Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
4621koryumAlt deri.
4622kosta1. Kaburga, damar veya benzeri yapılar. 2. Böceklerin kanatlarının ön kenarına paralel uzanan büyük boyuna damar. 3. Ctenophora’ da yüzmeye yarayan kısım.
4623kostal pelajikAçık denizlerden daha çok okyanusun kıyısı boyunca göç eden sığ bölge hayvanları.
4624KostiyazIhtiyobodiyaz.
4625kotiledonÇenek.
4626kotipHolotipi ve paratipi ayrılmamış bir tip serisi içerisindeki örneklerin her biri, sintip.
4627kotraÇit dalyanları.
4628kovalent bağlarBir veya daha fazla elektronun paylaşılmasıyla moleküldeki elektronları bir arada tutan, koparılmaları için 50-200 kcal/mol enerji gereken kuvvetli kimyasal bağlar.
4629koyBir göl veya denizin sığ kısımlarında kara içerisine doğru oluşmuş küçük girintiler, küçük körfez.
4630kozminKozmoyit ve ganoyit balık pullarında bulunan ve dişin dentinine benzeyen bir madde.
4631kozmoyit pulDişin minesine benzeyen ganoyin, dentinine benzeyen kozmin tabakalarıyla bunların altında süngersi tabaka ve daha yoğun lamelli kemik tabakasından meydana gelen dairesel veya eşkenar dörtgen biçimindeki pul.
4632kök ayaklılarBir hücreliler (Protozoa) şubesinden, kök biçiminde yalancı ayak denen ve harekete yarayan protoplazma çıkıntılarıyla tanınan, tatlı su ve denizlerde yaşayan, bazısı asalak olan bir sınıf.
4633kök şapkasıKaliptra.
4634kökçükBazı bitkilerde bulunan, tek veya çok hücreden oluşmuş, kök görevini yapan basit yapılar, rizoit.
4635kömürcin kayasıKemikli balıklardan, kaya balığıgiller (Gobiidae) familyasından, 16 cm kadar uzunlukta olabilen, siyah renkli, Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’de yaşayan bir tür.
4636köpek balıklarıKeski solungaçlılar (Elasmobranchii) alt sınıfından, kedi ve köpek balıklarını içine alan, vücutları mekik biçiminde veya yassı, solungaç yarıkları yanda olan türlere sahip bir takım.
4637köpek yayınıKemikli balıklardan, yayıngiller (Siluridae) familyasından, 50 cm kadar uzunlukta olabilen, yumurtaları erkek balık tarafından korunduğu, Kuzey Amerika’da yaşayan bir tür.
4638köpekdiliKemikli balıklardan, pisi balıkları (Pleuronectidae) familyasından, denizlerde yaşayan bir tür.
4639köpük otlarıBir, iki veya çok yıllık, çoğunlukla toprak altı gövdeleri etli veya pullu olan, otsu, su üstü veya kara bitkileri.
4640köpük yuvaLabirentli balıkların suyun yüzeyinde oluşturdukları hava kabarcıklarının içine yumurtalarını yerleştirdikleri yuva, kabarcık yuvası.
4641kör ağKüçük gözeli ağ.
4642kör bağırsakPilorik seka.
4643kör kesePilorik seka.
4644kör mağara balığıKemikli balıklardan, dişli sazangiller (Cyprinodontidae) familyasından, 14 cm kadar uzunlukta olabilen, kör olup doğurarak üreyen, Kuzey Amerika’nın yer altı sularında yaşayan bir tür.
4645körbalıkDoğal olarak Meksika’da yaşayan, boyları 6 cm olabilen, gençken görebilen yaşlandıkça gözleri kör olan akvaryum balığı.
4646körfezKaranın içine sokulmuş deniz parçası.
4647körkafa çiklitAmazon orijinli, boyları 8 cm olabilen, kahverengi sarı zemin üzerinde gümüş gri renkte gökkuşağı gibi yanar söner parlak mavi beneklere sahip bir akvaryum balığı, noktalı alaca levrek, lekeli alaca levrek.
4648köstekBedene iğnenin bağlanmasını sağlayan, kalınlığı beden kalınlığından daha az olan, bir ucu bedene, diğer ucu olta iğnesine bağlı olta ipi parçası.
4649kötek balığıKemikli balıklardan gölge balığıgiller (Sciaenidae) familyasından, en çok uzunluğu 100 cm olabilen, Atlantik Okyanusu ve tüm denizlerimizde bulunan bir tür, minakop, karakulak.
4650kral balığıKral balıkları (Apogonidae) familyasından, 10 cm uzunluğa ulaşabilen, her iki dorsal yüzgecin altında ve kaudal yüzgecin kaidesinde vertikal koyu bir bant bulunan, pektoral yüzgecin arkasında göz biçiminde koyu bir leke bulunan, Doğu Akdeniz’de dağılım gösteren kemikli bir balık türü, kardinal balığı.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir