Atletizm - XML


IDTerimAçıklama
91koşakBir dönülük yarışlarda (400 m.) ya da kimi yarışların ilk dönüsünde her koşucu için beşer santimlik ak çizgilerle birbirinden ayrılmış, 1.22 cm. - 1.25 cm. genişliğindeki koşu yolu koşaklarından her biri.
92koşuÖzel ya da doğal yerlerde, belli bir uzaklığa koşarak en kısa sürede ulaşmak için yapılan yarış türü.
93koşu yeriKır koşularında, atletlerin izlemek zorunda oldukları imlerle belirlenmiş yarış yolu.
94koşu yeri yönetmeniKır koşularında, koşu yeri ile yazman yargıcılarının denetiminden sorumlu yönetmen.
95koşu yoluÜstü taş, kum, kömür tozu, kiremit kırığı gibi bir karışımla ya da yapay bir özdekle (tartan gibi) sıkılaştırılıp koşular için özel olarak yapılmış 6-8 koşaklı yol.
96koşu yolu kıyısıKoşu yolunun çimento, tahta ya da uygun herhangi bir özdekten yapılmış 5 cm. yüksekliğinde, 5 cm. genişlikteki iç kıyısı.
97koşucuKoşu dalındaki yarışlara katılan atlet.
98macun göstergeUzun atlamalarda, atlama çizgisine basarak atlayanların ayak izlerini saptamaya yarayan, sıçrama tahtasına sıvanmış macun yüzey. Bu macun yüzey 5 cm. kalınlığında, 10 cm. genişliğindedir.
99maden başCiritin koni, biçiminde madensel ucu.
100maden kapaklarDiskin ağırlık düzenlemesini yapmak için kullanılan maden plaka.
101maratonbk. maraton koşusu.
102maraton koşusuYumuşak yollar dışındaki ana yollar üzerinde yarışılan 42.195.5 m. lik en uzun yol koşusu.
103olimpiyatbk. olimpiyat oyunları.
104olimpiyat oyunlarıHer dört yılda bir kez, her biri başka bir ülkede yapılmak üzere Uluslararası Olimpiyat Kurulunca düzenlenen uluslararası spor yarışları ile şenlikleri.
105onlu yarışHer birine katılma koşulu ile on ayrı atletizm dalında düzenlenen erkekler arası birleşik yarış. Şu sıralamaya göre yapılır: Birinci gün: 100 m. koşu, uzun atlama, gülle atma, yüksek atlama, 400 m. koşu. İkinci gün: 110 m. engelli koşu, disk atma, sırıkla
106saplama kutusuSırıkla atlamada, yarışçıların sıçrayıp havalanmak için sırıklarını sapladıkları maden ya da tahtadan yapılmış yamuk kutu.
107seçme-elemeyarışlarıTek bir yarışla sonuçlanamayacak denli çok atletin katıldığı yarışlarda, bir sonraki elemeye ya da sonlamaya girecekleri saptamak amacıyla yapılan yarış.
108serinleme durağıMaraton yarışlarında, yeme-içme durakları arasında bulunan, koşucuların su içtikleri, terlerini sildirdikleri konaklardan her biri.
109sıçramaGelişme koşusundan hız alarak, ayağın itme gücüyle vücudu yerden koparıp uzağa ya da havaya fırlatma.
110sıçrama tahtasıUzun atlamalarda, yarışçılara daha iyi sıçrama olanağı veren 122 cm. x 20 cm. x 10 cm. boyutlarında, önü macun göstergeli aka boyanmış tahta.
111sıralayıcıKır koşularında, varış çizgisini geçen atletlere varış sırasına göre sayı veren yargıcı.
112sırıkSırıkla atlamada kullanılan kamış, kauçuk, metal vb. yapılmış uzun esnek çubuk.
113sırıkla atlama1. Belli bir yüksekliğe konmuş çıtayı sırıkla havalanıp aşma. 2. Bu yolla en yükseği aşmak için yarışılan atletizm dalı.
114sırt atlayışıÇıtayı, sırt altına alarak aşma temeline dayanan yaygın bir yüksek atlama biçimi.
115son yarışBirinciyi belli eden, herhangi bir daldaki yarışmayı sonuçlandıran yarış.
116sonaşamAtletizmin herhangi bir dalında, yönetmeliğe uygun olarak o zamana değin elde edilmiş derecelerin en üstünü ya da eşiti.
117sonaşamcıAtletizm yarışlarında sonaşam elde eden sporcu.
118sonaşamlamakEski sonaşamı yenilemek ya da aşıp yeni bir sonaşam elde etmek.
119sonuç yazmanıHer yarışın sonucunu, bitiriş sıralarını, süre, yükseklik, uzaklıklara ilişkin bilgileri yazıya geçiren görevli.
120su hendeğiHendekli engel koşuları için düzenlenmiş çitli engelin önünde bulunan, içi su dolu çukur. Bu hendeğin 3. 66 m x 2. 50 m. ölçülerinde olan tabanı 30 mm. kalınlığında yumuşak şilte ile örtülüdür. 70 cm. olarak başlayan derinliği koşu yönüne doğru azalır.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir