Atletizm - XML


IDTerimAçıklama
1açık yarışOlimpiyatların, dünya, ülkeler arası ya da bölgesel birinciliklerin dışında, bütün atletlerin katılabilecekleri yarış.
2adçekmeYarışçıların deneme sıralarını, koşucuların koşaklarını saptamak için yapılan düzenleme işlemi.
3adım uzunluğuYürüyüşte, iki uzun adım arasındaki açıklık. İ.A.A.F yönetmeliğine göre bu uzunluk 2.30 cm. dir.
4ağırşakbk. disk.
5aktarma alanıBayrak koşularında yarışan takımdaşların, bayrak sopasını, kendi koşaklarında birbirlerine aktardıkları koşu alanı.
6alan yönetmeniYarış alanının giriş çıkışını yardımcılarıyla birlikte düzenleyip denetleyen yetkili.
7aşama1. Bayrak yarışlarına katılan takımların her bir koşucusuna düşen uzaklık. 2. Yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri.
8aşamalı yarışlarDönemeçte başlayıp düzlükte biten, her koşucunun kendi koşağında yarıştığı koşular (200 m.-800 m.) ile bayrak koşularını kapsayan yarışlar.
9atlama1. Belirli bir yerden gerilip hız alarak yapılan sıçrama ile vücudu yerden kesip daha uzak bir yere kondurma ya da belli bir yükseklikten aşırma. 2. Bu yolla en uzağa atlamak ya da en yükseği aşmak amacıyla yarışılan atletizm dalı.
10atlama alanıAtlamaların yapıldığı yüzeyi eğimsiz alan ile çevresi.
11atlama çatkısıYüksek atlamalarda kullanılan ayak, çıta ve çıta dayanağından kurulu atlama aracı.
12atlama çizgisiAtlamalarda, atletlerin daha ileriye basamayacaklarını belirten sıçrama tahtasının kum havuzu yönündeki kıyısı.
13atlama havuzuAtlama yapan yarışçının atlayıştan sonra düştüğü kum ya da benzeri bir özdekle (örneğin plastik köpüğü) dolu havuz. En küçük boyutları: Sırıkla atlamada 5 m. x 5 m. yüksek atlamada 5 m. x 4 m. uzun ve üç adım atlamada 9 m. x 2.75 m.
14atlamalarAtletizmin yüksek, uzun, üç adım, sırıkla atlama dallarına verilen ortak ad.
15atletAtletizmi uğraş edinip dallarındaki yarışlara katılan sporcu.
16atletikAtletizmle, atletle ilgili atlete yaraşır.
17atletizmBedensel dayanıklılığı, doğal devimleri geliştirmeyi amaçlayan, koşu, atma, atlama, yürüyüş gibi alıştırma ile yarışları kapsayan spor çalışmalarının genel adı.
18Atletizm BirliğiÜlke içindeki atletizm çalışmalarını yürüten, yapılan yarışları düzenleyip yöneten birlik.
19atma döngüsüİçinde, disk, gülle, çekiç atma yarışları yapılan 2. 50 m. çapında (çekiç atmada 2.13, 5 m.), çevresi 76 mm. lik metal ya da demirle kuşatılmış, tabanı sert, yuvarlak alan.
20atmalarAtletizmin gülle, çekiç, disk, cirit atma dallarına verilen ortak ad.
21başlangıç kirişiCirit gelişme alanının yan çizgilerini atış yönünde sınırlayarak kesen kiriş.
22başyargıcıYarışlarda, ölçmelerin denetimini yapmakla görevli, uygulama anlaşmazlıklarını çözümlemekle yükümlü bulunan, l.A.A.F. yönetmeliğinin uygulanmasından sorumlu yargıcı.
23başyargıcı yardımcısıYarışlardaki yanlışları, yönetmelik kurallarına aykırı olayları başyargıcıya bildirmekle görevli yargıcı.
24bayan atletAtletizmi uğraş edinip, dallarındaki bayanlar arası yarışlara katılan sporcu.
25bayrak koşusubk. bayrak yarışı.
26bayrak sopasıBayrak yarışlarında, elden ele aktarılan bayrağı simgeleyen, tahta, maden gibi sert özdeklerden yapılmış, 49 gr. ağırlığında, 28 cm.-30 cm. boyunda, 12 cm. çapında düzgün boru.
27bayrak yarışıBayrak sopasını aktarma alanında elden ele geçirme yoluyla, aşamalı olarak her atletçe bir bölümü koşulan takım yarışı.
28beşli yarışHer birine katılmak koşulu ile, beş ayrı dalda düzenlenen bir birleşik yarış türü. bk. birleşik yarışlar.
29birleşik yarışlarYarışçıların, her birine katılmak zorunluğunda olduğu, birden çok atletizm dalında düzenlenen yarışlar.
30büyüklerbk. erginler.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir