Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
1518büyük ağızlıgillerKemikli balıklardan, pulları olmayan, ağızları ve gözleri büyük, çenelerinde dişler bulunan, uzun veya kısa boylu, genellikle göğüs yüzgeci olmayan bir familya.
1519büyük beyaz köpek balığıCanavar köpek balığı.
1520büyük camgözBoyları 10 m olabilen, Ege Denizi ve Akdeniz’de dağılım gösteren, yavaş hareket eden epipelajik bir köpek balığı.
1521büyük granüler lenfosit, LGLDoğal öldürücü hücreler gibi işlev gören, stoplazmik granüller içeren büyük lenfositler.
1522büyük kanatlılarÇamur sinekleri.
1523büyük karidesKabuklular (Crustacea) sınıfından 20 cm kadar uzunlukta olabilen, Akdeniz’de bol bulunan ve yenen bir eklem bacaklı türü.
1524büyük kaya balığıBoyları 27 cm olabilen, vücudunda irili ufaklı pek çok açık ve koyu benek bulunan, kayalık zeminlerde yaşayan, tüm denizlerimizde bulunan demersal bir tür.
1525büyük kedi balığıBüyük lekeli köpek balığı.
1526büyük kum yılan balığıKemikli balıklardan, kum balığıgiller (Ammodytidae) familyasından, 30 cm kadar uzunlukta olabilen, yeşilimsi renkte, ağzının üzerinde siyah bir lekesi bulunan, kuzey yarım kürede ve sürüler hâlinde yaşayan bir tür.
1527büyük lekeli alabalıkKemikli balıklardan, alabalıkgiller (Salmonidae) familyasından, 30 cm kadar uzunlukta olabilen, özellikle hızlı akan temiz ve bol oksijenli soğuk dağ sularını tercih eden sedenter karakterli bir form, dağ alabalığı, Avrupa alabalığı, Anadolu alabalığı.
1528büyük lekeli köpek balığıKöpek balıklarından, kedibalığıgiller (Scyliorhinidae) familyasından, boyu 150 cm olabilen, vücutta açık renk üzerinde büyük kahverengi benekler bulunan, Avrupa ve ülkemiz denizlerinde yaşayan bir tür.
1529büyük mavi köpek balığıKöpek balıklarından, gri köpek balıkları (Carcharhinidae) familyasından, pektoral ve pelvik yüzgeçleriyle gözleri mavi, boyu 4 m olabilen, vücudu koyu mavi olan, tüm denizlerde yaygın olan bir tür, pamuk balığı.
1530büyük sardalyaBoyları 35 cm olabilen, solungaç kapağının üst kenarında koyu leke bulunan bir tür.
1501bulaşıcıDoğrudan veya temas yoluyla bulaşan, kontajiyöz.
1502bulaşmaYabancı madde etkisiyle kirlenme veya saflığını kaybetme, enfekte olma, kontaminasyon.
1503bulbus1. Ampül biçimindeki herhangi bir yapı. 2. Erkek üretrasının bir kısmı.
1504bulutsu katmanKanın santrifuj edilmesiyle eritrosit katmanı ve plazma arasında kalan lökosit katmanı.
1505buoyansBatmazlık.
1506burgataİnç.
1507burunlu tekirGüzel yüzgeçli tekir.
1508ButomusHasırsazları.
1509Butomus umbellatusÇiçekli hasırsazı.
1510buzSuyun katı biçimi.
1511buz fokuYüzgeç ayaklılar (Pinnipedia) takımının, fokgiller (Phocidae) familyasından boyları 150 cm olabilen, yavrularını kar ile buzdan oluşmuş mağaralarda doğuran, Kuzey Kutbu civarındaki ülkelerin kıyılarında ve göllerinde yaşayan bir tür.buz örtüsü
1512buzla kaplamaDondurulmuş ürünün çoğunlukla bir kez, nadiren birkaç kez 10-20 sn süreyle soğuk suya daldırılması veya üzerine soğuk su püskürtülmesiyle yapılan, ince buz tabakasıyla kaplama işlemi.
1513buzulKarasal kökenli, hareketli buz kütleleri.
1514bükülü ağ ipliğiİki veya daha fazla ağ ipliğinin bir araya getirilerek bir veya iki kez daha bükülmesiyle elde edilen ağ ipliği.
1515bütil hidroksi anizolBütillendirilmiş hidroksi anizol
1516bütillendirilmiş hidroksi anizolGıdalarda meydana gelen oksidasyon nedeniyle oluşan acılaşmayı önlemek için kullanılan fenolik yapıda antioksidan katkı maddesi, bütil hidroksi anizol, BHA.
1517bütillendirilmiş hidroksi toluenGıdalarda meydana gelen oksidasyon nedeniyle oluşan renk, tat ve koku değişikliklerini önlemek için kullanılan fenolik yapıda antioksidan katkı maddesi, BHT.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir