Biyoloji - XML


IDTerimAçıklama
1231atavizmOrganizmalarda evrimsel gelişim süresince ortadan kalkan bazı özelliklerin tekrar görülmesi at yavruları yeni doğduklarında bazen görülen beş parmaklılık gibi.
1232ATCazbk. aspartat transkarbamilâz
1233Ateles paniscusbk. örümcek maymunu
1234ateş balığıbk. sardalye
1235ateş böceğiBöcekler (Insecta) sınıfının, kın kanatlılar (Coleoptera) takımından, 11-18 mm kadar uzunlukta, karnında ışık çıkaran organları bulunan, dişileri kanatsız ve solucan gibi uzun olan, erkekleri gece uçan, bir eklem bacaklı türü.
1236ateş dikeniGülgiller (Rosaceae) familyasından 3m kadar boylanabilen, dikenli, beyaz çiçekli, küremsi ve kırmızı meyveli, bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen küçük ağaç yapısında bir tür. Tavşan elması.
1237ateş semenderiİki yaşamlılar (Amphibia) sınıfının, kuyruklu iki yaşamlılar (Urodela) takımından, nemli orman ve ağaçlık alanlarda yaşayan, siyah renkli, sarı ve kırmızı benekler içeren bir tür.
1238ateşgözÖtücü kuşlar (Passeriformes) takımının, bağırganlar (Clamatores) üst familyasının, karınca kuşugiller (Formicariidae) familyasından, 18 cm kadar uzunlukta, gözleri koyu kırmızı, Brezilya ormanlarında yaşayan bir tür.
1239Ateuchus sacerbk. pislik böceği
1240atgillerMemeliler (Mammalia) sınıfının, toynaklılar (Ungulata) üst takımının, tek parmaklılar (Perissodactyla) takımından, vücut yapılan ince ve çevik, orta parmakları çok gelişmiş, diğer parmakları küçülmüş ve kaybolmuş, vücutları kıllarla kaplı, bacakları uzun,
1241Athene noctuabk. kukumav
1242Atherina hepsetusbk. çamuka
1243Atherina presbyterbk. gümüş balığı
1244Atherinidaebk. gümüş balığıgiller
1245atık deriDeri değiştiren hayvanlar ve özellikle böceklerde atılan deri. Ekzüviye.
1246atkuyruğuAtkuyruğugiller (Equisetaceae) familyasından, rizomlu, genellikle dere kenarlarında ya da nemli alanlarda yetişen, yeşil renkli fakat bazen verimli bireyleri beyazımsı kahverengi olabilen çiçeksiz bitkiler. Zemberek otu.
1247atkuyruğugillerYaprakları büyüme noktalarında kın şeklinde körelmiş, verimli gövdeler beyaz ya da kahverengimsi, verimsizler yeşilimsi, gövdenin üzeri oluklu ve içi boş, sporla üreyen, rizomlu, ülkemizde Equisetum cinsi ve bu cinse ait 7 türle temsil edilen, çok yıllık,
1248atlas kemiğiBoyun omurlarından birincisi.
1249atmacaKuşlar (Aves) sınıfının, kartallar (Falconiformes) takımından, Palearktik bölgede yaşayan, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da kışın görülen, diğer bölgelerde yerli olarak bulunan, ova ve her türlü çam ormanlarında yaşayan, uzunluğu 30 cm kadar, kahverengi
1250atmaca kartalıbk. tavşancıl
1251atom çekirdeğiAtomun hemen hemen tüm kütlesini teşkil eden, proton ve nötronlardan oluşmuş merkezî kısmı.
1252atopiBazı kişilerin genetik mekanizmalara bağlı olarak alerjik reaksiyonlara karşı hassas olması.
1253ATPbk. adenozin trifosfat
1254ATP fosforlaşmasıProton hareketlendirici kuvvetlere bağlı olmaksızın sitoplazmadaki enzimler aracılığı ile ADP' ye yüksek enerjili fosfat bağlanarak ATP'nin oluşturduğu reaksiyonlar.
1255ATP sentetazbk. adenozin trifosfataz
1256ATPazbk. adenozin trifosfataz
1257atrium dexterbk. sağ kulakçık
1258atrium sinisterbk. sol kulakçık
1259atriyopor(Yun. brangchia: solungaç poros: kanal) Amfïyoksüslerde (Cephalochordata) solungaç çevresi boşluğunun arka bölgeden dışarı açıldığı delik diğer hayvanlarda buna benzer açıklık. Branşiyal delik.
1260atriyoventrikül düğümüSinoatriyal düğümden aldığı impulsları kalbin karıncıklarının duvarlarına taşıyan kalbin özelleşmiş kas dokusu.

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir