Su Ürünleri - XML


IDTerimAçıklama
2131dikenli su perisiİki evcikli, boyları 50 cm veva daha uzun olabilen, yaprakları dikensi-dişli olan su bitkisi.
2132dikenli uyuşturan balığıVatoz balıklarından, dikenli uyuşturan balığıgiller (Dasyatidae) familyasından, 2,5 m kadar uzunluğunda, 1,5 m kadar eninde olabilen, koyu renkli, bütün kuzey denizlerinde ve Akdeniz’de yaşayan yaygın bir tür.
2133dikenli uyuşturan balığıgillerVatoz balıklarından, enleri boylarından geniş, kuyrukları kamçı biçiminde, sırt yüzgeçleri olmayan, sırtında zehir dikenleri bulunan, kuma gömülebilen türlere sahip bir familya.
2134dikenli yılan balığıKemikli balıklardan, dikenli yılan balıkları (Mastacembelidae) familyasından, boyları 1 m olabilen, genellikle kumlar içerisine gömülerek veya bitkiler arasına saklanarak yaşayan eti çok lezzetli bir tür, Fırat yılan balığı.
2135dikenli yılan balıklarıKemikli balıklardan, vücutları yılan biçiminde, Asya ve Afrika’da tatlı ve acı sularda, Anadolu’nun ise doğu ve güneydoğu bölgelerinde yayılış gösteren bir familya.
2136dikenli yumuşakçalarYumuşakçalar (Mollusca) şubesinden, boyları 3,5 cm olabilen, başları belirsiz, mantoları dikenli bir kütikula ile örtülü, denizlerde yaşayan bir sınıf.
2137dikenli yüzgeçlilerKemikli balıklardan, gerçek kemikli balıklar (Teleostei) üst takımından, yüzme keselerinin ağzı kapalı, sırt ve anüs yüzgeç ışınları dikenleşmiş, hem yumuşak hem de kemiksi ışınları bulunan bir grup.
2138dikensi başlı kurt hastalığıAkantosefal sınıfı asalakların neden olduğu hastalık, akantosefaloz.
2139dikensi başlı kurtlarİnsan ve birçok omurgalı hayvanın bağırsaklarında parazit olarak yerleşen, baş kısmında tutunmaya yarayan dikenimsi uzantılara sahip kıl biçiminde ince uzun kurtları kapsayan sınıf, akantosefal.
2140dikensiz köpek balığıKöpek balıklarından, camgözgiller (Squalidae) familyasından, beş çift solungaç yarığı bulunan, boyu 180 cm olabilen, dünyanın tüm denizlerinde yaygın olan bir tür, küt burunlu köpek balığı.
2141dikensiz tilki kuyruğuGövdesi 25 cm uzunluğunda olabilen, açık yeşil renkli yaprakları 3-4 kez ikili çatallanmış, yumuşak, bir su bitkisi.
2142diklamideikBir çiçekte kaliks ve korolla farklılaşmasının bulunması.
2143diklinErkek üreme organlarının (andrekeum) ve dişi üreme organlarının (ginekeum) ayrı çiçekler üzerinde bulunması durumu.
2144dikotiledonÇift çenekliler.
2145diktiyozomBitki hücrelerindeki Golgi kompleksine verilen özel ad.
2146dil balığıKemikli balıklardan, dil balıkları (Soleidae) familyasından, 50 cm kadar uzunlukta olabilen, üstü küçük pullarla örtülü, kuzey denizlerinde ve Türkiye sularında yaşayan bir tür.
2147dil kemiğiŞakak kemiğine asılmış olan yay biçiminde bir kemik. hiyoit kemiği.
2148dil yayıBalıklarda solungaç yaylarının en önde olanı, hiyoit yayı.
2149dilasyonDilatasyon.
2150dilatasyonİçi boş organların genişlemesi, dilasyon.
2151dilüsyonBir maddenin hava veya su içerisindeki konsantrasyonunun azaltılması.
2152dimetilaminEnzimlerin aktivitesiyle balık kasındaki trimetilamin oksitten meydana gelen aminli bir bileşik.
2153dimiktik göllerSonbahar ve ilkbaharda sıcaklık tabakalaşması gösteren göller.
2154dimorfBir canlının iki farklı formunun bulunması.
2155dimorfizmBirbirinden farklı iki biçim gösterme veya iki biçimde bulunabilme niteliği, iki biçimlilik.
2156Diodon hystrixKirpi balığı.
2157DiodontidaeKirpi balığıgiller.
2158dioikDişi ve erkek çiçeklerin ayrı ayrı bitkiler üzerinde bulunması durumu, iki evcikli.
2159dip balıkçılığıDipte veya diple bağlantılı yaşayan su ürünlerinin avlanması.
2160dip galsama ağıBatma gücü yüzme gücünden fazla olan, dip su ürünlerinin avlanması için deniz dibine kurulan çapa veya ağırlıklarla iki ucundan dibe sabitleştirilen, şamandıralar yardımıyla yeri işaretlenebilen ve istavrit ağı, palamut ağı, sardalya ağı vb. avladığı balıklara göre ad verilen galsama ağları.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir