bir araca veya depoya püskürten makine, turbo saman makinesi.
29660üfürüm1. Dinleme sırasında işitilen ve kalp faaliyetleriyle ilişkili bulunan kalp seslerinin tümü. 2. Ses karakteri dikkate alınmaksızın kalp sesleri veya yan sesler.
29661ülker vurduhlk. Sarılık.
29662ülserDeri veya mukozada, yüzeyel nekroz ve doku kaybı sonucu dokunun bazal zarı da dâhil epitelinde oluşan, yerel doku kaybıyla belirgin, yangı ve kanserlere bağlı olarak oluşan açık yara, ulkus, karha, hlk. ekele.
29663ülseratif1. Ülserle ilgili, ülser tabiatında. 2. Ülser oluşturucu.
29664ülserleşmeÜlser oluşması.
29665ülserli balanitisEnzootik balanopostitis.
29666ülserli dermatozisKoyunların ülserli dermatitisi.
29667ülserli enteritisClostridium colinum tarafından meydana getirilen kanatlı hastalığı.
29668ülserli keratitisKornea ülseri.
29669ülserli lenfangitis1. At ve sığırlarda, ender olarak koyun ve keçilerde, Corynebacterium pseudotuberculosis tarafından oluşturulan lenf damarlarının ve derinin apseleşmesi ve ülserleşmesiyle belirgin bakteriyel bir enfeksiyon. 2. Deri altı lenf yumrularının irin yapan bakte
29670ülserli mural endokarditisÖzellikle sağ karıncığın dış duvarında, daha az olarak da sağ kulakçık ve kapaklara ait endokardda kırmızı tromboz kitleleriyle birlikte oluşan yangı.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir