Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
1891çulluk balıklarıKemikli balıklardan, geri kemikli omuzlular (Catosteomi) alt takımından, vücutları tıknaz, ön kısımları zırhlı, ağızları hortum gibi uzamış türleri olan bir familya.
1892çürükçülÖlmüş veya kokuşmuş organik maddeler üzerinde yaşayan organizma, saprozoik.
1893çürükçül beslenenÖlmüş veya kokmuş organik maddeler üzerinde yaşayan ve bunlar üzerinden beslenen organizma, saprofit, saprotrof, saprofaj.
1894çürümeOrganik bir maddenin bakteriler veya çeşitli çevresel etkenler nedeniyle pis kokulu ürünlere dönüşmek üzere normal yapısını kaybetmesi, kokuşma, pütrefaksiyon.
1895çütre balığıKemikli balıklardan, çütre balıkları (Balistidae) familyasından, boyları 50 cm olabilen, denizlerimizde ve Atlantik Okyanusu’nda yaşayan, yüzgeçlerinde soluk mavi çizgiler ve benekler bulunabilen bir tür.
1896çütre balıklarıKemikli balıklardan, dört dişliler (Tetraodontiformes) takımından, vücutları yandan basık ve yüksek, üzeri küçük pullarla örtülü türlere sahip bir familya.
1897D değeriDesimal azalma süresi, mikroorganizmanın veya sporların %90’ını öldürmek için gerekli olan süre.
1898D vitaminiGenelde balık karaciğerinde, yumurta sarısında ve sütte bulunan, normal diş ve kemik gelişimi için gerekli olan, mor ötesi ışınlara maruz kalan deride öncü maddelerden oluşan, D2 Vitamini (ergokalsiferol), D3 Vitamini (kolekalsiferol) ve D4 Vitamini (dihidrotakisterol) gibi tipleri bulunan ve yağda çözünen bir vitamin.
1899D-aminoasitBakteri hücre duvarlarının polipeptidlerinde bulunan, proteinlerde bulunmayan aminoasit.
1900DactylogyrusBalıkların solungaçlarında yaşayan, arka ucunda tutunmaya yarayan karakteristik çengelleri olan monogenetik bir trematot cinsi.
1901Dactylopterus volitansUçan kırlangıç.
1902dADPAdenozin difosfat.
1903dağ alabalığıBüyük lekeli alabalık.
1904dağılan fazKolloit sistemde, bir maddenin parçacıklarının bir ortam içinde süspansiyon biçiminde bulunması.
1905dağıtıcı fazKolloit sistemde, bir maddenin parçacıklarının süspansiyon biçiminde dağılmasını sağlayan ortam.
1906DaktilojirozMonogenea sınıfından Dactylogyrus cinsi parazitlerin sazanların solungaç filamentlerinde ciddi tahribatlara neden olduğu hastalık.
1907dalŞube.
1908dalakOmurgalı hayvanlarda lenfositlerin farklılaştığı ve alyuvarların parçalandığı, kan damarlarının bol olduğu lenfoid organlardan biri.
1909dalarak avcılıkDalgıç elbisesi giyerek veya giymeden su ortamlarından su ürünlerinin toplanması veya avlanması biçimi, şinorkel, tüp, nargile usulü dalma.
1910Dalatias lichaDikensiz köpek balığı.
1911dalgalı vatozBoyları 100 cm olabilen, Ege Denizi ve Akdeniz’de dağılım gösteren, derinliği 50–200 m arasında değişen, kumlu ve çamurlu zeminlerde yaşayan demersal bir tür.
1912dallanmış ışınUca doğru iki veya fazla dallanma gösteren yumuşak ve segmentli ışın.
1913dallıbacaklılarDenizlerde yaşayan, basit iki parçalı kabukları olan, boyları 10cm olabilen bir şube.
1914daltonKimyasal maddelerin molekül ağırlığını belirtmek için kullanılan bir hidrojen atomunun ağırlığına eşit ağırlık birimi (1,66 x 10-24 g).
1915dalyanDeniz, göl ve ırmakların kıyılarına yakın yerlerinde ağ ve kazıklarla oluşturulan balık avlama yeri.
1916dalyan nöbetçisiDalyan direkleri üzerinde gözcülük yapan kişi.
1917dalyan yeriBir veya daha fazla sayıda, sabit veya geçici dalyan kurmaya elverişli istihsal alanları.
1918damar sistemi1. Hayvanlarda kan ve lenf sıvısının taşındığı sistem. 2. Ksilem ve floemden oluşan bitki dokularında, ksilem tarafından su ve suda erimiş maddelerin, floem tarafından fotosentez ürünlerinin taşınmasını sağlayan sistem, iletim sistemi, vasküler sistem.
1919damıtık suDistilasyon işlemiyle buhardan yoğunlaştırılarak elde edilmiş saflaştırılmış su, distile su.
1920damıtmaBir sıvının gaz veya buhar biçimine gelene kadar ısıtılıp oluşan gazın veya buharın tekrar soğutularak yeniden sıvı durumuna getirilerek toplanması, distilasyon, saflaştırma.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir