Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
7741uzun burunlu fare balığıBoyları 60 cm’yi bulan, burnu uzun, dar ve sivri, vücudunda düz bıçak benzeri plakalar taşıyan, dorsal plakaları başın hemen arkasından başlayıp anüs hizasına kadar devam eden, ventral plakaları ise anüse kadar devam etmeyen, Akdeniz’de dağılım gösteren bir tür.
7742uzun burunlu vatozSivri burun vatoz.
7743uzun gelincik balığıBoyları 80 cm olabilen, Ege ve Akdeniz’de dağılım gösteren, kuyruk yüzgecinde iki koyu benek bulunan bir tür.
7744uzun kuyruklu balıkgillerKemikli balıklardan, vücutları kısa, kuyrukları uzun ve uca doğru sivri, kuyruk yüzgeci bulunmayan, derin ve kayalık denizlerde yaşayan türleri olan bir familya.
7745uzun kuyruklu rinaBenekli kazıkkuyruk.
7746uzun oltaBenlik, başlık, ara başlık ve el oltasından oluşan ve yem takılan biçimlendirilmiş olta.
7747uzun pervane balığıBoyları 80 cm olabilen, Ege Denizi ve Akdeniz’de dağılım gösteren, sırt siyahımsı–mavi, yanlar gri, baş ve karın gümüşümsü renkte ve açık renkli bantlara sahip bir tür.
7748uzun yüzgeçli Peru balığıGüney Amerika’nın kuzey batısında yaşayan, boyları 15 cm olabilen, kavgacı, yıllık bir akvaryum balığı.
7749uzunluk birimiİplik veya halatın bir kilogramının kaç metre olduğunu ifade eden, m/kg olarak gösterilen ölçü birimi.
7750üç bantlı neonBayraklı neon.
7751üç bantlı süs balığıDoğal olarak orta Amazon’da yaşayan, boyları 6 cm olabilen, uzunlamasına üç bant ve koyu kırmızı renkli uzunca bir omuz lekesi bulunan bir akvaryum balığı.
7752üç benekli guramiGök gurami.
7753üç dikenli dikence balığıKemikli balıklardan, dikence balıkları (Gasterosteidae) familyasından 10 cm kadar uzunlukta olabilen, yeşil renkli, birinci sırt yüzgeci yerinde üç diken bulunan, Avrupa ve Anadolu'’nun tatlı ve tuzlu sularında yaşayan bir tür.
7754üç kelimeli adlandırmaBir alt türün üç adla adlandırılması ilkesi.
7755üç köşeli midyeYassı solungaçlılar (Lamellibranchiata) sınıfından, kabuk bağlantısı dişsiz olan, Hazar Denizi ve Karadeniz’den Avrupa denizlerine yayılmış türleri olan bir cins.
7756üç köşeli sandalye sazıToprak altı gövdeleri bulunan ve gövdeleri oldukça güçlü olan, yaprakları kırmızımsı veya mat kahverenkli, üstleri kırmızı noktalı olan bir su üstü bitkisi.
7757üç kuyruk balığıBoyları 100 cm olabilen, Ege Denizi ve Akdeniz’de dağılım gösteren, ön solungaç kapağının kenarları testere biçiminde, kumlu, çamurlu, kayalık zeminler ve yüzen objelerin altında yaşayan semipelajik tür.
7758üç noktalı guramiNoktalı gurami.
7759üç renkli Jamaika sazancığıDoğal olarak Jamaika’da küçük derelerde yaşayan, boyları 6 cm olabilen, vücutları uzamış ve yanlardan hafif basık olan akvaryum balığı, çelik mavisi renkli sazancık.
7760üçgen balığıBoyları 20 cm olabilen, vücudu kahverengi veya bronz renginde, sırt yüzgecinin ucunda siyah leke bulunan, kayalık zeminler ve mağaralarda yaşayan demersal bir tür.
7761üçlükTrol ağlarında makaradan vince kadar uzanan ve genellikle üç kat kurşun yakadan oluşan toplayıcı halatlar.
7762ülserDeri veya mukoza üzerinde gelişerek altındaki dokuları da etkileyen açık yara, ulkus.
7763ülser hastalığıBazı balık türlerinde, özellikle alabalık ve sazanlarda Haemophilus piscium’un neden olduğu, vücut yüzeyinde yüzeysel ülserlerin oluşmasıyla karakterize spontan bakteriyel bir enfeksiyon.
7764üratÜrik asit tuzu.
7765üreAzotlu besinlerin vücutta yanmasıyla oluşan, erimiş durumda dışarı atılan azotlu madde.
7766üreazÜrenin, amonyak ve karbondioksite parçalanmasını sağlayan enzim.
7767üremeÇoğalma.
7768üreme dönemiYumurtlamanın olduğu belirli zaman aralığı, yumurtlama dönemi.
7769üreme göçüÇoğalmak amacıyla, yumurtlamaya uygun alanlara gitme*, yumurtlama göçü.
7770üreme kanalıÜreme organlarının dışarı uzanan kanallarından her biri, gonudukt.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir