Araba - XML


IDTerimAçıklama
1açık yarışYetki belgesi ayırımı yapılmaksızın, türlü kattan bütün koşucuların katılabilecekleri yarış.
2açık yarışlıkÖzel olarak yapılmış, üstü açık hız koşusu yarışlığı.
3açılmaAyaklığın, bir tam dönüşünde çiftekerin aldığı yol. Bu uzanım, çiftekerin ön ve arka dişlileri arasındaki orantıya, yolun durumuna, yarışın türüne ve yele göre değişebilir.
4açılma çizelgesiÖn ve arka dişlilerdeki dişli sayılarına göre, ayaklığın bir tam dönüşünde, çiftekerin alacağı uzanımı (açılmayı) gösteren çizelge.
5açılma sıralamasıYarışın son bir dakikasında, yarışçıların aldıkları uzanıma göre yapılan sıralama.
6ak tahtaVarış çizgisinin doğrultusunda, çim alana yerleştirilmiş, 1x2 m. boyutlarında ak tahta. Bunun üstünde, 60-70 m. yüksekliğinde, yarışçıların sırt numaralarını gösterir ikinci bir tahta ve arkasında da süreölçer bulunur.
7aktarımHer bölümden koşucu ve bakımcıların, kulüp ya. da kurul değiştirmesi.
8aldatmalı anlaşmaYarışçıların, yönetmeliklere aykırı olarak, kötü ve hileli yollarla anlaşmaları.
9alt-üst yönelteçAltta ya da üstte, elçekleri binici yönüne takılabilen yönelteçler.
10altı gün yarışıBiri koşarken öteki dinlenen ikişer kişiden kurulu takımlar arasında, 144 saat süre ile koşulan ve sağlık bakımından yararlı olmadığı gibi, spor amacından da uzaklaşmış bir kazanççı yarış türü.
11amerikan yarışıİkişer kişilik takımlar arasında yapılan bir yarış türü. Bu yarışta, takımlar hep birden yarışa başlarlar. Her yarışçı bir dönü koştuktan sonra, yarışı arkadaşına bırakarak değişir ve yarışlık kıyısına çekilerek, koşu sırasının yeniden kendisine gelmesini
12aralıklı çıkışSaatli yarışlarda, yarışçıların gerek tek, gerekse takım olarak birer, ikişer, üçer dakika gibi, yönetmeliklerde yazılı ya da düzenleyenlerce saptanmış olan aralıklarla yarışa başlamaları.
13art tekerArka maşaların ortasına yerleştirilmiş eksen üzerinde dönen ve itici gücü sağlayarak bisikleti yürüten teker.
14art teker dişlisiArka göbek üzerinde, zincirin çevrilmesiyle çiftekeri yürütmeğe yarayan dişli. Yarış çiftekerlerinde sayıları 5-7 olabilir. Diş sayıları, 14, 16, 18, 20 ya da 22 olarak değişir.
15art teker ekseniArt tekerin takıldığı mil.
16asker çiftekeri1871'de kullanılan ve 75 cm. çapındaki tekerleriyle, 4.30 m. açılma yapan dikey yönelteçli çifteker.
17atılımlı çıkışBir yarışçının, koşuya başlamadan önce, başka birinden, ya da dönemeç inişlerinden yararlanmaksızın, gerilerden koşmaya başlayıp aldığı hızla, başlama çizgisinden apansız yaptığı çıkış.
18avadan çantasıAvadan koymaya yarayan çanta.
19avadanlıkÇiftekerin, onarım ve takılışında kullanılan gereç takımı.
20avustralya yarışıEn az üçer kişiden kurulu takımlar arasında düzenlenen bir yarış türü. Takımlar, yarışlıkta eşit aralıklarla sıralanır ve hep birlikte yarışa başlarlar. Önceden kararlaştırılmış olan uzanım tamamlandıktan sonra, üçüncü koşucusu, kendi çıkış yerine en önce
21ayak bağıAyaklığı döndürmek için, ayağı ayaklık çengeline bağlamaya yarayan kayış ya da plastik bağ.
22ayak çengeliAyakkabı altına çakılı, kaymayı önleyen bir destek (cale) ile, ayak ucunun içine girmesi için kafes biçiminde bir çengel ve bağlama kayışından oluşan, ayaklığın güvenle ve kolaylıkla çevrilmesini sağlayan gereç.
23ayak kafesiYarış çiftekerlerinde, ayaklığın ucundaki ayak geçirmeye yarayan çengel biçimindeki kafes.
24ayaklıkAyaklarla döndürülerek, orta göbekteki büyük dişliyi çevirip çiftekerin yürümesini sağlayan araç.
25ayaklık ekseniOrta göbekte, ayaklık kollarının bağlandığı eksen.
26ayaklık koluBüyük dişliyi çevirmeğe yarayan kol. Boyu genellikle 15 cm. dir. Uzun boylular daha uzun, kısa boylular daha kısa kol kullanır.
27ayaklık kutusuOrta göbekteki ayaklık kolu, yatağı, mil ve öteki parçalarının tümü.
28ayaklık tırtılıYarış çiftekerlerinde ayağın kaymaması için, ayaklığın arka kısmına konan, testere biçiminde tırtıllara verilen ad.
29ayar anahtarıTeker tellerini ayarlamak için kullanılan bir anahtar türü.
30aynabk. büyük dişli

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir