Asalak - XML


IDTerimAçıklama
571güveler1500'ü aşkın türü içinde çok zararlı olanlarının da bulunduğu, kanatları dar, sivri uçlu ve saçaklı, küçük kelebekler familyası.
572güvemsi sineklerTatarcıkları da içine alan ve boyları beş milimetreyi geçmeyen, gövdeleri tüylü, kanatları pulsuz iplikboynuzlular familyası.
573güvercin bağırsak solucanı16-37 mm. boyunda olup, güvercinlerin ince bağırsaklarında yaşayan ve yurdumuz güvercinlerinde sıkça rastlanan yuvarlaksolucan.
574güvercin bitiÇok açık sarımsı renkte ve üç milimetreye yakın boyda ısırıcı bit.
575güvercin kenesiGenellikle güvercinlerden kan emen onlar olmayınca öbür kanatlı türlerine ve insanlara da saldırabilen yumuşak kene.
576güvercin piresiGüvercinlerden kan emen pire türü.
577güvercin tahtakurusuGüvercinliklerden başka, kümeslere ve evlere de üşüşerek, insanlardan, tavuklardan, güvercinlerden kan emen, bildiğimiz yatak tahtakurusundan biraz daha ufak böcek.
578haçlı örümcekSırtında haçımsı bir benek bulunan, yurdumuzda yaygın, oldukça ağılı örümcek türü bahçe örümceği,
579Halep çıbanıTatarcıkların arakonakçılık ettiği Halep çıbanı asalağından ileri gelen, kaşıntılı bir sivilce gibi başlayıp yangılı yaralar olarak genişleyen ve en az bir yıl süren deri hastalığı şark çıbanı, Diyarbakır çıbanı, Urfa çıbanı, Bağdat çıbanı, Girit çıbanı,
580Halep çıbanı kamçılısı1-3 mikron büyüklüğünde, yuvarlak ya da armudumsu biçimde olup, omurgalıların epitel dokularıyla çevresel kan damarlarına yerleşen ve insanlarda Halep çıbanı etkeni olarak önem taşıyan burgumsu kamçılı.
581halı böceğiKurtçuk evresini, halı, kilim, keçe, kürk ve yünlü giyecekler yiyerek geçiren, kınkanatlı evcil böcek.
582halı güvesiKurtçuk çağını halı ve yünlü kumaş kemirerek geçiren, ak başlı, kahverengi duyargalı küçük kelebek.
583halkalıbk. danaburnu.
584halkalılarYersolucanında olduğu gibi, bütün vücudu birbirine benzer boğumlardan oluşan solucanlar topluluğu halkalı kurtlar, halkalı solucanlar.
585halkaörenTırtılları meyve ağaçlarına çok zarar veren bir çeşit kelebek, yüzük kelebeği, bülbül gözyaşı.
586hamamböceğiHamamböcekleri takımı türlerinin genel adı. a. bk. doğu hamamböceği, Alman hamamböceği, Amerikan hamamböceği.
587hamamböcekleriOn bir bölümden yapılma karınları, eşit olmayan iki çift kanatları bulunan, bitkisel, hayvansal her çeşit besini oburca yiyen, kurtçukları erginlerine benzer, karanlık ve sıcak sever, uzun duyargalı böcekler takımı.
588hamsigillerYassıkurtlara arakonakçı türleri de bulunan çatal kuyruklu balıklar familyası.
589hanımböcekleribk. uğurböcekleri
590hapböceğibk. bokböceği.
591hasat hummasıbk. çamur humması.
592haşhaş mildiyösüHaşhaşı körpe çağda yakalayıp, onun çelimsiz kalmasına, dolayısıyle verimin düşmesine yol açan ilkel mantar.
593haşlamlılarVücutları devim görevini yerine getiren kirpiğimsi titrek tüyler, ya da beslenme işini gören saplı çekmenlerle süslü, bir gözeli, bir büyük , birçok minik çekirdekli hayvanlar topluluğu. bk. kirpikli haşlamlılar, çekmenli haşlamlılar.
594havuç sineğiHavuç, maydanoz ve şalgam köküne yumurtlayarak bu bitkilerin kurtlanmasına yol açan sinek türü.
595havuz balığıbk. altınbalık.
596hayvan bitleriDuyargaları beşer eklemli olup, kediden başka bütün evcil hayvanlarda, raslansal olarak insanlarda yaşayan ve onlardan kan emen, çok kalabalık bitler familyası.
597hayvansal asalakAsalak yaşama uymuş bulunan ilkel ya da yüksek yapıda hayvan asalak hayvan.
598hayvansal asalak hastalığıEtkeni hayvan olan hastalıkların genel adı. (Sıtma bir hayvansal asalak hastalığıdır.)
599hayvansal dışasalakKonakçının dış yüzünde beslenen ve barınan hayvansal asalak.
600hayvansal içasalakKonakçının iç yapısında yaşayan hayvansal asalak. (Bağırsak solucanı bir hayvansal içasalaktır.)

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir