Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
1411blastosistMemelilerde döllenmiş yumurtanın peş peşe bölünerek uterus boşluğuna ulaştıktan sonraki ilk farklılaşmış durum olup dışta hücrelerden oluşmuş bir kılıfla (trofoblast) gelişmenin ileri evrelerinde embriyoyu meydana getirecek olan küçük bir hücre kitlesi.
1412blastosölEmbriyonun erken evresinde, dış tabakadaki hücrelerin içeriye doğru bir girinti yapması sonucu oluşan, ilk vücut boşluğu, birinci karın boşluğu.
1413blastosporMaya mantarlarında görülen ve tomurcuklanmayla oluşan spor.
1414blastulaBütün çok hücreli hayvanlarda embriyo gelişmesi sırasında görülen, bir sıra hücre tabakasından oluşan, içi sıvıyla dolu bir top biçiminde olan, segmentasyon sırasında morula evresinden hemen sonra meydana gelen, bazen sillerle de çevrili olabilen bir evre.
1415blefaroplastDip taneciği.
1416BlenniidaeHorozbinagiller.
1417Blennius ocellarisBenekli horozbina.
1418Blicca björknaBeyaz çapak balığı.
1419bocilikGırgır ağlarında balıkların toplanıp sıkıştırıldığı ve daha kuvvetli materyalden yapılan, torba, çevirme ağlarında balığın toplanıp gemiye alınan, tor ağına göre daha küçük gözlü olan ağ kısmı.
1420bocurgatKüçük tekneleri karaya çekmek veya gemilerde halat ve demir viralarında kullanılan dik ırgat.
1421BODBiyolojik oksijen ihtiyacı.
1422bodur çapakBeyaz çapak balığı.
1423boğazİki denizi veya bir denizle okyanusu birbirine bağlayan dar geçitler.
1424BOİ5Biyolojik oksijen ihtiyacı.
1425bollukGözlem veya örnekleme alanında bulunan bir türe ait bireylerin sayısal durumu, abundans.
1426bom direğiGırgır teknesinde ağ makarasını taşıyan esas ve yardımcı direkler.
1427bombajKonserve içeriğinin iç basıncı nedeniyle konserve kutularında, bakteriyel, kimyasal ve fiziksel yollarla meydana gelen şişme ve kabarmalar, ürünün ambalajının şişmesi.
1428Boops boopsKüpes.
1429borazan hayvanıBir hücrelilerin (Protozoa), kirpikliler (Ciliata) sınıfının, çember kirpikliler (Spirotricha) takımından, vücutları huni biçiminde, huninin geniş kısmı ağız alanına karşılık gelen, ağız alanının çevresi ve bütün yüzeyi kirpiklerle kaplı olan, besin alma sırasında kendini bir yere bağlayan bir cins.
1430bordaGeminin veya kayığın yanı.
1431BorreliaSpiroket ailesinden olan, gram negatif ve düzensiz geniş spirallere sahip bakteri cinsi.
1432boru balığıBoyları 33 cm olabilen, Ege Denizi ve Akdeniz’de dağılım gösteren, vücudu yanlardan basık ve burnu boru biçiminde uzamış, kumlu ve çamurlu zeminlerde yaşayan demersal bir tür, çulluk balığı.
1433borularla avcılıkBalıkların saklanma ve korunma içgüdülerinden yararlanılarak, genellikle bambu ağaçlarının veya demir boruların bir veya daha fazlası birbirine bağlanarak ve borunun bir tarafı kapatılarak yemli ve yemsiz olarak sığ sularda kullanılan sığınma kapanları.
1434boşaltı bezi1. Bazı nematodların vücut boşluğunu drene etmek için sahip oldukları çift bezler ve lateral kordlar içerisindeki kanallar biçimindeki H hücre sistemi. 2. Krustaselerde antenlerin kökünde ve/veya bacağın ilk segmentlerinde bulunan benzer boşaltı sistemleri.
1435boşaltımSindirilemeyen maddelerle, metabolizma atıklarının anüs, idrar kanalı, solungaçlar ve deri gibi çeşitli yollarla katı, sıvı ve gaz formlarında atılması olayı.
1436boşaltım kanalıBoşaltım maddelerini dışarı taşıyan kanal, ekskresyon kanalı.
1437boşaltım sistemiOrganizmada boşaltım görevi yapmak üzere bir araya gelmiş organlar topluluğu, ekskresyon sistemi.
1438boşburunKemikli balıklardan, uzun kuyruklu balıkgiller (Macruridae) familyasından, Akdeniz’in derinlerinde yaşayan bir tür.
1439botanikBiyolojinin bitkileri inceleyen bir alt dalı.
1440BothriocephalusOlgunları balıkların bağırsaklarında, proserkoitleri kopepodlarda bulunan bir sestot cinsi.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir