Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
3271gümüş balığıgillerKemikli balıklardan, denizlerde ve tatlı sularda yaşayan bazı türleri süs balığı olarak da kullanılan bir familya.
3272gümüş salmonKemikli balıklardan, alabalıkgiller (Salmonidae) familyasından, ağırlıkları 6 kg olabilen, Pasifik Okyanusu’na ve Kuzey Buz Denizi’nin doğusuna dökülen nehirlerde doğal olarak bulunan, yumurtaları salmon veya kırmızı havyar olarak satılan bir tür.
3273gümüşi balta balığıBoyları 6 cm olabilen, oldukça hareketli, suyun üst kısımlarında gezmekten hoşlanan nazik bir akvaryum balığı.
3274gümüşlü balıkKemikli balıklardan, sazangiller (Cyprinidae) familyasından, 20 cm kadar uzunlukta olabilen, Avrupa ve Karadeniz Bölgesi’nin bütün ırmaklarına yayılmış bir tür.
3275gün balığıKemikli balıklardan, Lapinagiller (Labridae) familyasından, 25 cm kadar uzunlukta olabilen, bazen insanları ısıran, Akdeniz ve Avrupa kıyılarında yaşayan bir tür.
3276gün dereceYumurtaların kuluçkalanma süresinde sıcaklık ortalamasının toplam gün sayısıyla çarpımı, kuluçkalanma süresi.
3277güneş balığıMissisipi Nehri’nin mansabına yakın yerlerde bol bitkili ve kum zeminli sularla Ren ve Oder Nehirleri’nde yaşayan, boyları doğal ortamlarda 20 cm, akvaryumlarda ise 12 cm olabilen, yüzgeçleri yeşilimsi sarı olan, çok güzel bir akvaryum balığı, gerçek güneş balığı.
3278güneş hayvancıklarıKök ayaklılar (Rhizopoda) sınıfından, tatlı sularda yaşayan, küre biçiminde, çoğunlukla bir örtü veya iskeletle örtülü, sitoplazması iç ve dış olmak üzere 2 katlı olan, çok ağır hareket eden bir takım.
3279güneş lekeli barbusDoğal olarak Burma’da Irawadi Nehri’nde yaşayan, boyları 6 cm olabilen, vücudun her iki tarafında ikişer tane tipik koyu leke bulunan akvaryum balığı, güneş lekeli tekir.
3280güneş lekeli tekirGüneş lekeli barbus.
3281Güney Afrika ayı balığıBalinalar takımının, deniz ayısıgiller (Otariidae) familyasından, erkekleri 350 kg kadar ağırlıkta olabilen bir memeli türü.
3282Güney Avrupa dişli sazanıKemikli balıklardan, dişli sazangiller (Cyprinodontidae) familyasından, boyu 7 cm olabilen, Avrupa, Afrika ve Anadolu tatlı sularında yaşayan bir tür.
3283güngörmez yakaGırgır ağları, sade, fanyalı, çekme ve voli ağlarında yakaları güçlendirmek için kullanılan esas yakadan daha ince olan yaka.
3284günü birlik avcılıkFanyalı veya sade ağların belirli bölgelere akşam gün batarken uzatılıp sabah gün doğarken toplanarak yapılan avcılık, dönek avcılığı.
3285güvenilir suZararlı bakteriler, toksik materyaller veya kimyasallar içermeyen su.
3286güzel yüzgeçLimon neon.
3287güzel yüzgeçli neonLimon neon.
3288güzel yüzgeçli tekirDoğal olarak Tayland, Sumatra ve Malaya’da yayılış gösteren, boyları 14 cm olabilen, uzamış ve yanlardan hafif basık bir vücudu olan akvaryum balığı, burunlu tekir.
3289Gymnocorymbus ternetziTetrablek.
3290GymnospermaeAçık tohumlular.
3291Gymnothorax unicolorKahverengi müren.
3292GymnotidaeElektrikli yılan balığıgiller.
3293Gymnura altavelaİğneli kelebek vatoz.
3294GyrodactylusYaşamlarını bir konakçıda tamamlayan, 5 mm büyüklüğe kadar olabilen, genel olarak genç evereleri olgun formlarına benzeyen bir trematot cinsi.
3295H antijenFlagellin ve kirpik antijeni.
3296H vitaminiKarboksilasyon tepkilerine katılan bir enzimatik kofaktör.
3297haberci RNAÖzgül proteinlerin sentezi için DNA’dan bilgiyi alan ve ribozomlara taşıyan tek sarmallı nükleik asit, elçi RNA, mesajcı RNA, mesajcı ribonükleik asit, mRNA.
3298habitatBir canlı türünü veya canlı topluluklarını barındıran ve kendine özgü özellikler gösteren yaşama ortamı.
3299HACCPTehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları.
3300hadal bölgeDenizlerde 6000 metreden daha derin, soğuk ve karanlık bölge.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir