Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
7921yapay döllemeBalık kültüründe dişi balıktan yumurta, erkekten sperma alınarak dışarıda insan eli altında yapılan dölleme biçimi.
7922yapay olta yemiFabrikasyon, rafinerasyon gibi yöntemlerle işlenip balık avı için kullanıma hazır halde sunulan cansız organik yemler.
7923yapay yemTüy ve iplikten yapılan sinekler, bir veya daha çok uçlu iğneyle donatılmış yumuşak plastik yemler, muhtelif kaşıklar, döner kanatlı yemler, çeşitli biçimlerde ve renkte yemler.
7924yapay yumurtlama alanıBalıkların yumurtlaması için suda bilinçli olarak oluşturulan uygun zemin.
7925yapışkan balığıKemikli balıklardan, yapışkan balığıgiller (Echeneidae) familyasından, 90 cm kadar uzunlukta olabilen, başındaki tutunma vantuzuyla büyük balıklara ve gemilere tutunarak dolaşan bir tür.
7926yapışkan balığıgillerKemikli balıklardan, başın üzerine yerleşmiş bir tutunma vantuzuyla büyük balıklara ve gemilere tutunarak dolaşan, tropik ve sıcak denizlerde yaşayan bir familya.
7927yapışkan diskBazı balık türlerinde dorsal yüzgeç veya karın yüzgecin modifikasyonuyla oluşmuş, değişik yüzeylere yapışmak için kullanılan bir organ.Çeşitli malzemelere ve canlılara tutunmak için kullanılan disk biçimindeki yapı.
7928yapışkan yumurtalarKabuklarında yumurtanın suya temas etmesiyle aktif duruma geçen yapışkan tabakası bulunan yumurtalar.
7929yaprak ayaklılarKabuklular (Crutacea) sınıfından büyüklükleri 10cm kadar olabilen, çoğu renksiz ve şeffaf olan, genellikle vücutları menteşeli olmayan iki parçalı bir karapaks ile örtülü olan bir takım.
7930yaprak balığıTropikal ve Güney Amerika orijinli, boyları 10 cm olabilen, renkleri kahverengiden altın sarısı renge kadar değişebilen, ince yaprak biçiminde bir akvaryum balığı.
7931yaprak buzSoğutulmuş yuvarlak, pürüzsüz bir yüzeyde ince tabakalar halinde suyun dondurulmasıyla elde edilen 2-3 mm kalınlıktaki buz.
7932yaprak yemBalık avlamada yem olarak kullanılan izmarit ve istavrit gibi küçük balıklardan hazırlanan fileto biçimindeki yem.
7933yara iziYara yeri iyileştikten sonra kalan bağ dokusu, kabuk tabakası, nedbe, skatriks, skar.
7934yararlanma oranıAvlanma oranı.
7935yarda91,44 cm’lik İngiliz uzunluk ölçü birimi.
7936yardımcı solunum organıBazı balıklarda birinci solungaç kemerinin epibranşiyalının vaskülarizel genişlemesiyle biçimlenen ve atmosferik solunum için kullanılan bir organ.
7937yarı asalaklıkBesinin bir kısmını konaktan bir kısmını da fotosentez yaparak sağlayan parazitlik biçimi, yarı parazitlik.
7938yarı demersalHemipelajik.
7939yarı diadromAcı suda, delta alanlarında yaşayıp yalnız yumurtlamak için tatlı suya giren balıklar.
7940yarı entansif balık yetiştiriciliğiDoğal ortamdaki besin miktarının sağlayacağından daha fazla ürün elde etmek için doğal ortamın gübrelenmesi veya tamamlayıcı yemlemeye dayalı balık yetiştiriciliği.
7941yarı geçirgen zarKısmen geçirgen olup, özellikle küçük moleküllerin veya iyonların geçişine izin veren fakat büyük moleküllerin geçişini engelleyen zar.
7942yarı kontrollü döl alımıDoğal ortamdaki su ürünlerinin yumurtalarına ve yumurtlamasına müdahale edilmeyen fakat yumurtlama yerlerine müdahale edilerek yapılan döl alımı.
7943yarı parazitlikYarı asalaklık.
7944yarı pelajikHemipelajik.
7945yarı solungaçYarım solungaç.
7946yarı temel aminoasitVücut tarafından yeterli düzeyde sentezlenemeyen ve dışarıdan yemlerle alınması gerekli olan sistin ve tirosin gibi aminoasitler.
7947yarı yaş yemYaş veya yarı yaş yem maddeleriyle kuru yem maddelerinin karıştırılmasıyla veya kuru yem maddelerinin suyla karıştırılmasıyla elde edilen, yapısında %18-45 oranında su içeren yemler.
7948yarım çizgili neonDoğal olarak orta ve aşağı Amazon’da yaşayan, boyları 20 cm olabilen, vücudun ortasında koyu siyah ve yuvarlak bir leke bulunan akvaryum balığı.
7949yarım kanatlılarEklem bacaklı hayvanlardan, gerçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt şubesinin, böcekler (Insecta) sınıfının, çoğu karada bazısı suda yaşayan bir takımı.
7950yarım solungaçSadece bir yanında solungaç iplikleri bulunan solungaç, yarı solungaç.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir