Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
2071desmoplaziOransız miktarda bağ dokusu oluşumu.
2072destek dokusuHayvanların vücudunda destek görevi gören kemik ve kıkırdak dokuları.
2073destek hücreleriBazı organlarda duyu hücrelerinin yanında bulunan ve ardarda destek teşkil eden hücreler.
2074detritivorDetritus üzerinden beslenen canlı, detritofaj.
2075detritofajDetritivor.
2076detritusOrganik kırıntı.
2077Deuterostomiaİkincil ağızlılar
2078dev at kuyruğuGövdeleri iki tip olup kısır gövdeleri 2 m’ ye kadar labilen, dik yapılı, yeşilimsi ve beyaz renkli bir su bitkisi.
2079dev guramiDoğal olarak Malezya, Çin, Java ve Doğu Hindistan bölgelerinde yayılış gösteren, boyları 70 cm olabilen bir akvaryum balığı.
2080dev hücreler1. Halkalı solucanlarda (Annelida) bulunan büyük sinir tellerini oluşturan hücreler. 2. Hücreler arası zarların erimesi sonucu oluşan, büyük ve çok çekirdekli hücre.
2081dev köpek balığıgillerKöpek balıklarından, iri boylu, solungaç yarıkları uzun olan türleri içine alan bir familya, dikburungiller, canavar köpek balıkları.
2082dev kromozomlarİki kanatlıların (Diptera) larvalarının tükürük bezi, yağ dokusu, trake gibi kısımlarında görülen politen kromozomlarıyla çeşitli canlıların oositlerinde görülen tüp fırçası kromozomları.
2083dev kulağıKarından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, önden solungaçlılar (Prosobranchia) takımından, kabuğu kıvrık ve yaylı, ucu sivri, kabuk ağzının dış kenarı geniş, inci meydana getiren bir yumuşakça türü.
2084dev zebra balığıHindistan ve Seylan orijinli, 15 cm olabilen, hareketli ve suyun üst kısımlarında gezmekten hoşlanan bir akvaryum balığı, malabar tekirciği.
2085devamlı lifGenellikle lif kalınlığı 0,05 mm’den daha ince olan ve sonsuz uzunlukta olan bükümlü ve bükümsüz, pürüzsüz ve parlak yapılı sentetik lifler.
2086deve balığıİskender balığı.
2087devirKendine özgü bir özellik taşıyan bir zaman parçası, periyot, dönem.
2088dezenfeksiyonPatojen mikroorganizmaların fiziksel veya kimyasal yollarla yok edilmesi, mikropların öldürülmesi, mikropsuz duruma getirme ve virüslerin inaktivasyonu.
2089dezenfektanCansız objeler üzerindeki mikroorganizmaları öldürmek için kullanılan kimyasal madde, patojenik etkenleri öldürücü etki yapan madde, hastalık etkenlerini yok edici.
2090dezenfektörDezenfektan maddelerin uygulanmasında kullanılan araç.
2091dezenfestasyonEnfestasyona neden olan böcek veya hayvansal asalakları öldürme.
2092DHADokozahekzaenoyik asit.
2093dış asalakKonağın üzerinde yaşayan ve çoğunlukla kan emme alışkanlığı olan asalak, eksternal parazit, ektoparazit, dışparazit.
2094dış asalaklıkKonağın vücudunun dış tarafında asalak olarak yaşama durumu, dış parazitlik, eksternal parazitlik, ektoparazitlik.
2095dış deri1. Çok hücreli hayvanlarda vücudun dış yüzeyini örten tabaka. 2. Sinir sistemi ve duyu organlarını meydana getiren embriyonun en dış tabakası, ektoderm, ektoblast, epiblast.
2096dış döllenmeErkek ve dişi eşey hücrelerinin vücut dışında birleşmesi olayı, eksternal fertilizasyon.
2097dış filtreMotoru ve haznesi akvaryumun dışında olan ve bir çift hortum yardımıyla suyu alıp temizleyen filtre.
2098dış iskeletBazı süngerlerde, eklem bacaklılarda epidermis üzerine salgılanan sert destek dokusu, ekzoiskelet.
2099dış parazitlikDış asalaklık.
2100dış plazmaBir hücre içerisindeki sitoplazmanın farklılaşmış dış katı, ektoplazma.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir