Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
6631salpalarİkincil ağızlılar (Deuterostomia) bölümünün, gömlekliler (Tunicata) şubesinden, ergin halde kuyruksuz olan, vücutları fıçı veya limon biçiminde, serbest yüzen, pelajik türleri olan bir sınıf.
6632salt bollukPopülasyon içerisindeki bir balık türünün toplam sayısı.
6633salt fekonditeSalt yumurta verimliliği.
6634salt fekunditeSalt yumurta verimliliği.
6635salt katılımBir popülasyonda belli bir zaman periyodu sonunda avlanabilir büyüklüğe erişmiş olan balık sayısı.
6636salt sinonimBenzer adlandırma esasına dayalı bir sinonimlik.
6637salt yumurta verimliliğiOlgun dişi bir balığın ovaryumlarındaki toplam yumurta sayısı, absolut fekundite, salt fekondite, salt fekundite.
6638Salvelinus alpinusAlp alabalığı.
6639Salvelinus fontinalisKaynak alabalığı.
6640salyangozlarKarından ayaklılar.
6641sancakGeminin sağ yanı.
6642sandalKürekle hareket ettirilen kısa boylu genişçe küçük tekne.
6643sandalye sazlarıÇok yıllık, ender olarak bir yıllık olabilen kara veya su üstü bitkileri.
6644Sander luciopercaSudak.
6645sandık balığıKemikli balıklardan, sandık balığıgiller (Ostraciidae) familyasından, 35 cm kadar uzunlukta olabilen, kemik plaklardan yapılmış, üç köşeli bir zırhla kaplı, tropik denizlerde yaşayan bir tür.
6646sandık balığıgillerKemikli balıklardan, dört dişliler (Tetraodontiformes) takımından, vücutları sandık biçiminde, üzerleri kemik plakalarla zırhlanmış gibi olan, karın yüzgeçleri bulunmayan, mercanlar arasında yaşayan türlere sahip bir familya.
6647SanguinicolaBalık kan kurdu.
6648SanguinikoliyazBalıkların solungaç kılcal damarlarına yerleşen Sanguinicola cinsine ait parazitlerin neden olduğu bir hastalık.
6649sanguinivorlukVandellia gibi cüce kedi balıklarında görülen kanla beslenme.
6650sanitasyonÇevre koşullarını sağlığa elverişli duruma getirme, sağlıklı yaşam için gerekli önlemleri alma, çevre hijyeni.
6651santrifüj1. Sıvı içindeki tanecikleri ayırma amacıyla sıvıyı santrifüj tüpüne koyarak hızla çevirmek. 2. Merkezkaç kuvvetinden yararlanılarak bir karışımın taşıdığı çökebilir ögeleri ayırıp çöktürmekte kullanılan laboratuvar aleti.
6652sapanGırgır avcılığında ağı çekmede kullanılan her iki ucu birbirine bağlı halat parçası.
6653sapan balığıKöpek balıklarından, sapan balıkları (Alopiidae) familyasından, 6 m kadar uzunlukta olabilen, kuyruk yüzgecinin üst parçası vücut boyu kadar uzun ve sapana benzeyen, Atlantik ve Pasifik Okyanuslarıyla Akdeniz’de yaşayan bir tür, tilki balığı.
6654sapan kemiğiBurun boşluğunun taban kısmını oluşturan çift kemik, vomer kemiği.
6655saprofajÇürükçül beslenen.
6656saprofitÇürükçül beslenen.
6657saprofitikÖlü organik materyallerle beslenen canlılar.
6658Saprolegnia invaderisSaprolegnia cinsine ait, septumsuz, beyaz veya gri renkte hifalarla kendini gösteren, sporulasyonla çoğalan, balıkların vücudunun çeşitli bölgelerinde dermatomukoza yol açan, özellikle balık yumurtaları üzerine yerleşen bir mantar.
6659Saprolegnia parasiticaBeyaz veya gri renkli 7-10 mm uzunluğunda hifalara sahip olan, balıkların derisine veya deri altı dokusuna kök benzeri yapılarıyla tutunan, balıkların özellikle baş, göz, ağız, solungaç, deri, yüzgeç, kornea ve yumurtalarına yerleşen bir mantar türü.
6660SaprolegniyazTatlı ve tuzlu sularda yaşayan veya kültüre edilen balıklarda özellikle alabalıklarda ve kuluçkalama evresindeki yumurtalarda Saprolegnia parasitica ve Saprolegnia invaderis’in neden olduğu, pamuk ipliği gibi üremelerle kendini gösteren epizootik karakterde seyreden bulaşıcı bir mantar hastalığı.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir