Biyoloji - XML


IDTerimAçıklama
451alarm feromonuBir hayvan tarafından çok az miktarda salgılanan ve o hayvan türünün diğer bireyleri arasında tehlike ve korku cevabı uyandıran kimyasal madde.
452alarm maddeleriKarıncalarda olduğu gibi bazı böceklerin rahatsız edildikleri zaman türün diğer fertlerine tehlikeyi haber vermek için çevreye saldıkları maddeler.
453Alauda arvensisbk. tarla kuşu
454Alaudidaebk. tarla kuşugiller
455alaycı kuşÖtücü kuşlar (Passeriformes) takımının, alaycı kuşgiller (Mimidae) familyasından, tüyleri kül renginde olan bir tür.
456alaycı kuşgillerKuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, öz ötücüler (Oscines) üst familyasından, Amerika' da yaşayan, uzun gagalı kuşları içine alan bir familya.
457albaş ağaçkakanbk. ortanca ağaçkakan
458albatrosKuşlar (Aves) sınıfının, fıtına kuşları (Procellariiformes) takımından, okyanuslarda toplu hâlde yaşayan, sadece kuluçka zamanı karaya çıkan, en geniş kanat açıklığına sahip tür.
459albinizmbk. akşınlık
460albino1. Doğuştan deri, saç ve gözlerde renk maddesi (pigment) bulunmayan kişi. Deri çok beyaz, saçlar beyaza yakın açık sarı, gözler ise, kırmızı göz bebeği çevresinde mavi ya da pembe renkli irisli olur. 2. Bitkilerde kromoplast eksikliği.
461albuminYumurta akı, süt ve kan serumunda bulunan, ısıtılınca pıhtılaşan, suda çözünebilen basit bir protein.
462Alburnus alburnusbk. inci balığı
463Alburnus escherichibk. tatlı su sardalyesi
464Alca tordabk. ustura gagalı kuş
465Alcedinidaebk. yalıçapkınıgiller
466Alcedo atthisbk. yalıçapkını
467Alces alcesbk. Avrupa musu
468Alces americanabk. mus
469Alces gigasbk. büyük mus
470Alchemillabk. arslanpençesi
471Alcidaebk. dalıcı martıgiller
472aldehit fuksinBazik fuksin ve aldehitle birlikte, pankreasın beta hücreleri, elâstin, sülfatlı müsinler gibi sülfür içeren bileşiklerin boyanmasını sağlayan madde.
473aldehit grubu#NAME?
474aldolazGlikoliz sırasında früktoz-1-6- difosfatın iki molekül gliseraldehit -3-fosfata parçalanmasını katalizleyen enzim.
475aldosteronBöbrek üstü bezinin korteks bölgesinden salgılanan, böbrekten potasyumun çıkarılması ve sodyumun geri emilmesi üzerinde etkili olan, vücuttaki mineral ve tuz dengesini ayarlayan bir steroit hormon.
476aldozAldehit kapsayan herhangi bir monosakkarit.
477Alectoris graecabk. kaya kekliği
478alelHer biri, bir karakterin farklı şekilde belirmesine sebep olan, tek bir gen lokusunun iki veya daha fazla sayıda olabilen alternatif şekilleri.
479alel genBir genin iki veya daha fazla alternatif formlarından biri.
480alellerin ayrışımı ilkesiEşey hücrelerinin oluşumu sırasında bir genin alellerinin birbirinden ayrılarak meydana gelen eşey hücrelerinin yarısında bu alellerden birinin, öbür yarısının ise diğerinin bulunması.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir