Biyoloji - XML


IDTerimAçıklama
211Afrika misk kedisiEtçiller (Carnivora) takımının, misk kedisigiller (Viverridae) familyasından, 70 cm kadar uzunlukta, Afrika'da yaşayan bir tür.
212Afrika muzculuKuşlar (Aves) sınıfının, guguksular (Cuculiformes) takımının, muzculgiller (Musophagidae) familyasından, 54 cm kadar uzunlukta, karışık renkli tüyleri olan, Doğu Afrika'da yaşayan bir kuş türü.
213Afrika yaban köpeğiEtçiller (Carnivora) takımından, Afrika'da yaşayan, sürüler hâlinde avlanan bir tür.
214afyonbk. haşhaş
215Agama caucasicabk. Kafkas keleri
216Agama mutabilisbk. çöl agaması
217Agama ruderatabk. bozkır keleri
218agamagillerSürüngenler (Reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımının, kertenkeleler (Lacertilia) alt takımından, ot ve böceklerle beslenen, Eski Dünya'da yaşayan, sırtlan taraklı olan türlere sahip bir familya.
219Agamidaebk. agamagiller
220agamontBazı protozoonlarda (Sporlular gibi) konukçuda çoğa bölünme ile çoğalmanın olduğu evre.
221agarKırmızı alglerden özütlenen jelâtinimsi bir madde olan agar-agar'dan hazırlanarak bakteri kültürleri için ve elektroforez jelleri için kullanılan jelâtinimsi bir madde. Agar-agar.
222agar-agarbk. agar
223agaroz jeliDNA parçalarını ayırmak için elektroforezde kullanılan jel.
224AgavaceaeYaprakları etli, rasemöz ya da panikul çiçek durumlu, er dişi, rizomlu, ülkemizde doğal olarak bulunmayan, tropik kökenli, çok yıllık, ağaç, çalı ya da otsu bitkiler.
225aglutinasyonbk. birikişme
226aglutininBirikişmeye sebep olan organik bir madde veya özel bir antikor.
227aglutinojenAglutinin meydana getiren herhangi bir madde.
228Aglyphodontabk. düz dişliler
229Agnathabk. çenesizler
230agonistikDövüşme, kaçma, yarışma gibi hayvan davranışı.
231Agouti pacabk. paka
232Agoutidaebk. agutigiller
233agranüler endoplâzmik retikulumbk. granülsüz endoplâzmik retikulum
234agranülosit(Yun. a: ...siz, ...sız kytos: hücre) Sitoplâzmasında granülleri olmayan lökosit. Örnek: Lenfosit, monosit.
235agregasyonSosyete teşkil etmeyen bir türün bireylerinin bir yerde toplanması.bk. saldırma
236agregat meyveÇok pistilli ve apokarp ovaryumlu bir çiçekten meydana gelen meyve. Bu tip meyvelerde her pistil ayrı bir meyve meydana getirir ve bu meyveler bir topluluk oluştururlar. Örnek: çilek, böğürtlen.
237agrekanYüz otuz kadar kondroitin sülfat ve keratan sülfat, glikozaminoglikan zincirinin bağlandığı 210000 mol ağırlığında, kıkırdakta bulunan bir proteoglikan.
238agrinSinir kas bağlantılarındaki bazal laminadan elde edilen ve kas zarındaki asetil kolin reseptörlerinin bir araya gelmesini sağladığı ileri sürülen bir protein.
239AgrotisPul kanatlılar (Lepidoptera) takımından, bozkurt, toprak kurdu denilen larvaları toprak altında yaşayan ve kültür bitkilerine, özellikle şeker pancarı ve asmalara çok zararlı olan bir güve cinsi.
240agutiBazı kemirici hayvanların üzerinde koyu ve açık renkli kılların oluşturduğu bantların birbirini izlemesi ya da gri, siyah bantların arasında sarı renkli bantların oluşmasından sorumlu olan genlerin adı.Kemiriciler (Rodentia) takımının, agutigiller (Agouti

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir