Sepettopu (Basketbol) Terimleri Sözlüğü - XML
Sepettopu (Basketbol) terimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


IDTerimAçıklama
31kaydırmaSavunmanın belirli bir anında, oyunun güç noktasını birden bire değiştirmek.
32kişisel sapkıBir oyuncunun, karşı takım oyuncusuna değmesi ile olan sapkı. Kural gereğince, bir oyuncu, karşı takım oyuncusunu tutamaz, itemez, yüklenemez, çelmeleyemez.
33kural bozmaOyun kurallarına aykırı biçimde hareket etme ve cezayı gerektiren bir davranışta bulunma.
34masa hakemleriOyun sırasında, alan kenarındaki masada yazı kâğıdını yazan, oyunun süresini gösteren kronometreyi kullanan ve 30 saniyelik süreyi saptayan hakemlere verilen ad.
35orta çentikOyun alanını ortadan iki eşit bölgeye ayıran çizgi.
36orta yuvarlakAlanın tam orta yerinde ve orta çentik'in üzerindeki, yarı çapı 1.80 metre olan yuvarlak. Bu yuvarlak, alanın tam göbeğini işaret eder.
37otuz saniyeBir takımın, topu eline geçirdiği andan başlayarak sayı yapmaya girişmesine dek sınırlandırılmış süre. Bu süre içinde sonuç alamayan takım topu yitirmiş sayılır.
38otuz saniye hakemiOtuz saniyelik süreyi tutmakla görevli hakem. Bu hakem masada özel bir saatin başında oturarak bu süreyi izler.
39otuz saniye lambasıÇarpma tahtasının üzerinde bulunan ve 30 saniyelik süreyi işaret eden renkli ampuller.
40oyalamaTopu elinde bulunduran takımın, zaman kazanmak için yaptığı oyalayıcı hareketler.
41oyun saatiOyunun süresini saptayan ve görevli bir hakem tarafından işletilip durdurulan kronometreli özel saat.
42ölü anKuralların gerektirdiği anlarda ve durumlarda, hakemin işaretleriyle oyunun ve oyun saatinin durdurulması anı.
43ölü topKuralların gerektirdiği 7 durumda topun oyun dışında kalması.
44örmeTopu en yakınındaki arkadaşına aktaran oyuncunun, bu arkadaşı ile karşısındaki karşı takım savunma adamının arasından geçmesi ve davranışını birkaç kez yinelemesi.
45perdelemeBir oyuncunun, arkadaşının sayı yapmasını kolaylaştırmak amacı ile, bunu önlemek isteyen karşı takım oyuncusunun hareketini, ona dokunmadan kısıtlaması.
46saat hakemiOyun süresini saat ile saptamakla görevli hakem.
47savunma bölgesiBir takımın akın bölgesi dışında kalan alanı.
48sayı göstergesiOyunun oynandığı salonda bulunan ve masa hakemleri tarafından kullanılan elektrikli sayı göstergesi. Elektrikli sayılar oyunun sonucuna göre yönetilir.
49sayı hakemiOyun sırasında yapılan sayıları, atılan serbest atışları ve kişisel sapkıları yazı kâğıdına yazmakla görevli hakem.
50sayı kâğıdıBasketbol oyununda, hakemin, oyuncuların isimlerini, yaptıkları sapkıları, attıkları sayıları yazdığı ve oyundan sonra hakemlerle takım kaptanlarına imzalattığı resmî kâğıt.
51sayıya giden atışBir oyuncu, sayıya gidecek atış yaparken karşı takım oyuncularından biri tarafından engellenirse, bu sayıya giden atış olarak kabul edilir ve hakemler tarafından sapkıyı yapan oyuncunun takımı zararına 2 serbest atış cezası verilir.
52sepetSepettopunda sayı yapılacak yer. Bu, 0,45 metre çapında demir bir çember olup altında bir ağ asılıdır. Çember ile ağ bir sepet biçimindedir. Sepettopu oyununu bulan Amerikalı Profesör James Naismith, oyunu, önce öğrencilerine kâğıt sepetleriyle oynattığın
53sepete atışBir oyuncunun sayı yapmak amacıyla topu sepete doğru atması.
54sepettopuBeşer kişilik iki takımla oynanan bir oyundur. Her iki takımın amacı topu karşı takımın sepeti içine atmaktır.
55sepettopu alanıSepettopu oyununun oynandığı alan. Bu alan kapalı bir salonda olduğu gibi açık havada da bulunabilir. Dikdörtgen biçiminde, engelsiz sert bir yüzey olup çizgileri iç kenarlarından ölçüldüğünde, uzunluğu 26, genişliği ise 14 metredir.
56serbest atışBir oyuncunun, karşı takım oyuncusuna karşı, kural dışı davranışından ötürü takımı zararına verilen ceza atışı. Bu atış, kendisine kural dışı davranışta bulunulan oyuncu tarafından, karşı takımın sepetine doğru yapılır. Bu atış sırasında karşı takım oyunc
57serbest atış bölgesiSerbest atış yapılırken oyuncuların duracakları yeri sınırlayan bölge.
58serbest atış çizgisiSerbest atışın yapılacağı yeri gösteren 3.60 metrelik çizgi. Bu çizgi, dip çizgisine 5.80, sepete ise 4.60 metre uzaklıktadır. Atışı yapacak oyuncu bu çizginin üzerinde durmak zorundadır.
59sınır çizgileriOyun alanını sınırlayan 26 metre uzunluğundaki karşılıklı çizgiler. Oyun bu sınırların içinde oynanır. Sınır çizgileri, dip çizgileriyle oyun alanını dört yandan kuşatır.
60sınırlı bölgeDip çizgileri, serbest atış çizgileri ve dip çizgilerinin orta noktalarına 3 metre uzaklıktan başlayıp, bu çizgilerle serbest atış çizgilerini birleştiren çizgilerin sınırladığı alan.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir