Araba - XML


IDTerimAçıklama
271oynak duruşÇiftekercilerin, yokuşlarda seleden yükselip sağa sola sallanarak, ayaklığı sıkı çevirmek için kendilerini zorlamaları sırasında yaptıkları vücut devinimi.
272oyuncul çiftekercilikÇiftekerle yapılan oyuncul gösteriler. Dünya birincilikleri programında yer alan bir yarış türüdür.
273ölçü çizgisiYarışlık iç kıyısının 20 cm. dışından, yarışlık dolanımınca çizilen 4 cm. enindeki kırmızı çizgi. Buna "iç çizgi" de denir.
274ön dişliAyaklık koluna bağlı, orta göbekteki büyük dişli.
275ön fenerÇiftekerin, karanlık için kullanılan öndeki feneri.
276ön kümeYarış içinde, en başta giden koşucu grubu.
277ön tekerMaşa aracılığıyla yöneltece bağlanmış, çiftekere yön veren öndeki teker.
278ön teker ekseniÖn tekerin döndüğü eksen.
279örnek yarışlarYönetmeliklere uygun olarak düzenlenen, örnek olabilecek değerde ün yapmış yarışlar.
280özel işleme belgesiÇifteker yarış ve eğitiminde kullanılan süreölçerlerin, titizlikle işlemesi gerektiğinden, her iki yılda bir, Besançon, Genève, Kiew, Leiden gibi tanınmış fen kuruluşları olan hava gözlem yerlerinden, özel olarak alınan işleme belgesi. Önemli yarışlarda k
281özenci yarışçıHiçbir çıkar ve kazanç gözetmeksizin yarışan çiftekerci.
282özenci yetki belgesiÖzenci sporculara, bir yıl süre ile verilen yetki belgesi.
283özenciler dünya birinciliğiUluslararası Çiftekerciler Birliği'nce her yıl, özenciler için türlü kollarda düzenlenen dünya birinciliği yarışları.
284özgür dişliArt teker üstündeki bir dişli türü.
285paketlikbk. yüklük
286pamuklu yarışlık lastiği150-240 gr. ağırlığında, yeğni olması için dış dokusuna pamuk karıştırılmış yarışlık lastiği.
287pamuklu yol lastiği260-340 gr. ağırlığında, dokusunda pamuk bulunan yol yarışı lastiği.
288para cezasıYönetmeliklere aykırı davrananlara, para alarak uygulanan bir ceza türü.
289patlamaLastiğin delinerek hava kaçırması.
290piyone1882'de yapılan düz yönelteçli, yatay çatılı bir çifteker türü.
291polo çiftekeriHızkeseri, özgür tekeri, kelebek somunu, ayak çengeli ve benzeri parçaları bulunmayan 1.80 m. uzunluğunda, yönelteci yukarı kalkık bir çifteker türü. Ayaklığın bir tam dönüşünde 3.50 m. açılma yapar.
292pompabk. şişirgeç.
293rover1882'de yapılan bir çifteker türü. Bunda, yönelteç çatının ortasındadır
294saatli kilometre yarışıBir kilometreyi, en kısa zamanda koşmak için yapılan deneme yarışı. Bu yarış, durmalı ve atılımlı çıkışlarla yapılır. Her koşucu ayrı ayrı 1 km. koşar. En az zamanda koşan kazanır.
295saatli yarışBelirli bir uzanımda, teklerin ya da dörder kişilik takımların, eşit aralıkla yarışa başlamaları ve uzanımı tamamladıkları zamana göre derecelendirilmeleriyle düzenlenen yarış. Teklerde, en az zamanda koşan birinci olur. Takımlarda ise, her takımın yarışı
296saatli yarış çıkışıYolda yapılan tek ve takım saatli yarışlarındaki çıkış. Durmalı ya da aralıklı olarak yapılır. Yarışlıkta yapılan saatli yarışlarda ise, çıkış atılımlıdır.
297safeti1880'de ingiliz Stenley'in yaptığı, bir eğik borudan çatıyla bunun üzerine oturtulmuş seleden oluşan, öntekeri büyük, arkatekeri küçük çifteker.
298sağ ayaklık koluSağ ayaklığın takıldığı büyük dişliye bağlı kol. Genel olarak 16.5-17 cm. boyundadır.
299sağlık çiftekeriHastane, sağlık yurtları, fiziksel tedavi yerleri ve kaplıcalarda, kas tutukluklarını, oynakların eylemsizliğini gidermek amacıyla kullanılan bir çifteker türü.
300sallamaÇiftekeri, yol aldığı doğrultudan sağa ya da sola sürme, saptırma. Yasak davranışlardandır.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir