Biyoloji - XML


IDTerimAçıklama
61Acettusbk. asellus
62Achilleabk. civanperçemi
63acı baklabk. domuz baklası
64acı balıkKemikli balıklar (Teleostei) takımının, sazangiller (Cyprinidae) familyasından, 8-10 cm kadar uzunlukta, dişisi yumurtalarını yumurtlama borusu aracılığıyla bazı midye türlerinin arasına bırakan, erkeği spermlerini bunların yanına bırakan, bir ay sonra ya
65acı çiğdemZambakgiller (Liliaceae) familyasından beyaz ya da pembe çiçekli, yapraklı ya da yapraksız, yumrulu, otsu, özellikle ilkbahar ya da sonbaharda çiçek açan Colchicum türlerine verilen genel ad. Kar çiçeği, kuzla, katır çiğdemi.
66acı dülekbk. acı kavun
67acı elmabk. acı karpuz
68acı karpuzKabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından, çok yıllık, sürünücü, sarı çiçekli, otsu bir bitki. Acı elma, ebucehil karpuzu.
69acı kavunKabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından, çok yıllık, sarı çiçekli, sonbaharda olgunlaşan meyvelerine dokunulduğunda patlayarak etrafa tohumlarını saçan otsu bir bitki. Cırtlangıç, acı dülek, cırtlak, eşek hıyarı.
70acı mantarRussulaceae familyasından, beyaz veya kirli yeşil şapkalı Lactarius cinsi mantarlara verilen genel ad. Biberlice.
71acı marulPapatyagiller (Compositae) familyasından, sütlü, otsu gövdeli, yaprakları taze hâlde yenebilen, köklerinden dağ sakızı elde edilen, Lactuca cinsinin yabanî türlerine verilen genel ad. Eşek marulu, mikirge.
72acı meyanBaklagiller (Leguminosae) familyasından, çok yıllık, otsu, parçalı yapraklı (pennat), süt beyazı renkli çiçekli, ülkemizde iki türü yetişen, çok yıllık, otsu bitkiler. Meyan, sofora, pagoda.
73acı otBallıbabagiller (Labiatae) familyasından, 10-40 cm kadar boyda, sık ve gri beyaz tüylü, beyaz çiçekli, toprak üstü kısımları kaynatılarak iştah açıcı ve mide ağrılarını giderici olarak kullanılan, çok yıllık, yarı çalımsı, yarı otsu bir bitki. Sancı otu,
74acımıkDipsaraceae familyasından 100 cm kadar boylanabilen, bir yıllık, otsu, tohumları bazı yörelerimizde ezilip un edilerek ekmek hamuruna tat vermek için katılan bir bitki. Belemir.
75Acipenser ruthenusbk. çığa balığı
76Acipenser stellatusbk. Mersin balığı
77Acipenseridaebk. Mersin balığıgiller
78Acipenseriformesbk. Mersin balıkları
79Aclnonyx jubatusbk. çita
80Acoelomatabk. sölomsuzlar
81Acomys cahirinusbk. dikenli sıçan
82ACPbk. asil taşıyıcı protein
83Acraniabk. kafatassızlar
84Acrida bicolorbk. ekin çekirgesi
85Acrocephalus arundinaceusbk. büyük kamışçın
86Acrocephalus melanopogonbk. bıyıklı kamışçın
87Acrocephalus palustrisbk. çalı kamışçını
88Acrocephalus schoenobaenusbk. kındıra kamışçını
89Acrocephalus scirpaceusbk. saz bübülü
90Acrocephaluspaludîcolabk. sarı kamışçın

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir