Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü - XML
Gösterim Sanatları terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
2221tahta kuklaTahtadan yapılmış kukla.
2222tahterevalliDestek noktası ortada olan kaldıraca bir yandan bir cambaz atlayınca öteki uçtakinin havada takla atmasına yarayan tahterevalli
2223takılmak(Argo) 1. Rolünü şaşırmak, unutmak. 2. Sataşmak, söz atmak.
2224takım oyunuGösteriyi ortaya çıkaran oyuncuların, sahne gerisi uygulayım görevlilerinin ve gösteri sırasında çalışan uzmanların uyumlu ve başarılı çalışmasıyla var olan disiplinle bütünlük taşıyan oyun.
2225takla içinde taklaHem dalış, hem de havada takla gösterilerinde yapılan bir numara: art arda takla atarak dalış yapma ya da atlama.
2226taklabazTürk seyirlik oyunlarında çeşitli taklalar atarak beceri gösteren sanatçı.
2227taklacıArt arda değişik biçimde taklalar atabilen kişi.
2228takma saçİnsan saçından ya da at kuyruğundan yapılan yapay saç.
2229takma saç yapımcısıTiyatro oyunları için gerekli takma saçları yapan uzman.
2230talaşGösteri alanını gösteri sırasında çabucak temizlemekte kullanılan talaş.
2231tam güçIşıldağa tam gücünü sağlayacak biçimde, karartıcı kerte kolunu yüzde yüz duruma getirme.
2232tam karanlıkAna çevirgeç kapatılarak sahnenin tümüyle karartılması durumu.
2233tam önDansçının seyirciye tam olarak yüzü ve gövdesiyle dönük duruşu.
2234tanÇin tiyatrosundaki dört önemli tip öbeğinden biri : kadınlar. Hua Tan, işveli, akıllı ve şuh genç kadın, Wu Tan, savaşçı, genç kadın, öteki öbekler için. bk. Şeng, Çou ve Çing.
2235tanıtıSeyircinin, bir tiyatronun oynadığı yapıta ilgisini sağlamak amacıyla, duvar duyurusu, gazete, radyo ve televizyon gibi iletişim araçlarıyla yapıtı tanıtma işi.
2236tanrılaştırmaGöz kamaştırıcı, fantaziye dayalı oyunların sonundaki en parlak kesim.
2237tansık oyunuOrtaçağda geliştirilmiş Meryem'in ya da ermişlerin yaşamlarını dramatize eden dinsel oyun.
2238tapınma kuklasıYüce ve kutsal olarak bilinen varlıklara karşı gösterilen saygıda ve onlara tapınmada kullanılan törensel kukla.
2239tapınma oyunuAntik Yunanistan'da ve sonra Roma'da belli halk şenliklerinde oynanan tapınma oyunlarının tümü.
2240tarih örneklemesiYaşanan sırada geçen siyasal bir olayı anlatmak için, geçmişteki benzer bir olayla karşılaştırıp yorumlama.
2241tarihsel aykırılıkEleştiri ya da güldürü sağlamak amacıyla tarihsel tutarlığı ya da gerçekliği bozarak yadırgatıcı öğeler ortaya çıkartma. Örnek : Shakespeare'in oyunlarına yirminci yüzyıla ilişkin eşyalar ve özellikler sokmak gibi.
2242tarihsel giysiOyuncuların sahne üzerinde rol gereği giydikleri tarihsel giysilerin tümü.
2243tarihsel komedyaKonusu tarihten alınmış komedya türü,
2244tarihsel oyunBir tarih olayını ele alıp o olayın geçtiği çağı ve çevreyi yansıtarak yazıldığı döneme ışık tutan oyun.
2245tartagliaİtalyan halk doğaçlama tiyatrosunda kekeme tipi. Geniş çubuklu bir giysisi ve yuvarlak kenarlı bir şapkası vardır.
2246tartı vurgusuSözlerin ağırlığını ya da hafifliğini düzenleyen vurgu.
2247tartımBelirli bir ses dizisinin belirli bir düzen içindeki ölçüsü. Genel anlamı içinde tartım, sürekliliği gösteren bir ölçüdür.
2248tasarıMeddahın canlandırma sırasında işlediği gevşek dokulu, içinde kimi kez maniler, atasözleri, deyimler ve türküler bulunan olay dizisini kapsayan özet.
2249tasarımOyun düzeni çalışması içindeki temel güzelduyusal ilkelerden biri (öbürleri : görsel yorum, hareket yapımı, hız-tartım-zamanlama ve sözsüz oyunla drama-tizasyon'du.r). Tasarım, uygulamanın yapısını, biçimini ya da çizimini ortaya çıkaran bir çalışmayı içerir. Tasarım, aynı zamanda, konunun duygusal ölçüsünü ve ussal uygulayım düzenini sağlar.
2250tasbazTürk seyirlik oyunlarında, geniş entarisinin altına sakladığı boş ya da yemek dolu tasları, tencereleri çıkararak gözbağcılık ve el çabukluğu yapan beceri oyuncusu.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir