İktisat - Ekonomi - XML


IDTerimAçıklama
841baskı altına alınmış enflasyonbk. bastırılmış enflasyon
842baskı altına alınmış talepbk. bastırılmış istem
843baskıcı firmaBir başka şirketin hisselerinin büyük bir kısmını ele geçirerek yeni bir yönetim oluşturmayı amaçlayan şirket.
844baskın firmabk. egemen firma
845baskın seçenekbk. üstün strateji
846baskın stratejibk. üstün strateji
847Basle SözleşmesiG-10 ülkeleri merkez bankaları arasında işbirliğini geliştirerek, sermaye ölçünlerinde norm birliği sağlamak, rekabet koşullarını oluşturmak, banka şubelerinin yasal statülerini belirlemek ve kara paranın aklanmasını önlemek amacıyla 1988 yılında imzalana
848bastırılmış enflasyonEkonominin enflasyon içinde bulunmasına karşın hükümetin fiyatları idari kararlarla belirlemesi ve sıkı para, daraltıcı maliye, gelirler politikası ve tayınlama ile serbest fiyat artışlarına izin vermemesi durumu.
849bastırılmış istemMal kıtlığı veya yokluğu yüzünden tamamı karşılanamayan istemin hükümet politikalarıyla baskı altına alınması.
850baş ve omuzlarHisse senedi piyasasında uygulanan teknik analizde kullanılan fiyatların insan omuzu gibi düz bir seyir izlerken aniden yükselip tekrar omuz hizasına düştüğünü gösteren şekil.
851baş vergisiKişi başına eşit miktarda ayni veya nakdi olarak alınan eski bir vergi türü.
852başabaş altıHisse senedinin veya tahvilin ilk çıkarıldığında üzerinde yazılı olan değerin piyasa fiyatından yüksek olması.
853başabaş analizibk. başabaş noktası
854başabaş değerHisse senedinin veya tahvilin ilk çıkarıldığında üzerinde yazılı olan değerin piyasa fiyatına eşit olması.
855başabaş faiz oranıYatırımın marjinal ve ortalama etkenliğinin eşitlendiği ve yatırımın kârlılığının sıfırlandığı piyasa faiz oranı.
856başabaş gelir düzeyiKeynesyen gelir harcama modelinde tüketim harcamalarının gelire eşit olduğu durum.
857başabaş grafiğiToplam maliyet ile toplam gelirin birbirine eşitlendiği ve aşırı (normalüstü) kârın olmadığı üretim düzeyini gösteren grafik.
858başabaş noktasıToplam maliyet ile toplam gelirin birbirine eşitlendiği ve aşırı (normalüstü) kârın olmadığı üretim düzeyi.
859başabaş opsiyonbk. başabaş seçme yetkisi
860başabaş seçme yetkisiSeçme yetkisi kullanıldığında ortaya ne kâr ne da zarar çıkaran durum.
861başabaş tahvilbk. başabaş değer
862başabaş üstüHisse senedinin veya tahvilin ilk çıkarıldığında üzerinde yazılı olan değerin piyasa fiyatından düşük olması.
863başfiyatHerhangi bir tarımsal ürünün en kalitelisi için saptanan en yüksek fiyat.
864başlangıç dönemibk. temel dönem
865başlangıç faktör donanımıBir ekonominin kalkınma süreci başında sahip olduğu faktör yoğunluğu.
866başlangıç güvencesiVadeli işlem piyasalarında alım ve satım emirlerinin gerçekleşmesi için takas merkezi hesabına yatırılması zorunlu olan ilk tutar.
867başlangıç sermayesiKayıtlı sermaye sistemine tabi ortaklıkların sahip olmaları zorunlu en az çıkarılmış sermaye.
868başlangıç teminatıbk. başlangıç güvencesi
869başlangıç ürün aşamasıbk. yeni ürün aşaması
870başlangıç yılıbk. temel dönem

* Görseller ve İçerik tekif hakkına sahip olabilir