Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
3841ihtiyosirinotoksinBalık derilerinde bulunan zehir.
3842ihtiyositBalıkları öldüren maddeler.
3843ihtiyosporidiyumBalıklarda iç enfeksiyonlara neden olan bir mantar cinsi, ihtiyofonus.
3844ihtiyotoksik bitkiBalık avcılığında kullanılan, özellikle saponin ve lakton içeren bitkilerin yaprak, kabuk, tohum, kök vb. farklı bölgelerinin ezilerek kullanılmasıyla balıkların uyuşturulması veya hareketlerinin kısıtlanması suretiyle avlanmasını sağlayan bitkiler.
3845ihtiyotoksikolojiBalık zehirlerinin yapısı, etkileri ve panzehirlerini araştıran bilim dalı.
3846ihtiyotoksinBalık zehri.
3847ihtiyotoksizmBalık zehirlenmesi.
3848ihtiyotomiBalık anatomisi.
3849ihtulinBalık yumurtalarının globulin kısmı.
3850iki aksonluİki aksonu olan sinir hücreleri, diaksonik.
3851iki bantlı süs balığıDoğal olarak Güney Amerika’nın kuzey kısımlarında yayılış gösteren, boyları 6 cm olabilen, vücut yanları gümüş beyazı veya hafif sarımsı ve iki boyuna siyah bant bulunan akvaryum balığı.
3852iki batırmalı dokumacı düğümüAğda göze oluşturmada mekiğin oluşan gözenin içinden iki defa girmesiyle oluşturulan hem soldan sağa hem de sağdan sola yapılabilen düğüm.
3853iki çeneklilerÇift çenekliler.
3854iki evcikliDioik.
3855iki kabuklularÇift kabuklu yumuşakça.
3856iki kanatlılarEklembacaklı hayvanlardan böcekler (İnsecta) sınıfının, kanatlılar (Pterygota) alt sınıfından ince yapılı ve tıknaz vücutlu, ağız parçaları emici veya delip emici tipte, gelişmelerinde tüm başkalaşım gösteren bir takım, sinekler.
3857iki noktalı alaca levrekKavgacı çiklit.
3858İki tabakalılıkDiploblastik.
3859iki yaşamlılarOmurgalılar dalının, kurbağa ve semenderleri içine alan, balıklarla sürüngenler arasında birçok karaktere sahip, soğukkanlı, larva evresinde metamorfoz geçiren, larvaları solungaçla, erginleri akciğerlerle solunum yapan, doğuran türleri de bulunan, bazıları zehirli, küçük boylu ve çıplak derili türleri içine alan bir sınıf, amfibiler.
3860ikili adlandırmaİlk kez Linnaeus tarafından teklif edilen bir türün iki adla adlandırılması ilkesi, binomial nomenklatür.
3861ikincil ağızlılarÇok hücrelilerden (Metazoa), sölomlular (Coelomata) alt bölümünden, gelişmeleri sırasında embriyoda meydana gelen ilk ağız (blastopor) ergin hayvanın anüsünü oluşturan, ağız ventralinde ön uca yakın bir yerden ikincil olarak meydana gelen veya ilk ağız tüm olarak kapanıp ergin hayvanda hem ağız hem de anüs yeniden oluşan bir grup.
3862ikincil bağışık yanıtİlk antijen uyarımıyla oluşan birincil yanıttan sonra, ikinci kez aynı antijenle karşılaşma durumunda, birincil cevaba göre daha çabuk ve daha yüksek düzeyde oluşan bağışık yanıt.
3863ikincil üretimFitoplankton veya fitobentozun zooplankton veya zoobentoz tarafından tüketilerek yeni hayvansal dokuların oluşması.
3864iklimBelli bir bölgedeki meteorolojik parametre ve süreçlerin belirlendiği hava tiplerinin, uzun zaman süresince saptanan ve mevsimleri karakterize eden ortalama durumu.
3865iklimlendirmeBir yerin iklim koşullarına alışma veya alıştırma, aklimasyon.
3866ikozahedronVirüsları tanımlamada kullanılan, on iki köşeye sahip üç boyutlu geometrik yapı.
3867İlaç bilimiİlaçların yapıları, hazırlanış biçimleri, özellik ve etkilerini konu alan bilim dalı, eczacılık bilimi, farmakoloji.
3868ilarya balığıKemikli balıklardan, kefalgiller (Mugilidae) familyasından, boyları 30 cm kadar olabilen, eti ve havyarı insan gıdası olarak kullanılan, ülkemizin bütün sahilleriyle Azak Denizi ve Atlantik sahillerinde dağılım gösteren ekonomik bir tür, kobar.
3869iletim demetiBitkilerde organik ve inorganik besin maddelerinin iletiminin yapıldığı odun ve soymuk borularından oluşan yapılar.
3870iletim sistemiDamar sistemi.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir