Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
4681ktenoforlarÇok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler bölümüne giren, az çok elips biçiminde olan, saydam, meridyonal dizilmiş sekiz tane tarak biçimindeki plakalarıyla hareket eden denizlerde yaşayan bir şube, tarak hayvanları.
4682ktenoyit pulBazı balıklarda tarak biçiminde çıkıntıları bulunan bir tip pul.
4683kulaçGerilerek açılmış iki kolun parmak uçları arasındaki uzaklık.
4684kule salyangozuKarından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, önden solungaçlılar (Prosobranchia) takımından, kabuğu kule biçiminde uzun ve sivri olan ve bütün denizlerde görülen bir yumuşakça cinsi.
4685kuluçkaEmbriyonun yumurtadan çıkması.
4686kuluçka aracıDöllenmiş yumurtaların embriyonal gelişmelerinin tamamlandığı Zuger şişesi, tekne tipi kuluçkalık ve kuluçka dolabı gibi gereçler.
4687kuluçka havuzuBalık yumurtalarının kuluçkaya alındığı havuz.
4688kuluçka kanalıMersin balığı gibi balıkların yumurtalarının kuluçkalanmasında kullanılan, su yatağında oluşturulmuş, yumurta bırakmaya elverişli yapay kanallar.
4689kuluçka süresiYumurtanın, döllenmeden itibaren embriyonun çıkışına kadar geçen gelişim everesi.
4690kuluçka tepsisiBalık yumurtalarının kuluçkaya alındığı dikdörtgen biçiminde, içinden bolca su geçirilen, kasa tabanının biraz üstünde süzgeçli ara tabanı olan yapay kasa.
4691kuluçkahaneDamızlık su ürünlerinden yumurta ve yavru elde etmek amacıyla kurulan, sağım, kuluçkalama ve yavru büyütme bölümlerinden oluşan kapalı veya yarı kapalı üretim yeri, yavru üretim ünitesi.
4692kuluçkalamaDöllenmiş yumurtalardan, çeşitli kuluçkalama araçlarıyla embriyonal gelişmelerini tamamlamış larva elde etme işlemi.
4693kum balığıgillerKemikli balıklardan, kuzey yarım küre denizlerinin kumlu kıyı kesimlerinde yaşayan, uzun vücutlu ve çok küçük pullarla kaplı, dişleri ve karın yüzgeçleri bulunmayan bir familya.
4694kum kaya balığıKemikli balıklardan, kaya balığıgiller (Gobiidae) familyasından, boyu 25 cm olabilen, genellikle 10–15 m derinlikteki sığ suları tercih eden ve daima zeminde yaşayan, Rusya’da konserve biçiminde kullanıldıkları hâlde ülkemizde hiçbir ekonomik önemleri olmayan bir tür, benekli kaya balığı.
4695kum pireleriKabuklular (Crutacea) sınıfından vücutları yanlardan basık ve 20mm kadar olabilen, karapaksları olamayan çoğu denizlerde yaşayan, bir kısmı tatlı su, birazı da yarı veya tam karasal formları içine alan bir takım.
4696kumingSeylan orijinli, boyları 5 cm olabilen, vücudun önü altın sarısı, diğer tarafları gümüşi renkte olan, yüzgeçleri çok güzel sarıdan kırmızıya kadar değişik renkli ve üzerinde ince çizgili desenler bulunan akvaryum balığı.
4697kurbağa balığıKemikli balıklardan, kurbağa balığıgiller (Uranoscopidae) familyasından, 25 cm kadar uzunlukta olabilen, tropik denizlerde ve Akdeniz’de yaşayan bir tür, tiryaki balığı.
4698kurbağa balığıgillerKemikli balıklardan, başları büyük ve geniş, tropik denizlerde ve Akdeniz’de yaşayan türleri olan bir familya.
4699kurbağa kaya balığıYassı kafalı kaya balığı.
4700kurbağa otuSerbest yüzen veya sığ sularda kökleriyle taban çamuruna tutunan bir su bitkisi.
4701kurbağaotlarıÇok yıllık, bir evcikli, gövdeleri kısa ve sürünücü, meyveleri üzümsü olan su bitkileri.
4702kurdela kurtlarıHortumlu solucanlar.
4703kurdele balığıKemikli balıklardan, kurdele balığıgiller (Cepolidae) familyasından, 50 cm kadar uzunlukta olabilen, soluk pembe renkli, eti yenmeyen, Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’de yaşayan bir tür.
4704kurdele balığıgillerKemikli balıklardan, vücutları şerit biçiminde, üzerleri çok küçük ve yuvarlak pullarla kaplı, Atlantik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Akdeniz’de yaşayan bir familya.
4705kurkuminPortakal sarısı renginde, kurkuma bitkisinin köklerinden elde edilen, yapay olarak da üretilen peynir, margarin, fırın tatlılarında, balıkların, yumuşakçalar ve kabuklu su ürünlerinin ezmelerinde kullanılan renk maddesi, E100.
4706kurşun yakaAğın ağız ve kanatlarının altına tutturulan ve üzerindeki kurşun veya diğer ağırlıklar yardımıyla ağ ağzının aşağıya doğru açılmasını sağlayan kısım.
4707kurt ağzı dalyanıKıyı germesi, döşeme, iki etek ve iki hazneden oluşan, ağ havuzu, kapatma düzeneği olan, iki hazne arasındaki uzaklığı yaklaşık 80 m olan ağ dalyan.
4708kuru buzKarbondioksitin katı biçimi olup yüksek basınç altında karbondioksit gazının özel cihazlarla katılaştırılmasıyla elde edilen, soğutacağı ortamda ısıyı alarak buharlaşması sonucu ıslaklık oluşturmayan, renksiz, tatsız ve kokusuz, -78,5º C sıcaklığa sahip olan buz, karbondioksit buzu.
4709kuru tuzlamaBalığın üzerine kuru tuz serpilerek osmoz aktivitesiyle tuzun ete geçmesi ve suyun dışarı alınması sonucu yoğun tuz çözeltisinde muhafaza yöntemi.
4710kuru tuzlamayla kurutmaKurutma teknolojisinin, tuzlama teknolojisiyle kombine uygulandığı bir teknoloji olup bu tip kurutma uygulamasında diğer metotlara göre tuz kullanılmasından dolayı ürün daha dayanıklı olmakta ayrıca tuzun olgunlaştırma etkisinden dolayı balıkta değişik aromaların oluştuğu işleme yöntemi.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir