Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
5131melanositEpidermiste melanin oluşturan hücreler.
5132melanozDeri veya dokularda kahverengimsi siyah görünüm vermek üzere aşırı melanin toplanması.
5133melanurKemikli balıklardan mercan balıkları (Sparidae) familyasından, boyları 30 cm olabilen, ülkemizde tüm denizlerde, kayalık ve algli zeminlerde yaşayan demersal bir tür, melanurya.
5134melanuryaMelanur.
5135Meleagrina margaritiferaDeniz inci midyesi.
5136melek balığıKemikli balıklardan, çiklitgiller (Cichlidae) familyasından, 8 cm kadar uzunlukta olabilen ve Amazon Irmağı’nda yaşayan bir tür.
5137membranZar.
5138membranellaProtozoonların ağız yarıklarına gıda partiküllerinin iletilmesini sağlayan kök kısımları kaynaşmış kısa transversal sil uzantıları.
5139menadiyonK vitaminleri.
5140menekşe salyangozlarıYumuşakçalar (Mollusca) şubesinin, Karından ayaklılar (Gastropoda) sınıfından, hipobranşiyal bezlerdenpurpur (erguvan renk veren madde) salgılayan, deniz ve okyanuslarda yaşayan bir alt takım.
5141menenjitBeyin veya omurilik zarlarının veya her ikisinin iltihaplanması, meninks iltihaplanması.
5142meniSperma.
5143meningoensefalitBeynin ve beyin zarlarının iltihaplanması.
5144MenyanthaceaeBataklık tırfılları.
5145MenyanthesBataklık tırfılı olarak bilinen, toprak altı gövdeleri bulunan, çok yıllık su üstü bitkileri.
5146Menyanthes trifoliataBataklık tırfılı olarak bilinen, toprak altı gövdeleriyle etsi hava gövdeleri bulunan, gövde boğumlarından kökler oluşturan, çok yıllık bir su üstü bitkisi.
5147mercanSölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun, mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derinlikteki kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz’de de bulunan bir tür, kırmızı mercan.
5148mercan balığıKemikli balıklardan, mercan balıkları (Sparidae) familyasından, 80 cm kadar uzunlukta olabilen, koyu pembe renkli, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz’de yaşayan bir tür, fangri balığı.
5149mercan balıklarıKemikli balıklardan olup sinagrit, küpes, karagöz, sargoz, melanurya, çipura ve mercan cinsi balıklarından oluşan kıymetli ve lezzetli balıklar familyası.
5150mercanlarSölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) şubesinden, sadece polip dölleri olan, vücutları hem iki yanlı, hem ışınsal bakışımlı, dokunaçları birkaç sıra üzerine dizili, çoğu iskeletli, eşey hücreleri iç deriden (endoderm) meydana gelen, denizlerde tek veya koloniler biçiminde, kendilerini daima bir yere bağlayarak yaşayan bir sınıf.
5151meristem dokuBitkilerde sürekli olarak bölünebilme yeteneğine sahip hücrelerin oluşturduğu embriyonik doku.
5152meristem halkasıBüyüyen bitki ekseninde korteksle merkezi parenkima dokusu arasında bulunan ve vasküler dokuyu veren meristem yapı.
5153meristodermAlg gövdelerindeki hücrelerin dış tabakası.
5154merkezi ipli serpme ağıÇeşitli derinliklerde kullanılabilen ve ağın dibe oturmasından sonra kısa çekme hareketleriyle kurşun yakanın bir araya toplandığı ve dikkatli, ani bir hareketle avın sudan dışarı alındığı el serpme ağı.
5155merkezi ipsiz serpme ağıSığ sularda genellikle küçük balıklar için kullanılan ve ağın altında kalan balıkların ancak elle alınabileceği merkezi ipi bulunmayan genellikle alabalık, kefal gibi balıkların avlandığı el serpme ağı.
5156Merlangius merlangusMezgit.
5157Merluccius merlucciusBarlam balığı.
5158mermer balığıTorpil balığı.
5159meroblastik bölünmeHücre bölünmesinin, yumurtanın belirli bir kısmında gerçekleşmesi.
5160meropelajikHemipelajik.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir